Účast v zahraniční operaci v Afghánistánu otevřela strakonickému vojákovi oči
Příprava do mise
„Náročná pro mě byla spíš příprava než samotné nasazení. Absolvovali jsme několikaměsíční výcvik, při kterém byl kladen důraz na střeleckou a taktickou přípravu. Součástí byl i specializovaný kurz ochrany osob. Všechny činnosti jsme museli mít dokonale nadrilované,“ popsal rotný J. L. přípravu do mise, která zpravidla probíhala v Náměšti nad Oslavou nebo ve Vyškově.
U strakonického útvaru je jeho hlavní pracovní náplní obsluha radiolokačního čidla. Příprava do zahraniční mise byla pro něj náročná i proto, že se vymykala jeho běžné činnosti ve Strakonicích.
Raketové útoky
Během nasazení v Afghánistánu zažil několik raketových útoků na základnu. „Byli jsme dobře vycvičení. Věděli jsme, co máme dělat,“ vysvětlil strakonický voják, proč si nepřipouštěl strach. Na život v zahraniční misi si podle svých slov zvykl rychle. „Ačkoliv jsme byli v pohotovosti 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, měli jsme čas i na odpočinek. Jistě mi scházela rodina a přítelkyně, ale byli jsme v kontaktu.“
Jeho blízcí se již vyrovnali s tím, že jako voják může být nasazen do zahraniční operace. „Od začátku věděli, že když se naskytne tato příležitost, budu ji chtít využít. S rodiči i partnerkou si říkáme vše na rovinu,“ podotkl rotný J. L.
Mise jako velká zkušenost
Účast na misi v Afghánistánu hodnotí jako velkou zkušenost. „Když jsem viděl, v jakých podmínkách žijí lidé v Afghánistánu, uvědomil jsem si, že se tady máme dobře,“ objasnil rotný, jak mu mise otevřela oči jako člověku. Přínosem pro něj samozřejmě byla také jako pro vojáka. „Zdokonalil jsem se ve střeleckých, taktických a dalších vojenských dovednostech. Procvičil jsem si angličtinu. Mnohé věci, jež se jako vojáci učíme, mi teď dávají větší smysl, když jsem si je vyzkoušel na vlastní kůži při skutečném nasazení,“ uvedl rotný J. L.
Jedno dlouhé cvičení
Do Litvy se připravuje i četař M. H. Pro něj to naopak bude první zahraniční mise. „Beru to jako jedno dlouhé cvičení. Partnerka je soběstačná a respektuje, že to patří k mé práci,“ potvrdil starou známou pravdu, že pro vojáky je důležitá i podpora rodiny.
Strakoničtí vojáci budou v Litvě cvičit společně s příslušníky dalších armád NATO. „Několik měsíců důkladně prověří naši spolupráci s aliančními partnery. Bude to mnohem náročnější, než když se setkáváme při mezinárodním cvičení, které trvá dva týdny. Bude to i důležitá zkouška pro náš kolektiv na jednotce,“ míní voják, který slouží u protiletadlového kompletu RBS-70 a se svými kolegy se tak bude podílet na zabezpečení protivzdušné obrany bojového uskupení, jehož bude česká jednotka součástí.
]]>Poslední zprávy z rubriky Armáda:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?