Jak to vidí guvernérka ruské centrální banky Elvíra Nabiullina
Jak to vidí guvernérka
10.02.2021 / 22:29 | Aktualizováno: 10.02.2021 / 22:37
Guvernérka ruské centrální banky Elvíra Nabiullina hodnotí loňský rok shovívavě, dopady covid- krize na Rusko jsou ve srovnání s jinými zeměmi nižší. Bankovní sektor zatím netrpí přílivem nesplácených úvěrů, největší přehodnocení úvěrových portfolií ale přijde letos. Digitální rubl by se měl stát realitou.
Guvernérka centrální banky Ruska Elvíra Nabiulina se nedávno podělila o svoje vidění stavu současné ruské ekonomiky, informaci o krátkodobých i dlouhodobých dopadech covidu-19, prognózu hospodářského oživení, informaci o zdraví bankovního sektoru a prioritách centrální banky do roku 2022.
Výsledek loňského roku je o něco lepší resp. méně špatný než předpovídaly původní odhady. Pokles HDP o 3,1 % a nezaměstnanost na úrovni 5,9 % jsou hodnoty, které ve světle propadů vyspělých ekonomik nevypadají špatně. Relativně solidní výsledky mají spojitost se strukturou ruského hospodářství (převaha velkých často státních firem, malý podíl služeb na tvorbě HDP). Nízké zadlužení státu (pod 20 % HDP) a zkrocená inflace (březen 2020: 3%, méně než tehdejší inflační cíl 4 %) také daly ruské vládě dost manévrovacího prostoru pro provádění uvolněnější fiskální politiky (ruský stát se ale příliš nepředal, podpora ze strany rozpočtu je ve světovém srovnání spíše nižší).Covid-19 ale zasáhl tvrdě peněženky obyvatel, pokles reálných příjmů nejen pokračoval (tento trend je vidět už od let 2014-15), ale ještě se zrychlil. V loňském roce toto snížení činilo šest až osm procent. I přes problémy se loni zvýšil objem poskytnutých hypotečních úvěrů o 25 % a tyto peníze podpořily hlavně stavebnictví a díky multiplikačním efektům i mnoho dalších navazujících oborů. Guvernérka ocenila i roli komerčních bank, které se aktivně zapojily a uvolnily své podmínky pro financování firem a domácností, samozřejmě v souladu s metodikou centrální banky. Vysoké rezervy kolem pěti trilionů rublů (cca 1 450 mld. Kč) jim umožnily odložit tvrdé řešení půjček se zhoršující se kvalitou, takže k nějaké míře restrukturalizace musely zatím sáhnout jen asi u deseti procent úvěrového portfolia. Silně poklesly přímé zahraniční investice do ruské ekonomiky, což ale z makro pozice příliš nevadí,
Návrat do ekonomického normálu, tedy na nominální před-covidové hodnoty, předvídá guvernérka v první polovině roku 2022. Letos by chtěla vidět růst mezi třemi až čtyřmi procenty, také díky obnovenému elánu při plnění národních cílů, na které dohlíží přímo prezident Putin. Inflace by se měla trochu zvýšit, ale pořád by měla být nižší než čtyři procenta, což je pro letošek určeným inflačním cílem. Čím dříve se centrální banka dokáže vrátit k provádění pro ni běžné monetární politiky, tím spíše bude možné hovořit o normalizaci ekonomické situace v Rusku. Další pumpování peněz do ekonomiky třeba formou jinde populárního kvantitativního uvolňování nepřichází v Rusku v úvahu. Letos bude banka muset daleko pozorněji sledovat kvalitu bankovních portfolií, je možné že až letos se v bilancích bank projeví zhoršení úvěrové situace některých dlužníků. V takovém případě bude muset centrální banka dohlédnout, aby komerční banky svoje aktiva adekvátně přecenily a vytvořily si dostatečné rezervy. O ruský finanční sektor ale ani v takovém případě obavy nemá, pořád je ziskový, loni se i při všech problémech ziskovost komerčních bank oproti roku 2019 snížila jen o šest procent.
Ve své necovidové agendě za nejdůležitější letos považuje pokračování diskuze o případném zavedení digitálního rublu a určení role, kterou by v této oblasti měla centrální banka mít. Rozvoj zeleného financování se v Rusku stává mainstreamem, alespoň u největších bank a velkých firem s expozicí v zahraničí, primárně v Evropě. Centrální banka na to musí reagovat tvorbou příslušné taxonomie, aby se investoři měli čím řídit. V digitalizaci finančního sektoru se Rusko cítí silné, podle studie E&Y patří mezi nejrozvinutější země v této oblasti na světě, podíl bezhotovostních plateb loni přesáhl 70 %. Na finanční trhy se v Rusku vloni přidalo 2,5 mil. individuálních tzv. nekvalifikovaných investorů a je nutné připravit zákony a regulaci na jejich ochranu, aby se na ně nezaměřili podvodní makléři.
Tomáš Hart, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Moskvě
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzovní lístek Komerční banka, Kurzovní lístky bank
- Kurzovní lístek UniCredit Bank, Kurzovní lístky bank
- Erste Bank ve Vídni - aktuální graf akcie Erste Bank ve Vídni v bodech
- Nejbližší banka, banky v ČR
- Kódy bank - Banky v ČR
- Kurzovní lístek Fio banka, Kurzovní lístky bank
- KOMERČNÍ BANKA - Akcie KOMERČNÍ BANKA aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- MONETA MONEY BANK - Akcie MONETA MONEY BANK aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- ERSTE GROUP BANK A - Akcie ERSTE GROUP BANK A aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- SWIFT kódy bank - BIC kód Banky k IBAN číslu účtu
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Nenechávejte baterii a FVE ležet ladem, využívejte je k vyrovnávání sítě
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Neregulované fondy jsou už půl roku pod přísnějším dohledem. Co se změnilo?
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex leden 2025: V lednu sazby hypoték klesly, na úrokový sešup však letos zapomeňme
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla