cryptokingdom.tech (Crypto Kingdom)
Kryptoměny  |  15.03.2021 18:33:14

7 všeobecných výhod Bitcoinu

7 všeobecných výhod bitcoinu

Za pouhou jednu dekádu dokázal bitcoin změnit svět. A to rozhodně není přehnané tvrzení. Dnes již víme, že stojíme na prahu nejen technologické, ale i společenské revoluce. Jaké jsou tedy hlavní výhody bitcoinu a jeho sítě?

Hned na úvod chceme čtenáře upozornit, že na prostoru tohoto článku se nebudeme hloubkově zabývat investováním do bitcoinu ani spekulacemi na jeho cenu. Jsme si plně vědomi, že právě tato témata mnoho z vás považuje za ty hlavní výhody bitcoinu a kryptoměn obecně.Tady se naopak zaměříme spíše na technické vlastnosti bitcoinu, které přinášejí změnu a mohou nám jako jednotlivcům i celé společnosti přinést pozitivnější a lepší budoucnost. Dále je potřeba si uvědomit, že každá výhoda se dá i určitým způsobem napadnout za určité situace.


1. Bitcoin nelze vytisknout

Jak neustále a rádi zmiňujeme, bitcoin je už ze své samotné podstaty vzácný. Hned v době jeho vzniku (říjen 2008, potažmo leden 2009) bylo jasně stanoveno, že celkový počet mincí nikdy nepřesáhne číslo 21 milionů. Vytěžit jeden bitcoin je navíc stále náročnější. Tato fakta sice nemusí přímo ovlivňovat cenu, důležité ale je uvědomit si, že se jedná o omezený zdroj. Častý příměr bitcoinu k jakémusi digitálnímu zlatu je tak docela trefný.

Bitcoin je tak sám o sobě poměrně účinným nástrojem proti inflaci, přinejmenším má právě zde silný potenciál. Zatímco dnes už není žádná světová měna kryta zlatým standardem, bitcoin svůj strop má. Spojené státy americké mohou do oběhu s klidným srdcem vypustit teoreticky i triliardy nových dolarů. Bezprecedentní inflace po celém světě by pak na sebe logicky nenechala dlouho čekat. Nechceme zde zabíhat do hlubokých ekonomických teorií, vzácnost bitcoinu je ale v každém případě jednou z jeho zásadních výhod.

2. Decentralizace

Bitcoinová síť byla navržena tak, aby byla maximálně transparentní a rovnostářská. Zdrojový kód sítě byl napsán na bázi tzv. open source je tedy volně přístupný a každý do něj může nahlédnout. Stejně tak i do blockchainu, účetní knihy, ve které je vepsána každá bitcoinová transakce ode dne číslo jedna tedy 3. ledna 2009.

Díky tomu, že je bitcoinová síť postavena na myšlence peer-to-peer, všichni její účastníci jsou si ve své podstatě rovni. Neexistuje zde žádná autorita, která by mohla omezovat transakce nebo je například cenzurovat. Ano, je sice pravda, že například státy se mohou snažit o regulace a burzy mohou omezovat obchody na vlastních platformách, jakmile ale jednou bitcoin odešlete z jedné adresy na druhou, už jej nikdo nezastaví. Díky tomu nelze bitcoin padělat nebo jakkoli nepřátelsky ovlivňovat.

3. Anonymita

Myšlenka bitcoinu je rovněž založena na anonymitě svých uživatelů. Je sice pravda, že bitcoin není zcela anonymní v pravém slova smyslu, dokud ovšem nikomu nesdělíte, která adresa peněženky je ta vaše, velké míře anonymity se v rámci bitcoinové sítě skutečně těšíte.

Lidé dnes bitcoin často označují za pseudoanonymní, z našeho úhlu pohledu to ale znamená v podstatě jen to, že si musíte dávat pozor, komu sdělujete své soukromé údaje. Na tomto místě je potřeba zmínit, že právě takové citlivé údaje musíte dnes sdílet s drtivou většinou zavedených kryptoměnových burz a směnáren, nevidíme ovšem příliš důvod, proč se něčeho podobného bát. Ano, určité riziko do budoucna si v tomto směru lze představit při myšlence na možné regulace ze strany státních orgánů nebo daňových úřadů. Někdo by snad dokonce namítnul, že je to proti samotné myšlence kryptoměn. Na druhou stranu ale můžeme jen těžko předpokládat, že bude někdy do společnosti masivně zavedena platební metoda, která bude ležet ve 100% byrokratické anarchii.

4. Rychlé a dostupné transakce

Trh s kryptoměnami je otevřen 24 hodin, 7 dní v týdnu. Platby pomocí bitcoinu tak můžete posílat nebo přijímat naprosto kdykoli, stejně jako třeba takový e-mail. Jedinou podmínkou je funkční připojení k internetu. V případě bitcoinu jsou poplatky za tyto transakce zpravidla zanedbatelné a jejich vyřízení netrvá více než 10 minut.

5. Pohyb po celém světě

Bitcoin je velice snadné bezpečně zakonzervovat. Pokud pracujete se softwarovou nebo hardwarovou peněženkou (více než doporučujeme), v podstatě to jediné, co musíte udělat. Je naučit se (nebo si bezpečně zaznamenat) 12 až 24 náhodných anglických slov. Ta dohromady tvoří tzv. seed, který vám v případě potřeby umožní peněženku kdykoli obnovit. Je jedno, že už bude zničena nebo ztracena. Pořídíte si novou a vše obnovíte.

Teoretický příklad pokud byste tak prchali například za hranice z nějaké nebezpečné země, můžete odejít prakticky nazí. Stačí vám mít v hlavě právě ten seed.

6. Prakticky neprolomitelné šifrování

Jak již jejich samotný název napovídá, kryptoměny jsou založeny na kryptografii a šifrování. Bitcoinová síť je v současném bodě už tak rozsáhlá a disponuje tak velkým složeným výpočetním výkonem, že na světě neexistuje stroj, jenž by dokázal celý ekosystém prolomit. Tato jeho základní vlastnost Bitcoinu zaručuje jeho funkčnost, nepadělatelnost a přesnost.

7. Žádná inflace

Tedy alespoň v klasickém slova smyslu. Bitcoin není závislý na žádné tradiční měně (FIAT) ani platebním systému. Svět bitcoinu je zcela odříznutý od všeho ostatního. Jak už jsme zmínili výše, je přirozeně vzácný.
Těch výhod přináší kryptoměny samozřejmě mnohem více. Právě tyto vlastnosti ale považujeme v tomto směru za klíčové a jsou zásadní pro pochopení (nejen) bitcoinu.

CryptoKingdom.cz

Jsme mostem mezi starým a novým světem. Provedeme tě světem kryptoměn a ukážeme ti cestu k největší příležitosti 21. století.

Crypto Kingdom je největší kryptoměnová komunita na CZ/SK scéně. Pomohli jsme již několika tisícům začátečníků se v kryptoměnách zorientovat.

Připoj se k nám a my tě provedeme: https://start.cryptokingdom.tech

16.03. 17:03  PSEUDONYMNÍ (Karel)
Diskuse je uzavřena






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688