Smith: Nejde jen o Bezose či Zuckerberga...
Zdá se, že ve Spojených státech jsme konečně pochopili, že ekonomická nerovnost představuje reálný problém. Po několika recesích, které zanechaly řadu lidí v chudobě, již nezní moc důvěryhodně rčení, že „příliv zvedá všechny lodě“. A ekonomové chápou, že pokud vládne velká nerovnost, poškozuje to i ekonomický růst. Na stránkách Bloombergu to tvrdí ekonom Noah Smith, podle kterého v USA začínají o problému hovořit i doposud odmítaví republikáni a trhliny získává rovněž „morální pohled na nerovnost, podle kterého jsou bohatí lidé prostě odměňováni za vytváření obrovské hospodářské hodnoty“.
Podle Smithe míří pozornost zejména k obrovskému majetku lidí jako Jeff Bezos, Mark Zuckerberg či Elon Musk a k tomu, že pár Američanů má pod kontrolou nemalou část bohatství celé země. „Ti nejznámější křižáci táhnoucí proti nerovnosti pak volají po mnohem vyšším zdanění, které by stáhlo megaboháče zpět k zemi,“ píše ekonom. Podle jeho názoru si ale pozornost zaslouží možná hlavně to, k jakému rozdělení došlo na úrovni střední třídy.
Smith tvrdí, že od osmdesátých let se začala oddělovat bohatší část střední vrstvy od té chudší. Tento proces pak skončil někdy v devadesátých letech a to může být podle Smithe důvod, proč se o něm dnes moc nehovoří. Jde ovšem o to, že nikdy nedošlo k jeho obratu a vytvořená mezera v bohatství jdoucí napříč střední třídou se nikdy neuzavřela.
Proč ale vlastně k onomu posunu v osmdesátých letech došlo? Brookings Institution tvrdí, že v té době nastal výrazný růst mzdové prémie související s vyšším vzděláním. To v roce 1979 neslo v průměru o 40 % vyšší mzdy, v roce 1994 o 200 % vyšší mzdy. Pak se tato prémie stabilizovala. K tomu se Smith domnívá, že roli mohl hrát i úpadek tradičních pracovních míst ve výrobě a nástup digitální ekonomiky.
Svůj význam pak může podle ekonoma hrát i úpadek odborů, protože nově vytvořená pracovní místa, která vznikají namísto dřívějších pozic ve výrobě, nemusí být tak kvalitní jako ta stará a lidé nemají takovou vyjednávací sílu, aby došlo ke změně. Ať již je ale příčinou cokoliv, podle ekonoma si americká ekonomika nese zmíněné dědictví z osmdesátých let a místo neustálé pozornosti věnované lidem, jako je Jeff Bezos, by mohlo být lepší věnovat se jemu.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?