Rozbřesk: ČNB - raději později než dříve
Bankovní rada ČNB ponechala na svém březnovém zasedání úrokové sazby beze změny. Rozhodnutí bylo jednomyslné a bylo učiněno na základě únorové prognózy, která se podle guvernéra v podstatě naplňuje. Překvapením byl snad jen výrazný růst mezd v tržních odvětvích v závěru roku, který šel ovšem na vrub třetinovému nárůstu výdělků ve zdravotnictví, patřící podle ČNB rovněž mezi tržní odvětví.
Únorová prognóza centrální banky předpokládá, že už od druhého čtvrtletí ČNB začne velmi rychle úrokové sazby zvažovat a bankovní rada se vůči tomuto závěru stejně jako minule vymezila. I tentokrát rada totiž považuje rizika za velmi výrazná, a proto je pravděpodobné, že k navýšení sazeb ČNB přistoupí později. Guvernér se na tiskové konferenci vyjádřil v tom smyslu, že negativní důsledky prodlení ve zvyšování sazeb jsou nižší, než by mělo předčasné zvýšení sazeb, jak už o tom vlastně hovořili dříve někteří centrální bankéři.
Normalizaci úrokových podmínek má předcházet jasné oživení ekonomiky a vyřešení pandemické situace, k čemuž zatím nedochází. Zatímco podle prognózy ČNB se už mělo dávno „rozvolňovat“, restrikce se v posledních týdnech jednoznačně utužily a s jejich opouštěním se snad pod vlivem loňské letní a vánoční zkušenosti nebude příliš pospíchat. Proto první zvýšení sazeb zatím šéf centrální banky vidí na dobu mezi prognózou a načasováním, s nímž aktuálně počítá trh.
Ve hře je však ještě příliš mnoho neznámých, a proto bude nutné sledovat čísla přicházející z ekonomiky. Nejenom ta „stará“, tvrdá, ale i vysokofrekvenční data a předstihové ukazatele. Ty poslední z ČR zatím příliš žádným optimismem nehýří. Možná však neodrážejí ani tak skutečnou situaci v ekonomice, jako spíše negativní pocity vyvolané prodlužováním či hrozbou případného rozšíření lockdownu. Ostatně kontrast mezi pozitivním vývojem zakázek v průmyslu a chmurnou náladou v tomto odvětví k takovému závěru jasně svádí.
Když navíc vezmeme v úvahu včera zveřejněné excelentní výsledky indexu nákupních manažerů v eurozóně (a zvláště pak v Německu), tak se místní pesimismus zdá možná až příliš výrazný. Minimálně zahraniční poptávka bude dál českou ekonomiku držet nad vodou, a tak už nezbývá než jen vyčkat do uvolnění restrikcí ve službách. Když už se pak konečně podaří akcelerovat vakcinaci a zastavit pandemii, rozvážou se konečně i ruce ČNB ke zdražování peněz.
*** TRHY ***
Koruna
Koruna v průběhu včerejšího dne otestovala hranici 26,30 EUR/CZK, pod kterou se však velmi rychle vrátila. Ještě před zveřejněním závěru ze zasedání bankovní rady se už držela v blízkosti úrovně 26,20 EUR/CZK, nicméně poté opět pár haléřů vůči euru ztratila. Výsledek jednání ČNB trh nepřekvapil, nicméně mohl by ocenit jasnější vymezení vůči prognóze i specifikaci podmínek (zvládnutí pandemie + oživení ekonomiky) pro růst sazeb. Dluhopisový trh má po včerejšku za sebou první kolo tří emisí delších státních bondů, v rámci kterého MF získalo přes 22 mld. korun. Nezbývá než vyčkat na celkový výsledek po dnešním druhém kole i na přehled, kolik si do svého portfolia MF samo těchto papírů nakoupilo.
Zahraniční forex
Nečekané zlepšení evropské podnikatelské nálady, na které včera ukázaly březnové indexy podnikatelských nálad, nemělo na kurz eurodolaru prakticky žádný vliv. Euro zůstává relativně slabé, což odráží problémy s očkováním v EU.
Dnes kromě pokračující komunikační kampaně ze strany představitelů Fedu budou zajímavé především týdenní statistiky z amerického trhu práce. Ty mohou ukázat na další výrazné zlepšení a indikovat dobré payrolls za březen.
Ve střední Evropě zůstává pod jednoznačným tlakem pandemie zlotý. Polsko se dostalo na hranici 30 tisíc nakažených denně, přičemž další zhoršení se dá očekávat a počty hospitalizovaných, resp. mrtvých budou narůstat. Reprodukční číslo je v Polsku stále vysoko nad 1,0, (respektive v intervalu 1,2-1,4).
Ropa
Cena ropy Brent se včera vrátila nad 64 USD za barel, přičemž důvodem bylo poměrně kuriózní ucpání Suezského průplavu. Tuto kritickou obchodní cestu (a to nejen pro ropu) ucpala ohromná loď převážející kontejnery. U ústí průplavu nyní čeká již 100 lodí a “kolona” v tankerové zácpě rychle narůstá.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Předdůchod - možnost odejít dříve do důchodu, ale za vlastní
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Graf USD / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy měn - kurzovní lístek ČNB
- Graf EUR / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf CHF / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 24.11.2020, historie kurzů měn
- Graf PLN / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf GBP / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf RUB / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory