Důvěra v německou ekonomiku v březnu znovu vzrostla (Ranní zpráva z finančního trhu)
Německý ZEW index podle našeho odhadu v březnu zaznamenal další nárůst, a to jak ve složce hodnotící očekávání analytiků pro následujícího půl roku, tak i v případě hodnocení současného vývoje. Hlavním důvodem je příznivý vývoj koronavirové pandemie v Německu, který dává naději na postupné rozvolňování protiepidemických opatření. V USA zveřejní maloobchodní tržby za únor, které sice pravděpodobně ukáží na mírnou meziměsíční korekci, vlivem expanzivní fiskální politiky by se však měly i nadále nacházet nad předkrizovými úrovněmi. V meziměsíčním růstu by pak měla pokračovat americká průmyslová produkce.
Německý ZEW index by měl zaznamenat další nárůst
Z Evropy dnes upoutá pozornost zejména německý ZEW index za březen, který by podle našeho odhadu měl ukázat na další nárůst důvěry v tamní ekonomiku. Složka hodnotící očekávání analytiků pro následujícího půl roku by podle nás měla vzrůst z předchozích 71,2 b. na 73,0 b. Významně by se však mělo zlepšit také hodnocení současné situace. Velká část německé ekonomiky sice zůstává i nadále uzavřená, a podle posledních dostupných informací se na tom nic nezmění minimálně do konce března, šíření viru se však podařilo dostat pod kontrolu. Přes mírný nárůst v posledních dnech je totiž denní počet nových případů nákazy nejnižší zhruba od konce loňského října. Optimismus analytiků je tak hnán především vírou v brzké rozvolnění protiepidemických opatření a nadějí na výraznější oživení ekonomiky. Již nyní se však ZEW index nachází nad svým dlouhodobým průměrem a prostor k dalšímu růstu je tak už značně omezený. Výraznější oživení ekonomiky podle nás umožní až proočkování významné části německé populace a počítáme tak s ním až ve druhé polovině roku.
Pozitivní zprávy přichází také z USA. Štědrá podpora ze strany americké vlády podpořila maloobchodní tržby v lednu, které tak vzrostly meziměsíčně o více než 5 %. Únor by podle našeho odhadu měl přinést mírnou korekci, i tak by se však útraty domácností měly pohybovat výrazně nad předkrizovými úrovněmi. V dalších měsících navíc americkým domácnostem dorazí finanční prostředky z nového fiskálního balíčku, který byl schválen v minulém týdnu. Dařit by se mělo i nadále tamnímu výrobnímu sektoru, jehož produkce podle nás vzrostla v únoru meziměsíčně o 0,3 %.
Optimistický vývoj americké ekonomiky je hlavním důvodem převládajícího optimismu na globálních finanční trzích, který se odráží v růstu cen aktiv a komodit. Na vývoj koruny však stále působí vyhrocená situace kolem koronaviru v tuzemsku, i zde jsou již nicméně nepatrné známky zlepšení. Tlak na další oslabení koruny tak nyní nepozorujeme. Zveřejnění lednové bilance běžného účtu na korunu významný vliv mít nebude a ta tak zřejmě dnes setrvá poblíž 26,20 CZK/EUR. Rizikem mírně silnější koruny je však rozšiřující se diferenciál mezi korunovými a eurovými sazbami.
Tržby v maloobchodě klesly, ve službách naopak vzrostly
Tuzemské maloobchodní tržby poklesly v lednu po očištění o vliv sezonnosti a rozdílného počtu pracovních dní meziměsíčně o 3 %. Na vině bylo především opětovné uzavření obchodů po prosincovém rozvolnění protiepidemických opatření. Hlubšímu poklesu celkových maloobchodních prodejů bránily vyšší tržby za prodej a opravy motorových vozidel, které se zvýšily meziměsíčně o 6 %. Vliv zde mohl mít doprodej starších modelů aut, které již nesplňují nové emisní normy platné v automobilovém průmyslu od začátku letošního roku a jenž tak zřejmě byly k dispozici za výhodnějších podmínek. Tržby bez prodejů aut meziměsíčně klesly o výrazných 6,6 %. Výrazně klesly především prodeje nepotravinářského zboží (meziměsíčně o 12,7 %), nižší však byly i prodeje potravin (o 0,6 %). Tržby se zvýšily pouze v oblasti prodeje pohonných hmot (oproti prosinci o necelá 3 %). Trh očekával mírnější pokles celkových maloobchodních tržeb (meziročně o -7,1 %, oproti skutečným -8,0 %) a včerejší výsledky jsou tak pro něj mírným zklamáním.
Meziroční pokles tržeb v oblasti služeb se v lednu nepatrně zmírnil po očištění o vliv sezonnosti a rozdílného počtu pracovních dní z předchozích -13,4 % na -12,6 %. Oproti prosinci totiž tržby vzrostly o 1 %, a to i přesto, že v lednu došlo k opětovnému zpřísnění protiepidemických opatření. Přispěly k tomu především vyšší tržby v segmentu informačních a komunikačních činností, které se zvýšily meziměsíčně o 6,2 %. Mimo tradičních ICT oborů se v lednu dařilo také tvůrcům filmů, televizních programů a hudebních nahrávek, jejichž tržby vzrostly meziměsíčně o výrazných 33,3 %. Nenaplněná touha po cestování se i nadále odrážela v růstu tržeb cestovních kanceláří a agentur, kde tržby rostly již třetí měsíc v řadě. Ruku v ruce s tím rostou i tržby za prodej letenek, avšak o poznání mírnějším tempem. Celkově lze považovat lednová čísla za relativně pozitivní signál, když k meziměsíčnímu nárůstu tržeb došlo ve velké části služeb. Hlavním vysvětlením je to, že alespoň část prodejů se přesunula na internet. V porovnání s maloobchodem je zde však prostor výrazně omezený, když řada služeb se jednoduše bez osobního kontaktu provozovat nedá. To dokládá i přetrvávající meziroční pokles tržeb o více než 10 %. Nejhorší je situace i nadále v oblasti ubytování a stravování. Tam sice tržby v reakci na předvánoční rozvolnění protiepidemických opatření vzrostly v prosinci meziměsíčně o 25,4 %, v lednu však následoval opětovný pokles o 26 %.
Únor byl ve znamení zvyšujících se cen v primárních okruzích. Oproti lednu rostly významně ceny zemědělských výrobců (meziměsíčně o 1,7 %), průmyslových producentů (+0,7 %), tržních služeb pro podniky (+0,7 %) a nepatrně i ceny stavebních prací (+0,1 %). Více k tomu píšeme zde http://bit.ly/2OrwQNK.
Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký v rozhoru pro Reuters uvedl, že úrokové sazby podle něho zůstanou na současné nízké úrovni po celou první polovinu letošního roku. Směrodatnější informace podle něj budou z ekonomiky přicházet v průběhu léta a teprve poté by mohla ČNB začít se zvyšováním úrokových sazeb. K posílení koruny v takovém rozsahu, který by nárůst sazeb významně oddálil, podle T. Nidetzkého nedojde. Stejně tak i další člen bankovní rady Aleš Michl očekává stabilitu úrokových sazeb alespoň pro první pololetí roku a pro agenturu Bloomberg zároveň varoval před rizikem ukvapeného zpřísňování měnové politiky.
Koruna na včera zveřejněná data o vývoji tuzemské ekonomiky významně nereagovala a pohybovala se v relativně úzkém pásmu 26,15 až 26,20 CZK/EUR. Silný impulz nepřišel ani ze zahraničí, když kurz eura k dolaru zaznamenal jen minimální pohyby.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Důvěra v německou ekonomiku v březnu znovu vzrostla (Ranní zpráva z finančního trhu)
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?