Apple a ti ostatní. Proč je to jako srovnávat jablka s hruškami
Apple je jedna z nejúspěšnějších firem v historii lidského podnikání. I když firma nedosahuje na pozici celosvětové tržní jedničky v počtu prodaných kusů, většina zisků celého odvětví si najde cestu do centrály Apple Park v kalifornském Cupertinu.
Zajímavé je, kdo všechno si na výrobě smartphonů či jejich staromódnějších předchůdců vylámal zuby. Buďto firmy nebyly schopny udržet svoji kdysi fenomenální pozici – pamatujeme na úspěchy BlackBerry, Motoroly či Nokie –, anebo ve druhém sledu nebyly schopny přijít na trh s dlouhodobě konkurenceschopným produktem. Pohřebiště je bohaté na vykopávky – Siemens, Ericsson, Toshiba, Dell, Microsoft, HTC, LG a další. Nezvládl to dokonce ani Amazon, který je proslulý výbornou realizací svých plánů.
Velká pětka s jedním králem
Situace se usadila a současný trh se smartphony si rozebrala skupina pěti výrobců. Podle dat ke konci roku 2020 první místo, možná překvapivě, obsadil Samsung s 19procentním podílem. Druhou pozici s 15 procenty drží Apple. Na třetím místě se usadil Huawei se 14 procenty, následován čínskými konkurenty Xiaomi (11 procent) a Oppo (osm procent). Zhruba třetina trhu patří ostatním hráčům. Jinými slovy, více než 80 procent všech přístrojů šlape na Androidu. Apple však dominuje v Americe, kde prodal každý druhý smartphone. Podívám-li se na provozní ziskovost, jsem šokován. Více než 60 procent zisků v odvětví si pro sebe bere nakousnuté jablko! To je ohromující dominance, která nemá srovnání ani v historii, ani v jiném odvětví.
Nositelné hračky
Nejnovější inovační příběh Applu se odehrál na poli nositelných zařízení, anglicky wearables. Většinou jde o zařízení, která pyšně a pohodlně uneseme na ruce. Kromě hodinek a pásků na zápěstí to však mohou být sluchátka, chytré brýle, možná chytré oblečení. Nápadům zcela jistě není konec. Apple rozhodně nebyl první, kdo vstoupil na tento trh. Odhodlal se k tomuto kroku s nabídkou Apple Watch v roce 2015, kdy trhu dominoval Fitbit. Tomu však od té doby došly nápady, šťáva a ztratil výsadní postavení. Mimochodem, Fitbit si letos za 2,1 miliardy dolarů do své rodiny pořídil Alphabet.
Apple generoval za rok 2020 ve své divizi wearables, home and accessories tržby přesahující 30 miliard dolarů a jde o velmi silně rostoucí segment. Za první kvartál 2021 meziročně tržby poskočily o dalších 25 procent. Bohužel detaily nejsou zveřejňovány, zřejmě však půjde především o AirPods, Apple Watch a Apple TV. V každém případě jde o opravdu velké číslo. Pokud by Apple odštěpil tuto divizi a uvedl by ji na burzu, tržní kapitalizace by mířila opravdu hodně vysoko. Srovnejme třeba se společností Visa, která dosahuje 22 miliard dolarů tržeb, nebo symbolem luxusu LVMH, který loni utržil 45 miliard eur.
Obrazovka smartphonu vládne
Žijeme v době velmi dynamického vývoje mediální doby. Zatímco v roce 2011 jsme v průměru strávili s mobilem 45 minut, letos už jsou to více než čtyři hodiny. To už je více času, než kolik v průměru věnujeme klasické televizi. Navíc jde o obrovské generační změny. Takový posun v našem chování má obrovský dopad na životaschopnost celé řady médií. S tím souvisí i přístup k uživatelským datům a možnostem cílené reklamy. Situace je čím dál kontroverznější. V Americe Apple přišel s novým operačním systémem iOS 14.5, který ve výchozí verzi nabízí majitelům iPhonů opt-out týkající se sledování aktivit. Tedy připlatíte si za dražší zařízení, ale získáváte klid od reklam. To se ukrutně nelíbí hlavně Facebooku, Googlu a jim podobným, ale řadu spokojených klientů takový krok potěší.
Podle prvotních dat si zatím pouhých 12 procent lidí aktivně zaškrtlo variantu umožnění sledování aktivit, to je opravdu velmi málo. Tim Cook hrdě prohlašuje „Privacy to us is a human right“ neboli „Soukromí je pro nás lidské právo“. Jde o velmi ojedinělý přístup ve světě big tech. Apple se snaží vyřešit nejen soukromí, ale i děravou hlavu. Žhavou novinkou pro zapomnětlivé je Airtag čili jablečný přívěšek na klíče. Když je nemůžete najít, prozvoníte si je a je po problému. A když jsou klíče daleko, klíčenku pomohou nalézt ostatní anonymní iPhony prostřednictvím Bluetooth.
Jablka a hrušky. V pasti
Obrovskou sílou Applu je ekosystém přívětivý pro uživatele. Vlastně je to taková past. Kdo je jednou uvnitř kruhu (hardware, software, služby), nemá chuť ani sílu vystoupit ven. Vše si spolu bezvadně povídá a dohromady funguje. Apple utekl technologickému sektoru o nízkých maržích a ustanovil svoji kategorii luxusního segmentu, paradoxně o obrovských objemech produkce. Produkty jsou sice drahé, ale velmi kvalitní. Tuto úvahu zakončuji tím, že srovnávat Apple a konkurenci je skutečně příběh o srovnávání jablek s hruškami.
Autorem článku je Jaroslav Vybíral, hlavní investiční stratég ČSOB Asset Management. Článek byl zveřejněn 20. května 2021 v Hospodářských novinách, na patria.cz jej publikujeme s laskavým souhlasem autora.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Ostatní příjmy, § 10 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Apple a ti ostatní. Proč je to jako srovnávat jablka s hruškami
- Apple a ti ostatní. Proč je to jako srovnávat jablka s hruškami
- Jsme v tom společně, jsme v tom my všichni dohromady, jsme v tom my společně s Ukrajinou - Premiér Fiala
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky