Nečekaně slabá data - americký trh práce se zatím moc nezvedá (komentář analytika)
Představy o tom, že se americký trh práce po dopadu podzimní vlny koronaviru začal rychle odrážet vzhůru, je třeba po lednových vládních údajích poopravit. Náprava je podle nich pomalejší a minulé měsíce byly horší, než se uvádělo. V reakci jsme viděli oslabení dolaru a pokles amerických výnosů, které si ovšem pohyb následně rozmyslely a obrátily nahoru.
Klíčový údaj, počet nových pracovních míst, dosáhl za leden pouze 49 tisíc. Pořád lepší než -227 tis. v prosinci, ale čekalo se o poznání víc (konsensus 105 tis.). Navíc je tu řada přitěžujících okolností: Ke kladnému výsledku hodně pomohla vláda náborem 43 tis. zaměstnanců, takže zaměstnanost v soukromém sektoru se ve skutečnosti nezvedla skoro vůbec (+ 6 tis.). Se začátkem roku také proběhla větší revize historických dat a ta ukazují, že závěrem minulého roku na tom byl trh práce hůř, než se původně vykazovalo. Nově to vypadá, že v listopadu a prosinci dohromady vzniklo o 159 tisíc míst méně, takže zaměstnanost vlastně vzrostla také naprosto minimálně.
Co se týče jednotlivých segmentů trhu, leden znamenal slušnou tvorbu pracovních míst prakticky jen ve specializovaných službách. V pohostinství pokračovalo propouštění, ačkoli už výrazně menším tempem. Obchod a doprava, které se zatím držely, začaly v lednu propouštět také. Zbylé části ekonomiky vykazují malé změny. Zatímco tedy prosinec naznačoval, že podzimní protivirové restrikce odnese pouze pohostinství, za leden vidíme dozvuky i v dalších sektorech.
A do třetice jsou čísla nepříjemným překvapením také kvůli tomu, že lednové náznaky z jiných průzkumů a statistik byly naopak velmi dobré. Zmínit můžeme report ADP o zaměstnanosti v soukromém sektoru, průzkumy ISM z průmyslu i služeb, ale také průběžné týdenní zprávy o žádostech o dávky v nezaměstnanosti.
Naproti tomu stojí údaj o míře nezaměstnanosti, jež v lednu vykazuje pokles na 6,3 z 6,7 pct. To je dobrá zpráva. BLS sice mezi prosincem a lednem změnilo odhady populace, pracovní síly, počtu zaměstnaných i nezaměstnaných, takže srovnávat data v čase ve všech případech nejde, míra nezaměstnanosti by však klesla o stejný díl, i kdyby se počítalo podle starých dat.
Mezi příznivé části lednového reportu pak řadíme i statistiku mezd, jež ukázala udržení jejich meziročního tempa na 5,4 pct. Zvýšil se také průměrný hodinový úvazek a díky tomu celkový objem mezd začal stoupat o něco rychleji. Oproti prosinci je vyšší o 1,1 pct, meziročně o 0,7 pct.
A z tržního pohledu je tu ještě jedna příznivá implikace: Pomalejší trh práce vyvine větší tlak na kongresmany, aby co nejdříve schválili velký fiskální stimul. Obrat a nárůst dluhopisových výnosů je zřejmě odrazem právě takových úvah.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI