Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Investice  |  16.03.2021 07:54:48

Důvěra v německou ekonomiku v březnu znovu vzrostla (Ranní zpráva z finančního trhu)

Německý ZEW index podle našeho odhadu v březnu zaznamenal další nárůst, a to jak ve složce hodnotící očekávání analytiků pro následujícího půl roku, tak i v případě hodnocení současného vývoje. Hlavním důvodem je příznivý vývoj koronavirové pandemie v Německu, který dává naději na postupné rozvolňování protiepidemických opatření. V USA zveřejní maloobchodní tržby za únor, které sice pravděpodobně ukáží na mírnou meziměsíční korekci, vlivem expanzivní fiskální politiky by se však měly i nadále nacházet nad předkrizovými úrovněmi. V meziměsíčním růstu by pak měla pokračovat americká průmyslová produkce.

Německý ZEW index by měl zaznamenat další nárůst

Z Evropy dnes upoutá pozornost zejména německý ZEW index za březen, který by podle našeho odhadu měl ukázat na další nárůst důvěry v tamní ekonomiku. Složka hodnotící očekávání analytiků pro následujícího půl roku by podle nás měla vzrůst z předchozích 71,2 b. na 73,0 b. Významně by se však mělo zlepšit také hodnocení současné situace. Velká část německé ekonomiky sice zůstává i nadále uzavřená, a podle posledních dostupných informací se na tom nic nezmění minimálně do konce března, šíření viru se však podařilo dostat pod kontrolu. Přes mírný nárůst v posledních dnech je totiž denní počet nových případů nákazy nejnižší zhruba od konce loňského října. Optimismus analytiků je tak hnán především vírou v brzké rozvolnění protiepidemických opatření a nadějí na výraznější oživení ekonomiky. Již nyní se však ZEW index nachází nad svým dlouhodobým průměrem a prostor k dalšímu růstu je tak už značně omezený. Výraznější oživení ekonomiky podle nás umožní až proočkování významné části německé populace a počítáme tak s ním až ve druhé polovině roku.

Pozitivní zprávy přichází také z USA. Štědrá podpora ze strany americké vlády podpořila maloobchodní tržby v lednu, které tak vzrostly meziměsíčně o více než 5 %. Únor by podle našeho odhadu měl přinést mírnou korekci, i tak by se však útraty domácností měly pohybovat výrazně nad předkrizovými úrovněmi. V dalších měsících navíc americkým domácnostem dorazí finanční prostředky z nového fiskálního balíčku, který byl schválen v minulém týdnu. Dařit by se mělo i nadále tamnímu výrobnímu sektoru, jehož produkce podle nás vzrostla v únoru meziměsíčně o 0,3 %.

Optimistický vývoj americké ekonomiky je hlavním důvodem převládajícího optimismu na globálních finanční trzích, který se odráží v růstu cen aktiv a komodit. Na vývoj koruny však stále působí vyhrocená situace kolem koronaviru v tuzemsku, i zde jsou již nicméně nepatrné známky zlepšení. Tlak na další oslabení koruny tak nyní nepozorujeme. Zveřejnění lednové bilance běžného účtu na korunu významný vliv mít nebude a ta tak zřejmě dnes setrvá poblíž 26,20 CZK/EUR. Rizikem mírně silnější koruny je však rozšiřující se diferenciál mezi korunovými a eurovými sazbami.

Tržby v maloobchodě klesly, ve službách naopak vzrostly

Tuzemské maloobchodní tržby poklesly v lednu po očištění o vliv sezonnosti a rozdílného počtu pracovních dní meziměsíčně o 3 %. Na vině bylo především opětovné uzavření obchodů po prosincovém rozvolnění protiepidemických opatření. Hlubšímu poklesu celkových maloobchodních prodejů bránily vyšší tržby za prodej a opravy motorových vozidel, které se zvýšily meziměsíčně o 6 %. Vliv zde mohl mít doprodej starších modelů aut, které již nesplňují nové emisní normy platné v automobilovém průmyslu od začátku letošního roku a jenž tak zřejmě byly k dispozici za výhodnějších podmínek. Tržby bez prodejů aut meziměsíčně klesly o výrazných 6,6 %. Výrazně klesly především prodeje nepotravinářského zboží (meziměsíčně o 12,7 %), nižší však byly i prodeje potravin (o 0,6 %). Tržby se zvýšily pouze v oblasti prodeje pohonných hmot (oproti prosinci o necelá 3 %). Trh očekával mírnější pokles celkových maloobchodních tržeb (meziročně o -7,1 %, oproti skutečným -8,0 %) a včerejší výsledky jsou tak pro něj mírným zklamáním.

Meziroční pokles tržeb v oblasti služeb se v lednu nepatrně zmírnil po očištění o vliv sezonnosti a rozdílného počtu pracovních dní z předchozích -13,4 % na -12,6 %. Oproti prosinci totiž tržby vzrostly o 1 %, a to i přesto, že v lednu došlo k opětovnému zpřísnění protiepidemických opatření. Přispěly k tomu především vyšší tržby v segmentu informačních a komunikačních činností, které se zvýšily meziměsíčně o 6,2 %. Mimo tradičních ICT oborů se v lednu dařilo také tvůrcům filmů, televizních programů a hudebních nahrávek, jejichž tržby vzrostly meziměsíčně o výrazných 33,3 %. Nenaplněná touha po cestování se i nadále odrážela v růstu tržeb cestovních kanceláří a agentur, kde tržby rostly již třetí měsíc v řadě. Ruku v ruce s tím rostou i tržby za prodej letenek, avšak o poznání mírnějším tempem. Celkově lze považovat lednová čísla za relativně pozitivní signál, když k meziměsíčnímu nárůstu tržeb došlo ve velké části služeb. Hlavním vysvětlením je to, že alespoň část prodejů se přesunula na internet. V porovnání s maloobchodem je zde však prostor výrazně omezený, když řada služeb se jednoduše bez osobního kontaktu provozovat nedá. To dokládá i přetrvávající meziroční pokles tržeb o více než 10 %. Nejhorší je situace i nadále v oblasti ubytování a stravování. Tam sice tržby v reakci na předvánoční rozvolnění protiepidemických opatření vzrostly v prosinci meziměsíčně o 25,4 %, v lednu však následoval opětovný pokles o 26 %.

Únor byl ve znamení zvyšujících se cen v primárních okruzích. Oproti lednu rostly významně ceny zemědělských výrobců (meziměsíčně o 1,7 %), průmyslových producentů (+0,7 %), tržních služeb pro podniky (+0,7 %) a nepatrně i ceny stavebních prací (+0,1 %). Více k tomu píšeme zde http://bit.ly/2OrwQNK.

Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký v rozhoru pro Reuters uvedl, že úrokové sazby podle něho zůstanou na současné nízké úrovni po celou první polovinu letošního roku. Směrodatnější informace podle něj budou z ekonomiky přicházet v průběhu léta a teprve poté by mohla ČNB začít se zvyšováním úrokových sazeb. K posílení koruny v takovém rozsahu, který by nárůst sazeb významně oddálil, podle T. Nidetzkého nedojde. Stejně tak i další člen bankovní rady Aleš Michl očekává stabilitu úrokových sazeb alespoň pro první pololetí roku a pro agenturu Bloomberg zároveň varoval před rizikem ukvapeného zpřísňování měnové politiky.

Koruna na včera zveřejněná data o vývoji tuzemské ekonomiky významně nereagovala a pohybovala se v relativně úzkém pásmu 26,15 až 26,20 CZK/EUR. Silný impulz nepřišel ani ze zahraničí, když kurz eura k dolaru zaznamenal jen minimální pohyby.

Autor: Martin Gürtler

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.








?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688