Americký trh práce ukáže další velké zlepšení (Ranní zpráva z finančního trhu)
Americká data za duben vykáží další silný nárůst počtu pracovních míst v nezemědělském sektoru a pokles míry nezaměstnanosti. Od průmyslové výroby v ČR a v Německu za březen čekáme expanzi meziměsíční, ale zejména meziroční dynamiky. ČNB představí nové detaily prognózy na setkání s analytiky.
Průmysl v Německu i ČR na vzestupu
Hlavním makroúdajem dneška budou data z amerického trhu práce za duben. A stejně jako v březnu se i nyní čeká další silné zlepšení. SG předvídá přírůstek počtu pracovních míst o 900 tis., přičemž medián odhadů činí celý 1mil. Jsou to vysoká čísla, nicméně k vrcholu zaměstnanosti z února 2020 zbývá více než 8 milionů pracovních míst.
V Evropě získá pozornost především vývoj průmyslové výroby v Německu za březen. Počítáme s meziměsíčním růstem o 2,6 %, přičemž včera toto očekávání povzbudilo zveřejnění růstu továrních objednávek v Německu o 3,0 %. Průmysl by měl vykázat silný růst zejména v meziročním srovnání z důvodu propadu průmyslové výroby vloni v březnu na začátku pandemie.
A vývoj německých objednávek je rovněž určitým signálem, že i dnes zveřejněný výsledek průmyslové výroby v ČR za březen by mohl vykázat relativně slušný růst, a to navzdory omezením, se kterými se průmysl v březnu potýkal (blíže k odhadům viz https://bit.ly/3tjxmvh). Po včerejším zasedání dnes ČNB představí svou prognózu analytikům. I zde by mohly zaznít kurzotvorné informace, nicméně je zřejmé, že ČNB v tuto chvíli vyčkává na další vývoj. My se nadále kloníme k tomu, že k jejich zvýšení dojde ve druhé polovině roku, přičemž naše prognóza počítá se čtvrtým čtvrtletím.
ČNB čeká na ústup rizik
Česká národní banka v souladu s očekáváním ponechala včera úrokové sazby beze změny. Trochu ovšem překvapila nová prognóza ČNB. Ta počítá pro letošek stále s trojím zvýšením úrokových sazeb, zatímco my jsme čekali v této prognóze posun k jejich dvojímu vzestupu. Prognóza HDP byla pro letošek snížena na pouhých 1,2 %, naopak prognóza inflace pro letošek vzrostla na 2,7 %. Pro srovnání náš výhled pro letošní rok počítá s inflací 2,5 % a růstem HDP 3,4 %. Guvernér Rusnok mluvil optimisticky ve vztahu k očekávanému epidemickému vývoji a uvedl, že nejistota se snížila. Správně připomněl, že s aktuální vyšší inflací centrální banka nic neudělá. Dále uvedl, že o zvyšování úrokových sazeb se bankovní rada může bavit už v červnu. Celkové vyznění včerejšího zasedání tak povzbudilo očekávání peněžního trhu ohledně zvyšování úrokových sazeb. Koruna posílila o 0,3 % na 25,72 CZK/EUR. Více k zasedání ČNB zde: https://bit.ly/33mKDJe.
V Německu pozitivně překvapilo zveřejnění továrních objednávek za březen. Včera ráno zveřejněný výsledek maloobchodních tržeb v ČR za březen přinesl mírné negativní překvapení, ale výhled se tím nezměnil a koruna neměla důvod reagovat (více viz https://bit.ly/2RyeMSU).
Vývoj na světových akciových trzích byl včera smíšený a převažovaly mírné poklesy indexů. Dolar proti euru oslabil o 0,5 % na 1,207 USD/EUR. Týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA překvapily mírně lepším výsledkem, nicméně zde trh především vyčkává na dnešní zveřejnění dat z trhu práce.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?