mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  31.03.2021 15:22:00

Srbsko patří mezi velmi atraktivní země pro české podnikatele

Srbsko patří mezi velmi atraktivní země pro české podnikatele

31.03.2021 / 14:51 | Aktualizováno: 31.03.2021 / 15:22

Mimořádný zájem o Srbsko potvrdila početná podnikatelská mise, která doprovázela do Bělehradu ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka dne 30. března 2021. Jednalo se o první doprovodnou zahraniční misi od vypuknutí pandemie covid-19.

Uskutečněné Česko-srbské podnikatelské fórum s navazujícími individuálními jednáními potvrdilo, že existuje oboustranný zájem o spolupráci především v odvětví dopravního průmyslu a infrastruktury včetně systémů městské hromadné dopravy, vodního a odpadového hospodářství, energetiky a těžební průmysl, strojírenství a kovoprůmyslu, stavebnictví, chemického a petrochemického průmyslu, životního prostředí, obranného a bezpečnostního průmyslu, logistiky a nákladní dopravy. Srbsko nabízí rovněž široké možnosti spolupráce v oblasti lázeňství a cestovního ruchu. Výrazný zájem byl potvrzen i v zemědělství a potravinářství.

Rozsáhlé podnikatelské příležitosti nabízí významný ambiciózní plán „Serbia 2025“, jehož součástí jsou mj. rozsáhlé veřejné investice v objemu 14 mld. EUR, tj. cca 350 mld. CZK. Do dopravní infrastruktury a železnic by mělo Srbsko investovat více než 9 mld. EUR, tj. 225 mld. CZK.

Bilaterální jednání českých podnikatelů ukázala nejen na možnosti v oblasti vzájemné výměny zboží a především ve vývozu z České republiky, ale i na značné možnosti v oblasti investic. Příležitosti v Srbsku jsou například formou přesunu výroby z ČR či rozšíření kapacit do této balkánské země, dále portfoliové či kapitálové vstupy do současných srbských společností, rozsáhlé developerské projekty v bytové výstavbě, retailu i logistice.

Česká republika v posledních letech je v oblasti přímých zahraničních investic do Srbska mimořádně aktivní, přičemž lze zmínit například akvizice společnosti SEBRE do filmových studií Avala Studios Beograd a získání developerského projektu Marina Dorćol, investiční vstup skupiny PPF do telekomunikační společnosti Telenor a do srbského mobilního bankovnictví, vstup skupiny PENTA (Dr. MAX) do sítě lékáren Farmanea, akvizice karlovarské společnosti Mattoni do firmy Knjaz Miloš, akvizice leteckých opraváren JAT-Tehnika českou společností Avia Prime atd.

Dle mezinárodního hodnocení indexem „Doing Business“ nabízí Srbsko v současné době stabilní podnikatelské prostředí. Národní ekonomika vykazuje navzdory hospodářské krizi ve světě způsobené pandemií koronaviru jeden z nejlepších výsledků v Evropě. Reálný pokles hrubého domácího produktu v roce 2020 činil pouze -1,1 %. Srbsku se podařilo zachovat výrobní kapacity a zabránit výraznějšímu poklesu ekonomiky země. Pro rok 2021 predikce uvádí nárůst hrubého domácího produktu o +6 % a ve střednědobém horizontu by v příštích letech měl být růst HDP v průměru +4 %.

Zpracoval: Miroslav Čančík, zástupce velvyslance

Galerie


Srbsko patří mezi velmi atraktivní země pro české podnikatele








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688