Ministerstvo financí k reformě zdaňování digitální ekonomiky
Reakce MF na článek: Biden chce skoncovat s daňovými ráji. Česko se obává o svou suverenitu
(zdroj: Hospodářské noviny, 14.4.2021)
Česká republika dlouhodobě preferuje reformu mezinárodního zdaňování především digitální ekonomiky na úrovni OECD a podporuje aktivity zaměřené na boj proti daňovým únikům a potírání škodlivých daňových praktik. Pro vyřešení problematiky mezinárodního zdaňování digitální ekonomiky je klíčové, aby současný systém zvýšil podíl na dani pro ty státy, ve kterých digitální společnosti přímo působí a generují v nich zisky. Mezi státy panuje všeobecná shoda, že stávající nastavení zdaňování zisků nadnárodních firem zejména digitálních společností neodpovídá míře, do jaké profitují z kvalitní vybudované infrastruktury či fungujícího právního systému jednotlivých zemí. Důsledné dodržování principu zdanění dle zisků by navíc přispělo i k řešení problematiky daňových rájů, ve kterých nebude možné výsledné tržby alokovat v takové míře jako dosud.
Návrh na zavedení globální minimální sazby firemní daně v rámci druhého pilíře reformy OCED nicméně uvedenou problematiku z větší části neřeší. I přes stanovení minimální daňové sazby by mohly daňové ráje přijímat taková opatření, aby sazba daně na jejich území byla reálně mnohem nižší (např. díky daňovým odpočtům). Minimální daň s sebou navíc nese riziko omezení suverenity zemí v oblasti zdaňování příjmů a daňové konkurence. Například v České republice by daňová harmonizace při současném nastavení reformy znamenala pro naše firmy zvýšení sazby daně z příjmu právnických osob na 21 %.
V rámci reformy mezinárodního zdaňování se proto ztotožňujeme zejména s prvním pilířem návrhu OECD, který usiluje o vyřešení problematiky zdaňování digitální ekonomiky. Současný návrh parametrů zdanění ze strany USA je nicméně pouze pracovním materiálem a předpokládáme, že v nejbližší době proběhnou na toto téma další jednání a diskuze.
Ministerstvo financí
Ministerstvo financí je ústředním orgánem státní správy pro státní rozpočet republiky, státní závěrečný účet republiky, státní pokladnu České republiky, finanční trh s výjimkou dozoru nad kapitálovým trhem v rozsahu působnosti Komise pro cenné papíry, daně, poplatky a clo, finanční hospodaření, finanční kontrolu, účetnictví, audit a daňové poradenství, věci devizové včetně pohledávek a závazků státu vůči zahraničí, ochranu zahraničních investic, pro tomboly, loterie a jiné podobné hry, hospodaření s majetkem státu, privatizaci majetku státu, pro věci pojišťoven, penzijních fondů, ceny a pro činnost zaměřenou proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, posuzuje dovoz subvencovaných výrobků a přijímá opatření na ochranu proti dovozu těchto výrobků.
Ministerstvo financí je zřízeno zákonem č. 2/1969 Sb. Současnou ministryní je od 13. prosince 2017 Alena Schillerová.
Daně a daňová přiznání - informace, termíny, formuláře
Více zpráv k tématu Daně
Poslední zprávy z rubriky Daně a účetnictví:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Okénko finanční rady
Iva Grácová, Bezvafinance
Nejlepší aplikace na správu financí v roce 2025: Získejte kontrolu nad svými penězi
Vojtěch Šanca, Delta Green
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku