(Kurzy.cz)
Návrat k plné zaměstnanosti USA již příští rok, fikce nebo skutečnost?
Podle posledních zpráv je nyní v USA šest procent nezaměstnaných.
Jenomže: pokud by to vyšlo, následky výrazně pocítí finanční trhy. Proč? Fed by totiž sáhl ke zvýšení úrokových sazeb mnohem dřív, než teď plánuje.
Tu úplně nejvyšší zaměstnanost za poslední dekády zažily Spojené státy těsně před vypuknutím koronavirové pandemie v únoru 2020. Tehdy práci neměla zhruba 3,5 procenta Američanů.
Na čem tyto prognózy stojí? Především se opírají o očkování, které postupně a plynule nabírá na otáčkách. Díky tomu to vypadá, že covid je ve Spojených státech na ústupu a ekonomika se pomalu otevírá. Přičemž stát ji nadále – a v bezprecedentním rozsahu – vydatně podporuje.
Je to stejné všude na světě – pandemie se nejvíc dotkla oblastí, které jsou závislé na kontaktu se zákazníky. Stravování a ubytování, doprava, turismus, volný čas a rekreace. Navíc: školy jsou zavřené a řada rodičů musí s dětmi zůstat doma. Velká část těchto lidí nefiguruje v evidenci pracovní síly, a tudíž ani ve statistikách (ne)zaměstnaných. Kdyby se tyto počty přidaly k oficiálním číslům, míra nezaměstnanosti by vzrostla až o několik procentních bodů, jak odhaduje guvernér Fedu Jerome Powell.
Pokud se předpovědi naplní a americká ekonomika takto poroste, bude to znamenat i rychlejší pokles silné monetární podpory. První fáze – omezení kvantitativního uvolňování – by měla nastat už v druhé polovině letošního roku. Fed to podmiňuje tím, že se situace přiblíží k vytyčeným cílům – tedy co nejvyšší zaměstnanosti a dvouprocentní inflaci.
A co Česko? Jsme na tom daleko lépe, říkáte si? Nezaměstnanost u nás během pandemie – přestože postupně roste – zůstává relativně nízko než za oceánem. Nenechme se mýlit, nejde v tomto směru o dva zcela odlišné světy. Rozdíly pramení mimo jiné ze značně odlišné metodiky evidence nezaměstnanosti.
Navíc ten největší rozdíl pocítíme nejspíš už letos – boj s pandemií, a tedy oživování ekonomiky i trhu práce, je na starém kontinentu za Spojenými státy o jedno až dvě čtvrtletí pozadu. Proto můžeme očekávat, že i nezaměstnanost u nás bude kulminovat teprve v druhé polovině letošního roku.
Josef Kvarda, analytik SFG Holding
Josef Kvarda (1974)
Narodil se v jihomoravských Hustopečích, vystudoval národohospodářství na Ekonomické fakultě VŠB Ostrava. Jako ekonom a analytik prošel firmami Atlantik FT nebo Cyrrus, od roku 2018 působí jako hlavní analytik společnosti Finin, která se v roce 2019 stala součástí SFG Holdingu. Jeho doménou jsou finanční a komoditní trhy a makroekonomický vývoj, zaměřuje se na světovou ekonomiku s důrazem na USA, eurozónu, Čínu a Česko.
SFG Holding vznikl v roce 2019 sloučením dvou samostatných společností Success Group a Finin Group, za nimiž stojí jejich zakladatelé Tereza Kouklová a Michal Dědek. Holding se věnuje odbornému poradenství a financování jednotlivců i firem, realitním službám, projektovému řízení a investicím do developmentu, nemovitostí a startupů.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI