Evropská investiční banka podpořila v roce 2020 projekty v ČR za 35 miliard
V roce 2020 operace skupiny Evropské investiční banky, kterou tvoří Evropská investiční banka a Evropský investiční fond, podpořily investice v ČR ve výši 1,4 mld. EUR. Peníze směřovaly především na podporu podnikatelů, regionálního rozvoje, dopravy, energetiky a životního prostředí. Poskytnuté úvěry v roce 2020 dosáhly 1,2 mld. EUR, dalších cca 0,2 mld. EUR bylo alokováno na zajištění záruk a kapitálové podpory. Celková výše podpořených projektů tak přesáhla částku 35 mld. Kč, což odpovídalo 0,7 % HDP České republiky.
„Evropská investiční banka se i v loňském roce podílela na podpoře celé řady důležitých projektů do strategických odvětví klíčových pro budoucnost České republiky. A jsem velmi ráda, že český soukromý a veřejný sektor dokázal tuto podporu aktivně a efektivně využívat. Projekty uskutečněné prostřednictvím Evropské investiční banky v Česku v loňském roce pomohly zhruba 8 000 malým a středním podnikům, díky čemuž bylo podpořeno více než 147 000 pracovních míst. Velmi si vážím této spolupráce a těším se, že i v tomto roce budeme společnými silami rozvíjet a modernizovat českou ekonomiku. Od roku 1992 do konce roku 2020 u nás EIB podpořila investice v celkové výši 23,2 miliard eur. To je zhruba 600 miliard korun,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.
„I přes hospodářskou krizi, kterou v roce 2020 přinesla pandemie covid-19, se skupině EIB podařilo udržet v České republice investice na podobné úrovni jako v již tak výjimečném roce 2019. Společně s našimi českými protějšky jsme poskytli vyváženou podporu jak veřejnému, tak i soukromému sektoru, s cílem zvýšit odolnost ekonomiky a podpořit spravedlivou transformaci. Jsem velice hrdá na to, že jako klimatická banka Evropské unie jsme poskytli finanční pomoc a poradenství v souvislosti s projekty, které přispějí ke zlepšení v oblasti základní infrastruktury, energetické účinnosti a adaptace na změnu klimatu, což v konečném důsledku přinese zlepšení celkové kvality života obyvatel České republiky,“ uvedla viceprezidentka Evropské investiční banky Lilyana Pavlová.
Evropská investiční banka v roce 2020 poskytla úvěry ve výši 3,2 mld. Kč Středočeskému a Pardubickému kraji na podporu klíčové regionální infrastruktury, zdravotnictví, dopravy, sociální péče, vzdělávání, kultury a energetické účinnosti veřejných budov. Jihomoravský kraj podepsal smlouvu o úvěru ve výši 2,4 mld. Kč na pořízení 37 nových osobních vlakových souprav. Tyto investice zlepší kapacitu, bezpečnost a kvalitu železniční dopravy v České republice, zejména díky využití moderních řídicích a zabezpečovacích systémů.
Ministerstvo financí rovněž v loňském roce uzavřelo smlouvu o úvěru s Evropskou investiční bankou na financování projektů vodního hospodářství ve výši 8 mld. Kč. Mezi tyto projekty patří především podpora výstavby a technického zhodnocení infrastruktury vodovodů a kanalizací, podpora opatření na rybnících a malých vodních nádržích ve vlastnictví obcí, a podpora budování protipovodňových opatření. Dále byla podepsána smlouva se společností ČEPS za téměř 5 mld. Kč na projekt na posílení infrastruktury pro přenos elektřiny v zemi a na zvýšení integrace obnovitelných zdrojů.
Ministerstvo financí
Ministerstvo financí je ústředním orgánem státní správy pro státní rozpočet republiky, státní závěrečný účet republiky, státní pokladnu České republiky, finanční trh s výjimkou dozoru nad kapitálovým trhem v rozsahu působnosti Komise pro cenné papíry, daně, poplatky a clo, finanční hospodaření, finanční kontrolu, účetnictví, audit a daňové poradenství, věci devizové včetně pohledávek a závazků státu vůči zahraničí, ochranu zahraničních investic, pro tomboly, loterie a jiné podobné hry, hospodaření s majetkem státu, privatizaci majetku státu, pro věci pojišťoven, penzijních fondů, ceny a pro činnost zaměřenou proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, posuzuje dovoz subvencovaných výrobků a přijímá opatření na ochranu proti dovozu těchto výrobků.
Ministerstvo financí je zřízeno zákonem č. 2/1969 Sb. Současnou ministryní je od 13. prosince 2017 Alena Schillerová.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Dotace:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun