Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  03.05.2021 11:30:32

Dle PMI výrobní kapacitu snižují problémy v nabídce


Český PMI index v dubnu vzrostl na 58,9 z 58,0 bodů a skončil tak prakticky v souladu s konsensem trhu. Index byl částečně podpořen zhoršením výkonu dodavatelů, které metodika indexu vyhodnocuje jako růstový signál. Dobrou zprávou ale je, že jsou viditelné známky zlepšení celkového postavení průmyslu. Přísun nových zakázek pokračoval, i když nižším tempem než v březnu, a došlo také k tvorbě nových pracovních míst (nejrychlejším tempem od února 2018).

PMI ve výrobě
Aktuální
Předchozí
RB
Trh
v bodech
58,9
58,0
59,1
59,0
Zdroj: Raiffeisenbank, IHS Markit, Bloomberg


Růst objednávek si firmy pochvalovaly zejména ze zahraničí. Díky znovuotevření některých klíčových exportních trhů dokázaly čeští podnikatelé získat nové zákazníky. Celkově byla zahraniční poptávka nejsilnější za poslední tři roky. Tato zpráva je v souladu s dříve zveřejněným konjunkturálním průzkumem z dílny ČSÚ, podle něhož se snížil počet firem hodnotící poptávku jako nedostatečnou (i přesto ale 30 % respondentů v konjunkturálním průzkumu uvedlo nedostatečnou poptávku jako hlavní bariéru růstu produkce).
I přes dobrou kondici (především zahraniční) poptávky si dle PMI ovšem průmysl neudržel březnové tempo výroby. V delším časovém kontextu byla ale expanze výroby více než dobrá, když patřila k jedné z nejrychlejších od června 2018. Mírné zhoršení oproti březnu bylo způsobeno pokračujícími komplikacemi v dodavatelských řetězcích. Firmám opět chyběl klíčový výrobní materiál, což snižovalo výrobní kapacitu, a tedy i možný objem výroby.

Nicméně s vidinou lepšící se situace v poptávce se výrobci snažili tomuto problému předejít a rozhodli se předzásobovat. To ale jen přiživilo již tak silné tlaky na ceny vstupů, které v dubnu opět dosáhly nového rekordního růstu. Současně nadále docházelo k přesunu zvýšených nákladů na zákazníka. Pro dubnovou statistiku indexu cen průmyslových výrobců (PPI) je tento vývoj indikací dalšího meziměsíčního zdražování a index by se tak v meziročním srovnání mohl pohybovat poblíž 4 %. Jelikož předpokládáme, že problémy v dodavatelských řetězcích budou odeznívat jen pozvolna, očekáváme průměrný meziroční růst cen průmyslových výrobců letos na 3,2 % oproti 1,4 % v lednové prognóze.

Co se týče samotné průmyslové produkce, ukazuje dnešní výsledek PMI, že objem výroby bude v nejbližších měsících limitován napjatou situací na nabídkové straně. Se zlepšením situace by mělo dojít k opětovném navýšení kapacit a snižování rozpracovanosti, která je aktuálně nejvyšší od března 2018Letos odhadujeme růst průmyslové výroby na 6,8 %. Pokud by se však dodavatelské řetězce po otevření ekonomik zotavily rychleji, lze počítat i s vyšším růstem


Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Vít Hradil, analytik

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688