Na tuzemský maloobchod v listopadu výrazně dopadla omezení související s druhou vlnou pandemie
Na tuzemský maloobchod v listopadu výrazně dopadla omezení související s druhou vlnou pandemie koronaviru. Maloobchodní tržby vyjma motoristického segmentu v listopadu meziročně klesly o 7 %, tahounem poklesu byly slabší prodeje pohonných hmot a nepotravinářského zboží, na nichž se projevila protipandemická omezení. Jen nepatrně naopak klesly prodeje potravin, což je segment maloobchodu, jemuž se uzavírky vyhnuly.
Maloobchodní tržby v listopadu meziročně propadly o 7,0 %, když trh očekával pokles o 4,8 %. Omezení související s druhou vlnou pandemie měla předpokládaný nepříznivý dopad na prodeje nepotravinářského zboží.
Přesný dopad šlo předem těžko odhadnout, nicméně bylo zřejmé, že pokles tržeb bude výrazný a vykázané údaje v tomto ohledu vykreslují o něco dramatičtější obrázek, než se čekalo.
Omezení možnosti prodeje či úplné uzavírky prodejen měly devastující vliv na tržby za prodej oděvů a obuvi, jež ve specializovaných prodejnách meziročně propadly o 77,8 % či na tržby za výrobky určené pro kulturu, sport a rekreaci s propadem 37,1 %.
Výjimku představují prodeje
počítačů a komunikačních zařízení, kde tržby meziročně vzrostly o 2,4 %.
V prostřední omezení provozu kamenných prodejen se dařilo prodejům přes internet a zásilkové služby: listopadový meziroční růst o 36,5 % představuje nejsilnější tempo od loňského dubna. Velmi silný růst prodejů přes internet a zásilkové služby lze z důvodu omezení kamenných prodejen čekat i pro loňský prosinec a počátek letošního roku.
Pokles prodeje motorových vozidel
Prodeje motorových vozidel v listopadu klesly meziročně o 13,2 %, což zatím představuje nejhorší výsledek za loňské druhé pololetí. Nepříznivou roli v případě prodejů motorových vozidel hrají a dle všeho i nadále budou hrát nejistoty ohledně vývoje celkové situace v ekonomice a finanční situace domácností.
Za prvních jedenáct měsíců loňského roku klesly maloobchodní tržby kromě prodejů motorových vozidel meziročně o 1,2 % a prosinec tento výsledek zřejmě nijak výrazně nevylepší, jakkoliv po značnou část měsíce byly prodejny před Vánocemi otevřeny.
Rok 2020 jako celek tak velmi pravděpodobně vykáže mírný celoroční pokles maloobchodních tržeb. Pro srovnání, v roce 2019 vykázal maloobchod celoroční růst tržeb 4,8 %.
Jestliže z tuzemského průmyslu přicházejí i nadále zprávy o růstu výroby a tržeb s tím, jak tento sektor ekonomiky nebyl přímo zasažen uzavírkami v souvislosti s druhou vlnou pandemie, tak maloobchod a služby jsou bohužel právě těmi sektory, na něž uzavírky dopadají.
Prosinec může v případě
maloobchodu znamenat určité nadechnutí se s tím, jak se prodejny otevřely,
začátek roku 2021 ale bude z pohledu maloobchodních tržeb opět
v červených číslech v důsledku návratu omezení souvisejících
s pandemií koronaviru.
Radomír Jáč
Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?