Rozbřesk: ČNB zřejmě na čas odloží své jestřábí záměry
Hlavní tuzemskou událostí dnešního dne bude nepochybně zasedání bankovní rady ČNB. Sice se nedá předpokládat, že by ČNB dnes sáhla na úrokové sazby, nicméně něco málo by mohli centrální bankéři naznačit ohledně svých dalších záměrů. Stále totiž platí prognóza, podle které by už ve druhém čtvrtletí měla ČNB začít zvyšovat úrokové sazby a jen v letošním roce tak učinit celkem třikrát. S ohledem na pandemickou situaci i nerovnoměrný vývoj ekonomiky je pravděpodobné, že tento ambiciózní „plán“ nevyjde, a to zřejmě i navzdory prozatím vyšší než očekávané inflaci.
Bankovní rada by se dnes mohla ještě více vymezit vůči hlavnímu scénáři prognózy a třeba se i přiklonit se k tomu pandemickému, protože v prognóze předpokládaná podoba a délka lockdownu se prostě nenaplnila. Podle základního výhledu měla míra restrikce v ČR reprezentovaná Stringency indexem už od začátku února postupně klesat a nyní by se měla nacházet někde blízko šedesáti bodů. Na místo toho jsme byli ještě v polovině března nad osmdesátkou, a tak rozvolňování předpokládané v ČNB zůstává zatím v nedohlednu. Jestli se totiž něco začne brzy uvolňovat, tak to bude spíše pohyb obyvatelstva než třeba restrikce v obchodech a dalších službách. Realita proto zaostává za předpoklady hlavního scénáře a zvyšuje pravděpodobnost scénáře pandemického, který start zvyšování sazeb odsouvá o zhruba půl roku, jak to vyplývá z grafů ČNB. Když k tomu připočteme, že do utahování měnové politiky se nehrnou ani významné zahraniční centrální banky, kde se pandemická situace zlepšuje o poznání více a vakcinace obyvatel probíhá rychleji, není opravdu se zvyšováním sazeb kam pospíchat. Zvlášť když zde nehrozí v podstatě žádné významné „škody“ z prodlení odkladu růstu sazeb.
Dnešní rozhodování centrální banky bude nepochybně velmi snadné, avšak o to svízelnější bude vyjasnit další záměry ČNB v době, kdy jsou k dispozici s výjimkou inflace a trhu práce pouze lednová tvrdá data z ekonomiky. Něco málo o blízké minulosti by nejenom centrálním bankéřům mohly pomoci i dnešní předběžné indexy nákupních manažerů v eurozóně, které napoví, jak si vedly firmy v březnu a jaká jsou jejich očekávání či zakázky pro nejbližší měsíce. Mohou totiž leccos napovědět i o kondici tuzemského průmyslu, na který se v první polovině letošního roku tolik spoléhá.
Koruna
Koruna v průběhu včerejšího dopoledne pozvolna oslabovala a dostala se až za hranici 26,20 EUR/CZK. Dnes budou finanční trhy čekat na výsledky druhého letošního zasedání bankovní rady ČNB. Nečeká se sice žádná změna sazeb, ale rétorika centrálních bankéřů by měla napovědět, jak vážně to myslí se zvyšováním sazeb předpokládaném v dosud platné prognóze. Nakolik budou dál hovořit o potřebě normalizace úrokových podmínek, a především pak načasování takového kroku. To sice bude více zřejmé až po květnovém zasedání, na kterém bude k dispozici prognóza, nicméně o něco konkrétnější postoj by nepochybně trhy uvítaly už nyní.
Zahraniční forex
Akciová korekce přináší korekci výnosů americký dluhopisů, což se však nijak zatím neprojevilo na síle dolaru. Naopak, rostoucí averze k riziku tlačí eurodolar níže. Euru navíc ubližuje i nadále pomalé očkování, které dohnalo Německo k prodloužení lockdownu až do 18. dubna.
Tím spíše bude eurodolarový trh sledovat dnes po ránu zveřejněné výsledky indexů podnikatelských nálad v eurozóně (PMI). Ty právě mohou být opět negativně ovlivněny znovu zavedením lockdownů v západní Evropě.
Včerejší zasedání MNB přineslo nejen novou kvartální inflační prognózu, ale také zajímavé změny v komentáři k rozhodnutí bankovní rady. Ačkoliv MNB uznává, že třetí pandemická vlna způsobí propad maďarského HDP v první čtvrtletí a zpomalí jádrovou inflaci, tak varuje před (proinflačním) dopadem výprodejů v emerging markets (viz TRY či PLN). MNB na závěr komentáře s lehce jestřábím podtextem uvádí, že bude sledovat pro-inflační rizika a je připravena použít svoje instrumenty (aby je potlačila).
Ropa a zlato
K nezastavení byla ropa WTI. Cena barelu komodity včera propadla o 6,6 % na 57,50 USD. Červené barvě se neubránilo ani zlato. Cena trojské unce zlevnila o 6 desetin procenta na 1.727 USD.
Akcie
Index Dow Jones Industrial Average včera propadl o 9 desetin procenta na 32.423 bodů. Širší S&P 500 zaznamenal pokles o desetinu procenta menší a seanci zakončil na 3.910 bodech. SPX se nad pondělním závěrem (nebo těsně od něj) pohyboval značnou část dne. Technologický Nasdaq Composite padal nejvíce z výše zmíněných. Finální hodnota na 13.227 bodech (-1,1 %) je další close pod 50 DMA.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Změna času - střídání času 2019, konec střídání času, letní a zimní čas
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Graf USD / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy měn - kurzovní lístek ČNB
- Graf EUR / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf CHF / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 24.11.2020, historie kurzů měn
- Graf PLN / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf GBP / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf RUB / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf EUR a USD/ Kč, ČNB, grafy kurzů měn
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory