Rozbřesk: Dnešek je o inflaci, eurodolar pod 1,19
Dnešní spotřebitelská inflace v Česku ukázala na únorový meziměsíční růst o 0,2 procenta a meziroční o 2,1 procenta. To při prognóze ČNB a jejím cíli 2,2 %. To, co bude na dnešních datech centrální banku pravděpodobně zajímat nejvíce je, zda viditelněji poleví jádrová inflace. Ta i na začátku roku 2021 nadále zůstávala poblíž historických maxim a zvlášť ve světle relativně odolného trhu práce a překvapivě rychlého růstu mezd na konci roku 2020 mohou být centrální bankéři na vyšší jádrovou inflaci víc a víc “alergičtí”.
Oproti poslední prognóze je v tuto chvíli viditelně slabší i kurz koruny. To vše jako by jen podtrhovalo hlavní zprávu z poslední inflační prognózy - v druhé polovině roku může být zapotřebí poprvé znovu utáhnout měnové kohouty. K tomu je však zatím asi daleko, protože bankovní rada podle posledních vyjádření aktuálně žije vcelku logicky obavami z toho, zda vláda zvládne třetí a čtvrtou vlnu pandemie a mega-projekt očkování. Debaty o zvyšování sazeb se v tuto chvíli tedy zdají být spíše jako teoretické.Další důležitou statistikou tohoto týdne budou lednové výsledky českého i evropského průmyslu (v pátek). Zatímco podnikatelské nálady (v čele s PMI) ukazují na pokračující růst tažený v případě Česka rekordním vylepšováním zakázek, tvrdá čísla v čele s produkcí a tržbami mohou jako již v mnohokrát v minulosti ukázat trochu jiný obrázek. Zatím máme k dispozici čísla z Německa, která ukazují, že průmysl v lednu úplně nenavázal na úspěšné výkony z konce roku 2020 a začíná stagnovat. Čísla však nezaostala za očekáváním nijak výrazně a věříme, že průmysl v největší evropské ekonomice bude nakonec i za celý první kvartál přispívat k růstu pozitivně...
*** TRHY ***
Stabilizace eurodolaru a zisky akcií trochu pomáhají k lepší náladě i na české koruně. Měnový pár se tak posunul do blízkosti 26,20 EURCZK. I když se nálada na globálních trzích (i například v Polsku) vylepšuje, zatím asi bude pro korunu složité posunout se dál a atakovat úroveň 26,00 EURCZK.
Zahraniční forex
Eurodolar se usadil pod hranicí 1,19 a pohybuje se v relativně úzkém pásmu. Přispělo k tomu i zklidnění na trzích dluhopisů, kde se výprodej zastavil.
Trh nyní čeká na další silnější impulsy. Uvidíme, zdali to může být například dnes odpoledne zveřejněná americká inflace za únor. Navzdory vyšším cenám benzínu by únorová inflace měla být posledním relativně nízkým číslem v tomto roce (< 2,0 %). Jádrová složka by přitom měla vykázat růst jen 1,3% meziročně. To by mohlo dočasně ulevit americkým dluhopisům i eurodolaru.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory