Začala válka mezi kryptoměnou a měnou fiat?
Předchozí dny byly velmi turbulentní, co se do vývoje kryptoměnových kurzů týče. Nejdříve s kurzem negativně zahýbal tweet Elona Muska, aby hned vzápětí přispěchala se svojí troškou do mlýna také Čína, a aby toho nebylo málo, tak si Spojené státy Americké nejspíš řekly, že nemohou přeci zůstat pozadu a zveřejnily své regulace. Každé oznámení zahýbalo s kurzem kryptoměn poté, co to vypadalo, že se trh zklidnil a znovu se nadechuje. I když omezení ze strany USA zahýbalo s kurzem nejméně. Je to dáno tím, že nové nařízení přímo nezasahuje do obchodování s kryptoměnami, ale zavádí povinnost uvádět úřadu IRS (úřad zodpovědný za výběr daní) všechny transakce vyšší než $ 10,000. Což se právem nelíbí uživatelům kryptoměn, kteří tento krok vnímají jako snahu zavést centrální dohled a potlačit tak primární funkci kryptoměn, a to nezávislost.
Foto: CoinBank Trader
Bitcoin tak stejně jako další měny zažil za poslední týden volný pád. Aktuálně se sice obchoduje za zhruba $ 35 tis. za bitcoin, ale přílišný optimismus případných investorů ještě tento týden tlumilo vyjádření Číny, která prohlásila, že se další omezení na poli kryptoměn. Tentokrát by se omezení mělo dotknout přímo těžby kryptoměn a obchodních aktivit. Tento postoj deklaroval čínský vicepremiér Liu He na zasedání Výboru pro finanční stabilitu a rozvoj Státní rady (Reuters).
Pokud Čína své varování naplní, bude to znamenat dočasné ochromení kryptoměnového trhu. O tom, že Čína má prostředky k omezení aktivity těžařů na svém území, značí i skutečnost, která zřejmě také částečně přispěla k propadu bitcoinu. Státní síť okresu Aba v Sečuánu vydala na začátku týdne nařízení, ve kterém nařídila firmám i domácnostem, aby omezily spotřebu energie. Kdy toto nařízení pozbyde platnosti, zatím známo není.
Své restrikce na poli kryptoměn chystá také Indie. Ta chce zavést tresty vězení za těžbu, vydávání, obchodování, převody a hlavně za držení kryptoměny. Spekuluje se, že by těm, kdo tento zákon poruší, hrozilo až 10 let vězení. Již v dubnu pak turecká centrální banka zakázala používání kryptoměn při platbách. Zdůvodňuje to vysokým rizikem, nestabilitou a nemožností zrušit takovou transakci. Zároveň vyzvala obchodní platformy, aby jí poskytly informace o uživatelích. Přesto, že v Turecku se jedná spíše o politicko-ekonomické problémy, ve kterých se nachází, je to další z řady restrikcí, které dopadají do světa kryptoměn a na jejich uživatele.
Zcela odlišnou taktiku v boji o regulaci kryptoměn volí EU. Ta si vytkla za cíl připravit do roku 2024 nejen obsáhlou regulaci kryptoměn, ale chce participovat na blockchainové podobě a technologii. Skrze blockchainové procesy pak chce získat kontrolu a zajistit rychlejší a levnější přeshraničních plateb. Navíc přidává ještě další smysl blockchainu, skrze který by chtěla využít decentralizaci ke sdílení dat.
Ilustrační fotografie | zdroj 123RF
Ať již se jedná o kroky Číny, Indie, Turecka nebo USA a EU, spojuje je stejná věc. Chtějí získat možnost kontroly nad trhy s kryptoměnami. Sice se zaštiťují slovy o rizicích spojených s kryptoměnami jako velká volatilita, praní špinavých peněz, podpora terorismu, atd., ale faktem je, že jim nejvíce vadí to, že na kryptoměny nemají žádný vliv a v podstatě dochází k částečné deformaci trhu. Státy ztrácí jeden nástroj, jak působit na měnový trh a cílit na míru inflace. Fiat měny jsou vydané bankovky a mince jednotlivých států, které jsou v oběhu. Jejich pomocí pak státy mohou ovlivňovat míru spotřeby, úrokové sazby, atd. Spotřebitelé ji využívají k nákupům a směně. Stát tak má velkou kontrolu, může vybírat daně a zajišťovat udržitelný rozvoj společnosti. O to v případě kryptoměn přichází.
Státy jako Indie a Čína to chtějí řešit vydáváním vlastní kryptoměny. Státy EU a USA to chtějí řešit provázáním kryptoměnových trhů se svými finančními trhy. Finanční trhy mají zatím vůči kryptoměnovým trhům výhodu v tom, že bezhotovostní platby jsou mnohem více rozšířené a hotovostí platby jsou dostupné i tam, kde není pokrytí internetem. Nehledě na to, že účty se stále platí fiat měnou. Kryptoměny však mají potenciál stát se rovnocennou alternativou bezhotovostnímu platebnímu styku.
Ing. Zbyněk Kalousek
Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.
CoinBank
Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.
Více informací na https://coinbank.cz/.
Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Převod měn - Převodník měn online
- Válec, objem válce
- Kurzy měn, akcie, komodity, zákony, zaměstnání - Kurzy.cz
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- Graf USD / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy měn - kurzovní lístek ČNB
- Koruna, Švédská koruna SEK, kurzy měn
- Graf EUR / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- CHF / CZK, Kurzy měn Online, Forex, Graf
- Libra, Britská libra GBP, kurzy měn
- Zlotý, Polský zlotý PLN, kurzy měn
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?