Inflační překvapení zvýšilo sázky na vyšší sazby
Klíčové body
- Sázky na zvýšení sazeb ČNB již částečně zaceňují růst ve druhém čtvrtletí.
- Rizika výhledu jsou stále značná. Sazby podle nás porostou až ve druhé polovině roku.
- Absence domácích dat znamená, že na kurz koruny bude mít výraznější vliv tržní sentiment.
Závěr minulého týdne přinesl inflační překvapení, které ještě více posílilo sázky na zvýšení sazeb České národní banky. Potenciální dopady na kurz jsou ve směru silnější koruny. Nejistota kolem nouzového stavu se na trhu nestihla nijak výrazně projevit. Do dalších dní bude vzhledem k absenci dat určující sentiment světových trhů.
Lednová inflace bývá obvykle velmi volatilní. Výhled trhu i ČNB byl nastaven na meziroční zpomalení pod hranici 2 %. Výsledek však ukázal lednové tempo růstu cen pomalejší jen o jednu desetinu procentního bodu, tedy z 2,3 % na 2,2 %. Největší podíl na růstu měla složka potravin. Ve srovnání s prognózou centrální banky, která pro letošek pracuje s možností trojího zvýšení sazeb, šlo o rozdíl půl procentního bodu. O něco vyšší oproti výhledu pak byla i jádrová inflace. To vše se poté projevilo na silnějších sázkách trhu na zvýšení dvoutýdenní repo sazby, částečně již dokonce ve druhém čtvrtletí.
Reakce koruny nebyla až tak výrazná, když se kurz posunul směrem k hranici 25,70 za euro. Dá se předpokládat, že jistá část trhu stále vnímá výhled vyšších sazeb s rezervou. Ostatně je na čem stavět, což potvrdil v pátek zveřejněný zápis z únorového zasedání bankovní rady ČNB. V něm bylo zdůrazněno, že v rámci normalizace úrokových sazeb je potřeba postupovat opatrně. Zazněla dokonce obava z předčasného zpřísňování. Na nejistotu v kontextu mimořádných ekonomických dopadů vrcholící pandemie koronaviru pak upozornil i komentář ČNB k lednové inflaci.
I přes silnější sázky trhu na vyšší sazby stále předpokládáme, že k úrokové normalizaci nakonec dojde až ve druhé polovině roku. Ta první bude nadále spojená s výraznými nejistotami nejen ohledně domácího, ale zahraničního ekonomického vývoje s důrazem na pandemii a protipandemická opatření. V rámci našeho výhledu se proto budeme soustředit na květnovou prognózu centrální banky, jejíž predikce by měla být z hlediska dopadů pandemie a posunu v oblasti proočkovanosti mnohem jasnější. S jistotou ale můžeme říci, že i tento dokument, vzhledem k dosavadnímu vývoji, ukáže v základní scénáři jako další krok centrální banky zvýšení úroků.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2136 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,34 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2058 do 1,2159 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,73 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,66 až 25,81 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,15 až 21,36 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.