Předvánoční nákupy pomohly zmírnit utrpení tuzemských maloobchodníků (Ranní zpráva z finančního trhu)
Do závěrečného dne pracovního týdne vstupují finanční trhy na optimistické vlně a dnešní ekonomický kalendář by ho měl podpořit. Přes výrazné zhoršení pandemické situace v Německu předpokládáme stále robustní meziroční dynamiku tamních podnikových objednávek na přelomu roku, hlavně díky vnějšímu prostředí. K tvorbě pracovních míst se se vstupem do roku 2021 zřejmě vrátila americká ekonomika, tamní míra nezaměstnanosti podle našeho odhadu klesla. Ve srovnání s konsensem předpokládáme lepší výsledek i tuzemských maloobchodních tržeb. Koruna by měla své relativně silné úrovně vůči společné evropské měně držet. Dodatečné informace se po včerejším zasedání bankovní rady ČNB mohou dnes obchodníci dozvědět na setkání představitelů centrální banky s analytiky.
Trh práce v USA v lednu vrátil k tvorbě pracovních míst
S koncem roku se začala dramaticky zhoršovat pandemická situace v Německu. Uvalení lockdownu se podle nás projevilo i na statistice prosincových podnikových objednávek. Negativně by měly být ovlivněny zejména domácí objednávky, vnější poptávka se nadále jeví jako robustní a vůči lockdownům rezistentní. Z meziročního pohledu vykáží objednávky opětovně více než solidní růst přesahující šest procent. Ostatní předstihové indikátory nadále indikují silné růstové momentum v německém průmyslu.
První pracovní pátek v měsíci tradičně přináší ze Spojených států důležitá data z trhu práce, tentokráte za leden. Po nečekaném prosincovém zániku pracovních míst předpokládáme, že první měsíc letošního roku byl opět ve znamení tvorby nových míst v nezemědělském sektoru. Prosinec doplatil na zhoršení pandemické situace a zánik pracovních míst hlavně v restauracích a službách spojených s odpočinkem či vzděláváním. Naopak již v prosinci byla patrná robustní situace v průmyslu či stavebnictví. Zatímco zánik míst v prvně jmenovaných sektorech se opakovat neměl, v těch úspěšnějších by tvorba pracovních míst měla pokračovat. Jakmile anticovidová opatření pomohou, předpokládáme rychlou tvorbu pracovních míst.
Tuzemští maloobchodníci se s počátkem prosince dočkali dárku v podobě rozvolnění listopadových restriktivních opatření. Výsledkem by měl být proti listopadové paralýze meziměsíční vzestup tržeb v maloobchodě. Z meziročního pohledu se ale budeme nacházet mírně níže. Oproti tržnímu konsensu patří náš odhad k těm optimističtějším, nedávné zveřejnění povzbudivých čísel HDP za závěrečné čtvrtletí letošního roku jde v našem směru.
ČNB nepřekvapila, koruna zůstává silná
Koruna vstoupila do včerejšího dne na pozitivní vlně, když se první ranní kotace pohybovaly pod 25,90 CZK/EUR, atakovala tedy nesilnější hodnoty od poloviny března loňského roku. Během dopoledne před zveřejněním výsledku jednání ČNB se kurz přehoupnul těsně pod hladinu 25,90 CZK/EUR. Bankovní rada ponechala v souladu s očekáváním měnovou politiku nezměněnou.Nově představená prognóza i nadále ukazuje na nutnost poměrně výrazného utahování měnových podmínek. Růstová prognóza pro letošek byla mírně vylepšena, prognóza i nadále počítá s trojím zvýšením úrokových sazeb v letošním roce počínaje Q2 21. Celkem významně ČNB přehodnotila předpokládaný vývoj kurzu koruny, kde předpokládá posilování směrem k 25,40 CZK/EUR pro Q4 21. Sám guvernér na tiskové konferenci prezentoval načasování zvýšení úrokových sazeb od poloviny roku s tím, že bankovní rada nadále vnímá významná rizika vyplývající z pandemické situace. Detailní pohled na včerejší jednání ČNB přinášíme zde https://bit.ly/36HYk7H. Koruna na odpolední tiskovou konferenci reagovala mírně zvýšenou volatilitou, kurz se v závěru seance nakonec stabilizoval v blízkosti ranní otevírací úrovně, tedy těsně pod 25,90 CZK/EUR. Koruně mohl včera pomoci i globální sentiment a opětovný nárůst akciových trhů, nicméně sousední polský zlotý naopak oslaboval.
Na globálním finančním trhu se včera prosazoval trend posilujícího dolaru, vůči euru se kurz zelených bankovek dostal pod 1,20 USD/EUR, a to poprvé od počátku prosince. Trendu nahrávala zveřejněná data – prosincové maloobchodní tržby v eurozóně zaostaly za očekáváním, naopak americká data produktivity versus jednotkových mzdových nákladů podpořila inflační očekávání, potěšením před dnešními statistikami z tamního trhu práce byl oproti očekávání nižší týdenní počet nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti. V neposlední řadě skončily lepším výsledem americké tovární objednávky za prosinec.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?