Růst americké ekonomiky v letošním a příštím roce
JPMorgan předpokládá, že americká ekonomika se v druhé polovině letošního roku zvedne nad trend a bude se od něj dál odchylovat směrem nahoru. Čína se bude podle ekonomů banky pohybovat zhruba na trendu, eurozóna se na něj dostane až v druhé polovině roku 2022. O těchto projekcích jsem tu psal nedávno, dnes o alternativním pohledu, trendech, potenciálech.
1. Něco mezi: Zatímco projekce JPMorgan jsou v případě USA určitým extrémem, následující graf a projekce od Oxford Economics jsou současnou střední cestou v tom smyslu, že počítají s výletem nad trend taženým zejména fiskální stimulací. Pak ale klesnou o něco pod trend, ovšem s trendovým tempem růstu:
2. Pod trendem: Následující dva grafy ukazují druhý extrém - vývoj predikovaný Natixisem, který se výrazně se liší od toho, o čem hovoří například výše zmíněný JPMorgan. Pro Spojené státy totiž ekonomové této banky očekávají jen přiblížení se k trendu s tím, že zbývající se mezera se bude jen velmi pomalu uzavírat, pokud vůbec. V případě eurozóny to platí více než dvojnásob:
Zdroj: Natixis
Podobný vývoj jako pro eurozónu predikuje Natixis pro UK a ještě znatelně více pod trendem by se měla pohybovat ekonomika Japonska. Natixis ve své analýze projekce dopodrobna nerozebírá a není tak ani jasné, s jak velkou letošní fiskální stimulací banka počítá. Pokud dosáhne rozsahu, o kterém se hovoří, nedávají mi moc čísla Natixisu smysl.
3. Trend, potenciál a agregovaná čísla: Naplnění projekcí JPMorgan by vyvolávalo větší inflační tlaky než křivky od Natixisu a také větší tlaky na růst sazeb. Z něj mají akcie občas záchvat obav, z mého pohledu bude klíčové, jak se budou vyvíjet ne samotné sazby, ale jejich poměr k tempu růstu (viz třeba Pár úvah o dalším vývoji na akciích a výnosech obligací).
Zřejmé je z výše uvedeného každopádně to, že pohledů na další vývoj ekonomické aktivity relativně k trendu je celá řada. K tomu je otázkou, jak interpretovat onen trend – v časech běžnějších bychom jej mohli považovat za aproximaci potenciálu, ale to je nyní ošemetné. Mimo jiné proto, že v ekonomice probíhá řada strukturálních posunů, někde jsou velké volné kapacity, jinde platí opak (třeba čipy), i když agregátní čísla ještě ukazují na znatelnou produkční mezeru. Poslední graf ukazuje projekce růstu od Goldman Sachs pro letošní a příští rok:
Zdroj: Twitter
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?