Jak důležité jsou nízké sazby?
Na dluhopisovém trhu, a to především ve Spojených státech, pokračuje od začátku roku výprodej, což dostává pod tlak cenu dluhopisů a inverzně tím pádem roste jejich výnos. V ohrožení je především rekordní výkonnost akciových trhů na Wall Street. Od začátku pandemie totiž ceny dluhopisů vzrostly na historická maxima a výnosy byly nejníže v historii. Právě nízké výnosy ze státních dluhopisů, které mimo jiné ovlivňují sazby v ekonomice, podporují v růstu akciové trhy. S očekáváním rychlejšího ekonomického oživení a růstu inflace, rostou také výnosy z dluhopisů. Řada investorů se také začíná zbavovat “bezpečných” státních dluhopisů a přesouvá svá aktiva do rizikovějších obligaci, jako jsou například akcie na rozvíjející se trzích, což také podporuje v růstu výnosy.
Vyšší výnosy - důsledek všeho
Postupný růst výnosů se přitom očekává a jde o něco, co trhy velmi ochotně stráví. Něco jiného je však tempo aktuálního růstu. V případě desetiletích splatností v USA jsme se dostali velmi rychle na 1,30 % a pokoření dalšího milníku za krátkou dobu, může být pro akcie alarmující. Jde o riziko, které od začátku podporuje nejen americká vláda, která připravuje fiskální balíček o velikosti 1,9 bilionu dolarů, ale hlavně americký FED bezprecedentními monetárními stimuly. To vše má vliv na inflační očekávání, které je nyní nejvýše od roku 2014, a to na úrovni 2,2 %. Tvrdá data nás prozatím mohou uklidnit, jelikož PCE index, který sleduje americký FED, je na 1,5 %, což je pod inflačním cílem centrální banky, zatím.
Graf: 10 letý výnos z US státních dluhopisů (Zdroj: cnbc.com)
Mírný růst inflace je však obecně pro akcie dobrá věc. Pokud je inflace nízká, podobně jako nyní a postupně roste, ve většině případů dokáže akciový trh vykazovat pozitivní výsledky. Rostoucí inflace je dokonce i dobrá zpráva, která bude tlumočit rozjíždějící se ekonomiku, což akciový investoři rádi uslyší. Rostoucí inflace není ani příliš velký problém pro americký FED, který už několikrát připomněl, že ani v případě inflace nad 2 % nehodlá zvyšovat úrokové sazby, nebo jinak utahovat měnovou politiku. I přesto je rychlejší růst inflace potencionální problém, který může ovlivnit nominální růst tržeb, zvýšit náklady, snížit marže a ohrozit budoucí cash flow.
Kdy budou vyšší výnosy problém?
Jak ukázaly poslední dny, tak trhy si jsou problémů spojených s vyššími sazbami vědomi. Sledované inflační očekávání na tzv. 10-year break-even rate, by mělo začít investory varovat při překročení 3 % hranice. Goldman Sachs dokonce vypočítali, že v případě rostoucích výnosů, bude stačit měsíční změna o 0,36 %, aby akcie výrazněji znervóznily. Větší korekci tak můžeme případně očekávat v případě, že se výnos z dluhopisů s desetiletou splatností začne přibližovat 1,7 %. Podobně dostaly výnosy pod tlak akcie naposledy v roce 2018, když výnos překročil 3 %, ovšem v prostředí mnohem vyšších úrokových sazeb. Zároveň v té době nebyly akcie tolik závislé na nízkých sazbách v ekonomice, jako jsou nyní.
Graf: 10-year break-even rate inflačního očekávání (Zdroj: tradingeceonomics.com)
I přesto lze v letošním roce očekávat spíše rotaci do cykličtějších akcií, které by neměly být tolik ohroženy vyššími výnosy. Cyklické akcie jsou totiž nyní vnímany jako slabší a mají dost prostoru pro růst. Čas máme minimálně do léta, kdy by měly zmizet lockdowny, ekonomika by měla být v expanzi, uvidíme lepší makroekonomická data, sazby budou poblíž nule a inflace by měla zrychlovat. Pokud bude, ale zrychlovat příliš rychle, trhy si to mohou vyložit dost špatně a může přijít delší období nervozity.