Do čeho investuje věštec z Omahy?
Warren Buffett, CEO Berkshire Hathaway, v současnosti nejuznávanější a nejbohatší člověk investičního světa, je známý pod přezdívkou věštec z Omahy. I přes neuvěřitelné bohatství bydlí již po desetiletí ve stejném domě, jezdí stejným autem a při analýze nepoužívá výdobytky techniky.
Společnost Berkshire Hathaway musí stejně jako ostatní zajišťovací fondy na kvartální bázi zveřejňovat své pozice ve společnostech. Investoři dlouhodobě používají prodeje nebo nákupy společností touto známou korporací jako indikaci zdravé společnosti a nepřímý investiční tip, jakož i ukázání na směrování finančního světa.
Největší překvapení
Nejpřekvapivějším krokem bylo snižování pozice o 60,3 milionů akcií ve společnosti Apple, což bylo v kontrastu s pozicemi, které zveřejnily ostatní fondy v regulační zprávě za poslední čtvrtletí v roce 2020. I přesto, že Apple zůstává největší pozicí Berkshire, investoři se mohou domnívat, že technologické společnosti po spanilé jízdě v minulém roce dosáhly svého maxima a přišel čas na jejich prodej. Akciový titul, který se stal výhercem v navyšování pozic zajišťovacími fondy se stala společnost Microsoft.
Zavrhnutý bankovní sektor
Společnost v největším objemu uzavírala své pozice v bankovním sektoru. Důvodem jsou nízké úrokové sazby v Americe, což negativně ovlivňuje celý bankovní sektor a výrazně ukrajuje jejich ziskovost. Berkshire prodala všechny pozice v M & T Bank, PNC Financial Services a JP Morgan Chase. Postupně také snižovala pozice ve Wells Fargo a U.S. Bancorp.
Za zmínku stojí i jedna z nejvýznamnějších amerických automobilových společností General Motors, ve které Berkshire také výrazně snižovala pozice. Největší pravděpodobností je, že General Motors výrazně zaostává za jejími technologicky vyspělými konkurenty, jako jsou Nio nebo Tesla. Mezera v technologickém pokroku se s největší pravděpodobností bude zvětšovat a tím ukrajovat i její podíl.
Perspektivní společnosti
Navýšení pozic můžeme pozorovat v typicky Buffetovských společnostech, které jsou při současném výrazně nadhodnoceném trhu fundamentálně blíže ke své vnitřní hodnotě. Jde o stabilní, "single digit" rostoucí společnosti s konkurenční výhodou.
Hlavní sektor, který stojí za zmínku je farmaceutický, a to díky nákupu AbbVie, Bristol-Myers Squibb a Merck & Company. Je možné se domnívat, že pan Buffett sází na koronavirus, který bude pozitivně ovlivňovat poptávku po farmaceutických produktech. Druhá domněnka analytiků říká, že lidé i po odeznění koronaviru budou ve větší míře pečovat o své zdraví, díky čemuž farmaceutické společnosti nadále porostou. Na druhé straně, Berkshire přistoupil k odprodeji předního výrobce vakcíny na koronavirus od Pfizeru. Podle mého názoru, investice do zmíněného akciového titulu byla sázka na zprávy kolem Pfizeru, které přivanuly retailové investory a následně vyhnaly akcie do výšin. Následně akcie vyčerpaly svůj růstový potenciál a staly se výrazné nadhodnocenými, což z nich udělalo akcie nežádoucí pro držení.
Posledními nezanedbatelnými společnostmi jsou Verizon Communications a Chevron. Verizon je lídrem v segmentu komunikačních služeb. I přesto, že jeho růst tržeb ani dluh není "sexy," tržní postavení, generovaný cash-flow a stabilita z něj dělá typickou buffettovskou investici. Chevron podle mého názoru je jedna z nejlepších amerických ropných společností, jejíž současné zimy v Rusku (Rusko těží o 1 milion barelů méně oproti OPEC + dohodě, kvůli přetrvávajícím tuhým zimám na Sibiři) a pokračující ekonomické oživení vytvářejí prostor pro zajímavý růst.
Shrnutí
Při investování je nutné mít vždy na paměti rčení Warrena Buffetta: "Nakupujte společnosti se silnou historií ziskovosti a dominantní obchodní franšízy." Trh je v současnosti zblázněný do růstových společností se zajímavým příběhem, které jsou častokrát dlouhodobě ztrátové. Toto rčení může být naplněno dříve, než si myslíme při pohledu na růst výnosů dluhopisů, který může předznamenávat korekci na akciovém trhu v čele se ztrátovými společnostmi.
Lukáš Baloga
Finančním trhem se začal aktivně zabývat už na vysoké škole. Při studiu na Ekonomické univerzitě v Bratislavě pracoval více než rok na pozici junior analytik a následně na pozici člena investičního výboru. Aktivní sledování finančních trhů aplikuje na investování do různých finančních nástrojů. Na finančních trzích se věnuje zejména makroekonomickému dění a jeho aplikování na trhy.
Profit Level
ProfitLevel poskytuje klientům komplexní investiční služby po celém světě. Prostřednictvím profesionální platformy mají možnost obchodovat Forex, komodity, akcie a indexy. Nejčastěji využívají obchodování CFD kontraktů, které téměř dokonale kopírují cenu podkladového aktiva. Jednoduché a zároveň propracované rozhraní je vhodné pro každého, od začínajících obchodníků, až po ty pokročilé.
Více na https://profitlevel.com/.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory