Na důvěru v tuzemské ekonomice dopadá stávající vlna pandemie
Na důvěru v tuzemské ekonomice dopadá stávající vlna pandemie koronaviru: na počátku nového roku se nálada zhoršila jak mezi podnikateli, tak u spotřebitelů. Zhoršení důvěry není překvapivé s tím, jak omezení spojená se stávající vlnou pandemie dopadají na aktivitu ve vybraných odvětvích ekonomiky a na důvěru spotřebitelů, především skrze obavy z růstu nezaměstnanosti. Indikátory důvěry ovšem zůstávají výrazně nad úrovněmi z loňského druhého čtvrtletí, kdy na ekonomiku dopadala omezení spojená s první vlnou pandemie.
Důvěra v tuzemské ekonomice klesla v lednu na dvouměsíční minimum, což platí jak o celkovém indikátoru důvěry v ekonomice, tak o náladě mezi podnikateli i spotřebiteli. Mezi podnikateli se důvěra zhoršila zejména v odvětví obchodu, kde klesají očekávání ohledně vývoje v dalších měsících s tím, jak obchodníkům zůstává zboží na skladech.
Důvěra mezi podnikateli se zhoršovala i v ostatních odvětvích, v průmyslu byl pokles ale jen nepatrný a průmysl představuje jediné odvětví, kde je důvěra meziročně vyšší. Lednový průzkum zároveň ukazuje, že se v průmyslu mezikvartálně zvýšilo využití výrobních kapacit, když na počátku stávajícího čtvrtletí činilo téměř 86 %.
Zakázky v průmyslu i nadále zajišťují práci zhruba na příštích 12 měsíců, podobně jako tomu bylo v říjnu.
Obavy z růstu nezaměstnanosti
Důvěra mezi spotřebiteli klesla zejména pod tíhou obav z růstu nezaměstnanosti v příštích dvanácti měsících, zároveň se zvýšily obavy z růstu cen.
Nejistoty ohledně výhledu trhu práce zůstanou pro spotřebitele citlivým tématem zřejmě i do dalších měsíců, v případě inflace ale očekávám, že obavy začnou opadat s tím, jak i díky zlevnění energií může meziroční inflace na počátku letošního roku klesnout pod dvě procenta.
Zhoršení důvěry mezi podnikateli i spotřebiteli není pro začátek letošního roku překvapivou zprávou, neboť ekonomika a život obecně narážejí na omezení spojená se stávající vlnou pandemie. Zároveň je ale vidět, že dopad stávající vlny pandemie na náladu v ekonomice a i na samotný výkon ekonomiky je o dost méně dramatický, než tomu bylo loni na jaře, kdy se COVID-19 objevil jako neznámý a velmi hrozivý fenomén a související restrikce byly tehdy mnohem tvrdší, než nyní.
Pro vývoj v dalších měsících a čtvrtletích bude důležité, zda se úspěšně rozvine vakcinace a zda přinese kýžené efekty nejen v České republice a v Evropě, ale i v dalších světových regionech.
Již počátkem února dostaneme předběžné údaje o výkonu HDP České republiky za loňské závěrečné čtvrtletí.
Mezikvartální pokles HDP zřejmě nebyl v závěrečném čtvrtletí až tak výrazný a objevují se názory, že propad HDP za celý loňský rok překoná jen mírně 6 %, zatímco ještě donedávna se pracovala s poklesem výkonu české ekonomiky o více než 6,5 %.
Letos by se česká ekonomika měla vrátit
k růstu, v celoročním vyjádření by si HDP mohl připsat zhruba 3 %,
výhled ale zatím zůstává velmi nejistý a bude záviset především na dění na poli
pandemie.
Radomír Jáč
Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?