Mezi těmi druhými je i společnost Liberty Mutual. Je to klasická kompozitní pojišťovna orientující se vedle retailového pojištění také na pojištění velkých rizik. Svoji centrálu má sice v Bostonu, ovšem své aktivity neomezuje jen na území USA, ale spolupracuje i na projektech v sousední Kanadě, v zemích Latinské Ameriky, v Austrálii a v pacificko-asijské oblasti. A aktivistům z „Insure Our Future“ pije krev. Proč vlastně?
Nebrání se totiž pojišťování nebo jiné participaci na projektech z pohledu klimafanatiků tak „odporných“ jako je „fosilní byznys“. A tak proti ní rozběhli masivní dehonestační kampaň. Napadají ji za účast na budování nových ropovodů, otevírání uhelných dolů a těžbě zemního plynu. To poslední je obzvlášť zajímavé, protože plyn je v očích některých jejich (především) evropských kolegů naopak prezentován jako vhodný doplněk zdrojů obnovitelných. Že by „jiný kraj, jiný mrav“, nebo jen ukázka platnosti úsloví „kdo chce psa bít…“?
Spíše to druhé. Tedy pokud můžeme usuzovat z toho, co všechno „Insure Our Future“ o Liberty Mutual píše. Na svých stránkách uvádějí totiž hned několik projektů, kde se pojišťovna podle nich dopouští „klimatických zločinů“, přičemž v některých případech se neštítí ani takového chucpe, jako je její obviňování z „porušování lidských práv“ (sic!). Jejich kritika probíhá vždy podle stejného scénáře. Nejdříve je daný projekt představen, přičemž je zdůrazněno, v čem a jak moc je špatný. Pak je připojeno několik „výpovědí“ těch, které nějakým způsobem postihne. Obvykle jde o majitelé půdy z řad původních obyvatel nebo farmářů. V některých případech je to pak doplněno výčtem toho, co všechno by měla pojišťovna udělat, aby svoji „chybu“ napravila. Asi nikoho nepřekvapí, že mezi nejfrekventovanější použité výrazy patří „ukončit“ a „okamžitě“.
Co ovšem žádný z těchto „příběhů“ neobsahuje, je vysvětlení, co pojišťovna ve skutečnosti provedla a čeho se dopustila. Tedy jaký zákaz překročila, nebo co udělala, aniž k tomu měla patřičná povolení. Respektive nejen samotná pojišťovna, ale i společnosti, které daný projekt realizují a kterým ona poskytuje svoje finanční služby. Ptáte se, proč o ničem takovém aktivisté neinformují? Vždyť by to přeci byl ten nejpádnější argument, proti kterému nelze říct ani „popel“. Odpověď je jednoduchá – protože ani Liberty Mutual, ani její klienti nic nezákonného nebo nepovoleného nedělají. Nebo si snad někdo myslí, že v zemi, kde jsou právníci schopni zruinovat majitele kavárny za to, že se jeho nešikovný host opařil horkou kávou a on ho před tímto nebezpečím nevaroval, by si někdo lajznul kopnout do země, aniž by k tomu měl potřebná lejstra?
Liberty Mutual samozřejmě nic špatného neudělala a nijak se neprovinila. To si jenom partička radikálů ve svém pokřiveném vnímání světa domáhá práva určovat soukromé společnosti, jaké mají být její podnikatelské aktivity. A když ta prokáže odvahu a udělá na ně dlouhý nos, tak rozjedou svoji dehonestační kampaň. Něčeho podobného jsme ostatně v poslední době svědky čím dál častěji i v jiných oborech. Jen důvod šikany je jiný – třeba gender nebo rasismus (nebo spíše „rasismus“). Ke cti Liberty Mutual slouží to, že si, na rozdíl od jiných, z řádění aktivistů do kalhot nenadělala. A to ani, když je podpořila kongresmanka (genderově správně „kongreswomanka“) Ayanna Pressleyová patřící do extrémně levicového křídla Demokratické strany.
Držme tedy pojišťovně palce, ať tento tlak ustojí. Možná se nám může zdát, že jde o problém našemu trhu vzdálený, a tedy se nás až tak moc netýká. To je ovšem zásadní omyl. V dnešním globalizovaném světě, se každá taková záležitost odehrává vlastně za našimi humny. A tak se může lehce stát, že se podobná partička fanatiků dříve či později objeví i na našem trhu a bude komandovat pojišťovny, aby nepojišťovaly ČEZ nebo Sev.en Energy. Nebo třeba auta se spalovacími motory…
Tento článek nevyjadřuje názor společnosti Creasoft.
Kateřina Lhotská
vedoucí oddělení analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny
stříbrná Blogerka roku 2019 serveru iDNES