Práce  |  16.03.2021 17:13:36

Většina firem plánuje nabírat zaměstnance …jakmile to půjde

Společnost ManpowerGroup Česká republika dnes zveřejnila výsledky průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce   pro druhé čtvrtletí roku 2021.

V rámci průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce pro druhé čtvrtletí 2021 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 607 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce června 2021 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

ManpowerGroup má pro Českou republiku k dispozici i sezonně očištěná data SAD (jelikož průzkum v ČR se provádí již více než pět let), která eliminují dopad sezonních výkyvů v datech týkajících se náborových aktivit. Tisková zpráva uvádí všechna data sezonně neočištěná.

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro druhé čtvrtletí 2021 optimistické náborové plány. 13 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu zaměstnanců, 5 % předpovídá jejich snížení a 79 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro druhé čtvrtletí 2021 hodnotu +8 %.

Firmy ve všech sektorech, s výjimkou ubytování a stravování, plánují s odezníváním epidemie nabírat nové zaměstnance. Dobrá zpráva také je, že největší optimismus vykazují sektory, které zaměstnávají největší počet zaměstnanců, jako je výroba, služby, stavebnictví a veřejný sektor. Otázkou ale je, jak dlouho se bude ještě světlo na konci tunelu vzdalovat. Na zaměstnavatelském optimismu se také bude odrážet další pokračování vládní podpory pro zachování zaměstnanosti, jejíž podoba ještě není známa. I přes aktuální nejistotu nejsou firmy schopné obsadit celou řadu pracovních míst. Třetina všech volných pozic na trhu, tedy 107.000, je obsluha strojů ve výrobě a tyto pozice se nyní velmi těžko obsazují. Lidé z gastronomie a služeb nemají o práci ve výrobě zájem a nábor zahraničních pracovníků je nyní náročnější a zdlouhavý. Dále se hledá přes 80.000 pomocných dělníků především do stavebnictví, 67.000 řemeslníků a opravářů nebo 29.000 různých specialistů, techniků a odborných pracovníků,“ řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká republika.

Porovnání dle odvětví

Zaměstnavatelé v šesti ze sedmi odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí nárůst počtu zaměstnanců. Nejsilnější náborové plány hlásí odvětví Stavebnictví s Indexem +25 %. Povzbudivé náborové plány hlásí i Zpracovatelský průmysl s Indexem +16 % a Finance, pojištění, nemovitosti a další služby organizacím s Indexem +12 %. Zaměstnavatelé v odvětví Ostatní služby (Státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura; Doprava, skladování a komunikace) hlásí příznivý Index +9 %. Umírněné náborové aktivity očekává Velkoobchod a maloobchod s Indexem +4 % a odvětví Ostatní výroby (Výroba a rozvod el., plynu a vody; Zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov; Těžba nerostných surovin), kde má Index hodnotu +2 %. Zaměstnavatelé v odvětví Ubytování a stravování hlásí pesimistické náborové plány s Indexem -5 %, které jsou ale výrazně méně pesimistické ve srovnání s předchozím obdobím.

Porovnání organizací podle velikosti

Zaměstnavatelé ve všech čtyřech kategoriích očekávají v příštím čtvrtletí zvyšování počtu zaměstnanců. Nejsilnější náborové plány hlásí velké organizace s Indexem +20 %. Mikro a střední organizace vykazují umírněný Index +7 %. Malé organizace hlásí stabilní trh práce s Indexem +1 %.

Regionální srovnání v rámci ČR

Zaměstnavatelé ve všech třech regionech očekávají v příštím čtvrtletí aktivní náborové prostředí. Nejsilnější náborové plány hlásí Morava a Slezsko s Indexem +10 %, Index v Praze dosahuje hodnoty +9 % a v Čechách +7 %. V porovnání s předchozím čtvrtletím Index výrazně posílil na Moravě o 18 procentních bodů a v Praze narostl o 11 procentních bodů. Index v Čechách zůstává relativně stabilní.

Dopady pandemie COVID-19 na náborové aktivity firem v ČR

Respondentům průzkumu byla položena otázka „Kdy očekáváte, že se vaše náborové́ aktivity vrátí k úrovni před pandemií COVID-19“. 57 % zaměstnavatelů řeklo, že se tak stane do konce tohoto roku, z toho 30 % do 6 měsíců. 14 % firem očekává, že se k původní náborové aktivitě vrátí do konce roku 2022, 3 % firem předpokládá návrat v roce 2023. 8 % firem návrat k původní úrovní náborů nepředpokládá vůbec.

Přístup českých zaměstnavatelů k očkování zaměstnanců

Další otázka, která byla zaměstnavatelům položena se týkala jejich očkovací politiky: „Jakmile bude ve vaší zemi veřejně dostupná vakcína COVID-19, kterou z následujících zásad budete s ohledem na své vlastní zaměstnance s největší pravděpodobností uplatňovat?“ Většina český zaměstnavatelů (64 %) nemá konkrétní plány na jeho zavedení a toto rozhodnutí ponechá na jednotlivcích. 10 % zaměstnavatelů bude na zaměstnance apelovat a zdůrazňovat přínosy očkování, nebudou ho však po zaměstnancích vyžadovat. Jen 4 % bude trvat na očkování všech zaměstnanců. 15 % zaměstnavatelů na tuto otázku zatím nedokáže odpovědět.

Způsob práce

Poslední otázka se týkala způsobu práce: „Jakým způsobem bude většina vašich zaměstnanců pracovat v následujících 6–12 měsících?“ Téměř dvě třetiny českých zaměstnavatelů (62 %) plánuje, že jejich zaměstnanci budou vykonávat svou práci převážně na svém pracovišti. Čtvrtina (25 %) předpokládá, že jejich zaměstnanci budou kombinovat práci z domova s prací na pracovišti. Pouze 2 % firem předpokládají, že jejich zaměstnanci budou pracovat vzdáleně po většinu pracovní doby.

Globální pohled

Výsledky průzkumu pro druhé čtvrtletí 2021 ukazují, že zaměstnavatelé ve 31 ze 43 zemí a oblastí plánují v nadcházejícím čtvrtletí zvyšovat počet pracovních sil. Zaměstnavatelé v 10 zemích a oblastech očekávají snižování počtu pracovních sil a ve dvou neočekávají žádné změny. V porovnání s předchozím čtvrtletím náborové aktivity posílily ve 24 zemích a oblastech, oslabily v 16 a zůstaly beze změny ve třech. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku náborové plány oslabily ve 32 zemích a oblastech, posílily v sedmi a zůstávají beze změny ve čtyřech. Nejsilnější trh práce očekávají v příštím čtvrtletí zaměstnavatelé na Tchaj-wanu, ve Spojených státech, Austrálii a Singapuru, zatímco nejslabší náborové aktivity hlásí Panama, Velká Británie a Jižní Afrika.

Další výsledky průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce budou zveřejněny 8. června 2021.


Průzkum ManpowerGroup Index trhu práce se provádí každé čtvrtletí za účelem sledování záměrů zaměstnavatelů snížit nebo zvýšit počet zaměstnanců během následujícího čtvrtletí. Česká republika je jednou ze 43 zemí a oblastí, ve které průzkum probíhá. V rámci projektu ManpowerGroup Index trhu práce pro 2. kvartál roku 2021 byli osloveni zaměstnavatelé reprezentativního vzorku 607 zaměstnanců v České republice a byla jim položena stejná otázka:Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti ve druhém čtvrtletí 2021 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?
Průzkum „ManpowerGroup Index trhu práce“ se provádí každé čtvrtletí za účelem sledování záměrů zaměstnavatelů snížit nebo zvýšit počet zaměstnanců během následujícího čtvrtletí.
Průzkum probíhá již více než 55 let a za tuto dobu se stal jedním z nejdůvěryhodnějších průzkumů náborové aktivity na světě. ManpowerGroup Index trhu práce je založen na dotazování více než 42 000 zaměstnavatelů z veřejného i soukromého sektoru napříč 43 zeměmi a je považován za vysoce důvěryhodný ekonomický indikátor.
Průzkum ManpowerGroup Index trhu práce nyní probíhá v těchto 43 zemích a oblastech světa: Argentina, Austrálie, Belgie, Brazílie, Bulharsko, Česká republika, Čína, Finsko, Francie, Guatemala, Hongkong, Chorvatsko, Indie, Irsko, Itálie, Izrael, Japonsko, Jihoafrická republika, Kostarika, Kanada, Kolumbie, Maďarsko, Mexiko, Německo, Nizozemí, Norsko, Panama, Peru, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Singapur, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tchaj-wan, Turecko, USA a Velká Británie. Projekt odstartoval ve Spojených státech a Kanadě v roce 1962 a v roce 1966 se zapojila také Velká Británie. V roce 2002 se připojují Mexiko a Irsko, o rok později pak dalších 13 zemí. Nový Zéland se přidává v roce 2004, Čína, Indie, Švýcarsko a Tchaj‑wan v roce 2005 a Argentina, Peru, Kostarika a Jihoafrická republika v roce 2006. V roce 2008 se do projektu zapojují i Česká republika, Guatemala, Kolumbie, Polsko, Rumunsko a Řecko, v roce 2009 Maďarsko a Brazílie, v roce 2010 Panama, pro rok 2011 Bulharsko, Izrael, Slovensko, Slovinsko a Turecko, v roce 2012 Finsko, v roce 2016 Portugalsko a v roce 2018 Chorvatsko.
Více informací o průzkumu a detailní výsledky všech zemí najdete na stránkách www.manpowergroup.com v sekci Research Center nebo na:
https://www.manpowergroup.cz/pruzkumy/manpower-index-trhu-prace-q2-2021


Společnost ManpowerGroup™ (NYSE: MAN) je téměř 70 let světovým lídrem v poskytování inovativních služeb a řešení na míru, které pokrývají životní cyklus zaměstnance a pomáhají jejím klientům dosáhnout svých cílů a zvýšit svoji konkurenceschopnost. Skupina společností ManpowerGroup, fungující pod značkami Experis™, Manpower® aTalentSolutions™, pomáhá klientům ve více než 75 zemích a oblastech zlepšit výkonnost jejich pracovníků, a to již více než 70 let. ManpowerGroup byla v roce 2020 již pojedenácté jmenována jednou ze světových nejetičtějších společností, a posílila tím svoji pozici jako nejdůvěryhodnější společnost ve svém oboru. 

V České republice se ManpowerGroup každý měsíc stará o personální a mzdovou agendu pro téměř 12 000 zaměstnanců, které vyhledal a kteří pracují u jeho klientů. V roce 2020, díky své síti 35 poboček, ManpowerGroup našel pro 1200 klientů 24 000 nových zaměstnanců.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688