Indický uhelný průmysl se otevírá soukromým investorům
Ilustrační foto: Shutterstock
Poprvé v historii tak Indie otevřela sektor těžby uhlí i soukromým firmám, zároveň zvýšila podíl přímých zahraničních investic až na 100 % a proces privatizace podpořila rovněž aukcí 38 uhelných bloků, které nabídla pro komerční těžbu. Uhlí a jeho těžba tak v Indii rozhodně neřekly poslední slovo.
Produkce uhlí v Indii činila ve fiskálním roce 2019/2020 730 milionů tun, což je meziročně růst o 1,7 %. Indie rovněž disponuje pátými největšími zásobami uhlí na světě, jejichž těžbu usnadňuje i povrchové získávání této nerostné suroviny. Další zásoby jsou však s pravidelnou přesností objevovány každý rok, což s rostoucí energetickou spotřebou hraje indickému uhelnému průmyslu do karet, stejně tak jako silná závislost na dovozech ropy a plynu, které vytváří až nebezpečnou závislost v rámci energetické politiky.
PRVNÍ KOMERČNÍ AUKCE
Z vůbec první komerční aukce těžby uhlí zajistila Indie během krátké doby výnosy ve výši téměř 1 miliardy USD. Úspěšně bylo vydraženo na 19 dolů, což je nejvyšší počet úspěšně vydražených dolů v jakékoli aukci uhlí. Z těchto úspěšně vydražených 19 dolů je 11 povrchových, 5 podzemních a zbývající 3 jsou směsí podzemních a povrchových dolů. Indie se tak privatizací uhelných dolů snaží ještě více podpořit ambici vyrábět 300 milionů tun oceli ročně.
Coal India Limited je státní instituce přímo vedená indickým ministerstvem uhlí, která je sama o sobě největším producentem uhlí na světě. Provozuje 364 dolů (166 v podzemí, 180 povrchových a 18 smíšených)) a pro zvýšení produkce musí modernizovat zařízení pro těžbu s vyšší kapacitou (např. technologie na průzkum zásob, autonomní nakladače a nákladní vozidla, technologie nepřetržité těžby, technologie podzemní těžby) či zvýšit účinnost promývání uhlí.
POPTÁVKA PO UHLÍ POROSTE
Indie je na pokraji silného růstu poptávky po energii, a zatímco je absolutně třetím největším spotřebitelem energie na světě, v přepočtu na obyvatele zaujímá až 130. místo. S tím, jak bude spotřeba postupně růst a sbližovat se se zeměmi s vyššími příjmy, tak i závislost na fosilních palivech a uhlí bude v energetické poptávce výraznější.
I když je podíl Indie na světových zásobách ropy a zemního plynu nízký, Indie je naopak dobře vybavena zásobami uhlí, které představují přibližně 9,4 % světových zásob a 9,3procentní podíl na světové produkci. Podíl výroby elektrické energie z uhlí představuje cca 54 % a i přes rozvoj obnovitelných zdrojů energie, jako je větrná či sluneční, bude i nadále dominovat energetické produkci. Tím spíše, že tento sektor, který poskytuje obrovské množství pracovních míst, nemůže vláda v očekávání pokoronavirového hospodářského propadu ve svých plánech opomíjet.
VÝZNAM UHLÍ PRO EKONOMIKU
Kromě toho, že odvětví těžby uhlí hraje klíčovou roli v energetickém sektoru, má pro zemi i velký ekonomický význam. Poskytuje zaměstnání více než 355 000 lidem, je hlavním zdrojem příjmů a generuje zaměstnanost ve státech bohatých na zdroje, jako jsou Džárkhand, Chhattisgarh a Odisha.
Vzhledem k tomu, že navzdory velkým domácím zdrojům závislost Indie na dovozu ještě významně vzrostla (z 12 % v roce 2007 na 31 % v roce 2017), je zřejmé, že otevření se zahraničním investorům a podpora sektoru je nabíledni a útlum je v nedohlednu, a to i přes špatnou kvalitu domácího uhlí, které často nesplňuje mezinárodní standardy.
Ve srovnání se zeměmi bohatými na zdroje, jako je Jižní Afrika, Austrálie a Brazílie, kde je průměrný podíl odvětví na HDP mezi 12 až 15 %, je však podíl Indie nepatrný – 2 %. To jasně ukazuje, že toto odvětví má v budoucnu obrovský růstový potenciál.
Ilustrační foto: Shutterstock
SCHVÁLENÉ ZAHRANIČNÍ INVESTICE
indická vláda nedávno oznámila schválení 100% přímých zahraničních investic v rámci těžby uhlí pro vlastní spotřebu u energetických projektů, stejně jako pro železárny, ocelárny a cementárny. Doposud mohla v zemi těžit a prodávat uhlí pouze státní společnost Coal India. Po deregulaci sektoru budou nyní moci těžit a prodávat uhlí také soukromé a zahraniční společnosti.
V zájmu další liberalizace uhelného sektoru a přilákání zahraničních investic se ministerstvo uhlí rozhodlo odstranit další archaický zákon omezení konečného použití, což umožňuje komukoli účastnit se dražby uhelných bloků. Toto historické rozhodnutí bude mít řadu pozitivních výsledků, jako je pomoc při dosahování cílů energetické politiky Indie a uspokojení indické poptávky po uhlí, u níž se očekává, že v roce 2023 vzroste o 21 % ze současné úrovně na 1,2 miliardy tun.
Tato změna zákona může Indii významným způsobem pomoci dosáhnout úspor z rozsahu, získat špičkové technologie těžby v souladu s globálními standardy a vytvořit energeticky efektivní trh, zlepšit produktivitu práce, zavést zdravou konkurenci v tomto odvětví a snížit dovoz uhlí.
Mezi největší společnosti v oboru patří společnost Singareni Collieries Company, kterou společně vlastní vláda státu Telangana a vláda Indie. Produkuje přibližně 62 milionů metrických tun uhlí z 18 povrchových a 27 podzemních dolů. Ve svazovém státě Tamil Nadu je dominantním subjektem Neyveli Lignite Corporation (NLC India), který těží 30 mmt lignitu ze čtyř povrchových dolů a s jehož poptávkami se setkáváme i u nás na velvyslanectví.
GIGANTI SE OKAMŽITĚ OZVALI
Otevření sektoru soukromým energetickým společnostem přilákalo okamžitě giganty, jako jsou Reliance Power, CESC, Jindal Steel, Tata Power a Tata Steel, které pro těžbu sekundárně potřebují nejnovější technologie a vybavení. Oživení a poptávka je zřejmá i z tendrů na celkový provoz dolů, jak ukazuje příklad projektu „investičního celku“ na klíč od Karnataka Power Corporation. Mezi další velké těžební společnosti v Indii patří Essel Mining, Orissa Minerals Development Company, Vedanta Limited, Hindalco, National Aluminium Company a Steel Authority of India.
Zahraniční společnosti a investoři tak mají v současnosti skutečnou šanci vnést technické dovednosti a zapojit se do těchto konkrétních příležitostí. Na oplátku představuje privatizace důlního sektoru i příklad, jak může vstup mezinárodních hráčů dodat tomuto sektoru velkou hodnotu. Je zde příležitost navázat partnerství s některými světovými důlními společnostmi, zejména v oblasti přenosu technologií.
Milan Dostál, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Dillí
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?