Česká republika utrpěla historicky nejhlubší propad ekonomiky
"Budeme-li se snažit vidět sklenici poloplnou, můžeme říct, že naše ekonomika utrpěla menší propad, než předpokládalo mnoho renomovaných institucí. Zároveň se ukázalo, že s postupem času se naše hospodářství stává více rezistentním proti dopadům restriktivních opatření. Budeme-li však chtít vidět sklenici poloprázdnou, můžeme říct, že jsme z ekonomického hlediska zažili nejhorší rok v historii, a přitom jsme se výrazně zadlužili," říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Statistici dnes zveřejnili předběžný odhad vývoje ekonomiky za rok 2020. Ukazuje se, že naše země utrpěla historicky nejhlubší propad ekonomiky ve výši 5,6 procenta. Jednoznačným viníkem je koronavirová krize, která nás v průběhu roku nutila vypínat důležité části našeho hospodářství.
Propad ekonomiky byl doprovázen vysokým růstem zadlužení. Nezaměstnanost však zůstala na relativně nízké úrovni díky programům na podporu pracovního trhu. Lidem se výrazně snížila kvalita života, protože nemohli využívat celou řadu služeb a byli nuceni utlumit svou spotřebu. Krize dolehla i na firmy, které výrazně omezily investice.
Z makroekonomického pohledu lze ocenit reakci vlády, která zvýšila své výdaje. Tím tlumila dopady krize, ale zároveň se odpoutala od vývoje v soukromém sektoru, kde bylo nutné provádět úsporná opatření. K těm se vláda v podstatě vůbec neodhodlala. Je proto pochopitelné, že je vládě vyčítáno, jak státní aparát bobtná na úkor skomírajícího soukromého sektoru.
Nejvíce byla poškozena odvětví obchodu, dopravy, ubytování, pohostinství, průmyslu a stavebnictví. Na sektor služeb dopadla krize nerovnoměrně. Významné množství služeb bylo silně zasaženo krizí. Pozitivní zprávou je, že se začíná obnovovat zahraniční poptávka, na které je naše hospodářství do značné míry závislé. To by mohlo pomoci především českým exportérům.
Ing. Štěpán Křeček, MBA
Na pozici hlavního ekonoma ve společnosti BH Securities a.s. zodpovídá za tvorbu makroekonomických a tržních analýz. Rovněž se věnuje komunikaci s veřejností a médii. Jako host televizních a rozhlasových pořadů se často vyjadřuje k aktuálnímu ekonomickému dění. V současné době patří mezi nejcitovanější české ekonomy. Vystudoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze, kde dále působí a vyučuje několik předmětů. Po odborné stránce se zaměřuje na analýzu české ekonomiky, sociální systémy a veřejné rozpočty. Na tato témata napsal řadu odborných prací. Rád sportuje, čte a poslouchá vážnou hudbu.
BH Securities a.s.
BH Securities je licencovaný obchodník s cennými papíry a člen Burzy cenných papírů Praha a.s. Společnost byla založena v roce 1993, krátce po vzniku kapitálového trhu v České republice.
Dnes je BHS jedním z nejvýznamnějších nebankovních obchodníků s cennými papíry na českém kapitálovém trhu a individualizované investiční služby bez změny jména či přístupu poskytuje kontinuálně již 25 let.
BHS nabízí široké portfolio investičních služeb. Vedle obchodování na kapitálových trzích jsou to především správa aktiv a individuálních portfolií (asset management), fondy kvalifikovaných investorů, emise a obchodování s dluhopisy, podílové fondy či investiční zlato.
Více informací naleznete na: www.investice.cz/ nebo na: www.bhs.cz.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?