Pohonné hmoty dále zdražují. Cesta do Chorvatska a zpět letos řidiče vyjde na 3400 korun, o čtyři stovky dráž než loni
Benzin i nafta v Česku v uplynulém týdnu opět zdražovaly, i když už mírněji. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 32,12 koruny, před týdnem byl o šest haléřů levnější. Průměrná cena nafty stoupla o čtyři haléře, na 29,93 koruny za litr. Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je benzin nejdražší od loňského února, tedy od doby ještě před začátkem pandemie, nafta pak od loňského března. Nafta zdražuje mírněji zejména kvůli letošnímu snížení spotřební daně z ní.
Pohonné hmoty budou v příštím týdne cenově stagnovat. Cena ropy Brent se totiž stejně jako začátkem května nachází na úrovni nad 68 dolary za barel, tedy v posledním měsíci vykazuje poměrně značnou stabilitu. Předchozí nárůst cen ropy je už přitom do cen pohonných hmot v ČR započítán, neboť jejich cena se vyvíjí s dvou- až třítýdenním zpožděním za vývojem cen ropy.
Kurs koruny vůči dolaru se přitom nyní nalézá na svém více než tříletém minimu – česká měna je vůči té americké, v níž se ropa a ropné produkty mezinárodně obchodují, tedy nejsilnější za poslední více než tři roky. To vytváří tlak na pokles ceny pohonných hmot u českých čerpacích stanic.
Cesta do Chorvatska se ale letos Čechům tak jako tak výrazně prodraží, zejména v porovnání s loňským ultralevným létem. Jen za pohonné hmoty dají Češi při cestě do Chorvatska a zpět letos v létě nejpravděpodobněji průměrně bezmála 3400 korun, podobně jako v roce 2019. Loni je přitom ty samé výdaje vyšly jen na přibližně 3000 korun, jak zachycuje graf níže.
Před letošní prázdninovou sezónou lze totiž očekávat další zdražování pohonných hmot v ČR, až k úrovni 33 korun za litr benzínu a 31 za litr nafty. Důvodem je pokračující zotavování globální ekonomiky při stále citelně tlumené těžbě kartelu OPEC a jeho spojenců v čele s Ruskem. Ceny ropy by se tak v létě měly pohybovat v pásmu od 70 do 80 dolarů za barel, což ve spojení s vyhlíženým mírným oslabením koruny vůči dolaru povede k výše uvedenému cenovému vývoji u českých čerpacích stanic.
Pohonné hmoty budou v nadcházejících sedmi dnech zdražovat i v dalších evropských zemích. Aktuálně je nyní v květnu levnější než v ČR tradičně v Bulharsku, Rumunsku a v Polsku, ale také ve Slovinsku. Cenově srovnatelný je v Maďarsku a v Rakousku. Na Slovensku, v Chorvatsku či v Německu nebo v Itálii je dražší. Nafta vyjde řidiče levněji v Rumunsku a v Bulharsku. V Polsku stojí stejně. Na Slovensku, v Rakousku, ve Slovinsku, v Chorvatsku, v Německu či Itálii je pak dražší.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank
Podívejte se také:
Cesta do chorvatska - aktuální navigace, situace na cestě
Hraniční přechody - přechody Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko
Dovolená Chorvatsko
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má téměř 25 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 18 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informaci na: www.trinitybank.cz
Více zpráv k tématu PHM - benzín a nafta
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?