Víkendář: Lidé zavření doma, bude více dětí...
„Pokud jsou lidé kvůli pandemii uzavřeni doma a v televizi se nevysílají žádné sportovní přenosy, budou dělat děti.“ Tim Phillips z VoxEU tvrdí, že tento argument lze často zaznamenat na sociálních sítích a ptal se na něj odborníka. Joshua Wilde působí na Max Planck Institute for Demographic a on sám tento názor také slyšel, ale ne od lidí, kteří se skutečně zabývají demografickým výzkumem. Dodal, že je sice pravdou, že pokud chceme děti, je třeba „mít sex“. Nicméně podle odborné literatury nepanuje korelace mezi tím, jak často jej máme, a tím, kolik máme dětí.
Wilde hovořil o tom, že zmíněné teorie o pandemickém porodním boomu mohou stát na představě o lidech, kteří spolu běžně žijí a během pandemie mají kvůli sociálnímu distancování a delšímu pobytu doma více pohlavních styků a tudíž dětí. Jenže jak bylo zmíněno, korelace tu není taková, jak by se zdálo. A navíc tu existuje řada lidí, kteří jsou partnery, ale nežijí spolu. U nich má pandemie opačný efekt v tom smyslu, že se kvůli karanténě vidí méně často.
V neposlední řadě je otázka, jaký má pandemie a s ní spojené změny v chování lidí a v ekonomice dopad na plánované rodičovství. Wilde poukázal na to, že vyšší nezaměstnanost může vést k tomu, že si řada lidí řekne: „Tohle není nejlepší doba na to, abychom měli děti.“ Toto vše je teorie, jak vědec pracuje s daty, aby predikoval, kolik dětí se v budoucnu bude skutečně rodit? Wilde se obrací ke Googlu s tím, že určité fráze a otázky a jejich frekvence ve vyhledávání mohou ukazovat, jak se situace skutečně vyvíjí. Pokud se například zvyšuje počet vyhledávání odpovědí na otázku „jsem těhotná“, může to mít reálnou vypovídací hodnotu ohledně změn v porodnosti.
Podobné je to s otázkami týkajícími se ranní nevolnosti a vědec dokonce vypracoval systém, který sleduje, jak se mění trendy ohledně záměru otěhotnět, ohledně těhotenství samotného, ale také potratů a dalších témat. Klíčová slova přitom určoval na základě rozhovorů s ženami a patří mezi ně například „ovulace“ či názvy těhotenských testů a chemikálií, které se v nich používají. Překvapivé je, že například samotné slovo „těhotenství“ nemá podle vědce žádnou predikční a vypovídací schopnost.
Vědec testoval klíčová slova na historických datech – srovnával to, jak se v čase měnila četnost jejich vyhledávání s tím, jak se následně vyvíjela porodnost. Výsledkem je model, který by měl být schopen predikovat porodnost 7 měsíců dopředu. Co tento model říká o následujících měsících v USA? Wilde tvrdí, že model ukazuje na 15% pokles porodnosti mezi listopadem 2020 a únorem 2021. „To je hodně vysoké číslo,“ uvedl vědec, ale dodal, že téměř stejný pokles nastal třeba během Velké deprese či španělské chřipky. Během krize roku 2008 klesla porodnost asi o 8 % a v tomto ohledu je tedy současná krize náročnější.
Je onen propad porodnosti jen přechodným jevem, který bude eliminován dalším vývojem? Vědec na rovinu odpověděl, že to nikdo neví. Aktuální výstup modelu ale naznačuje, že po únoru by mohla porodnost začít růst. Je ovšem zřejmé, že vývoj bude záviset na tom, jaká bude situace na straně pandemie a ekonomiky.
Wilde uvedl, že dlouhodobým trendem je odkládání těhotenství do pozdějšího věku. Když se pak podle něj žena kolem čtyřicítky rozhodne, že chce dítě, může zjistit, že to již nejde. „Neplodnost u žen, které intenzivně touží po dítěti, pak může mít silné dopady na její emocionální a společenský život,“ dodal vědec. Pandemie by přitom mohla posouvat dobu plánovaného těhotenství u těch, kteří již delší dobu čekali, a to se zmíněným výsledkem.
Zdroj: VoxEU
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Zábava:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Sleva na dítě 2023: na 1. dítě 15.204 Kč, na 2. dítě 22.320 Kč, na 3. a další dítě 27.840 Kč. Daňové zvýhodnění dle počtu dětí
- Nemocenská 2024 - kalkulačka: lidé s příjmy nad 41.000 Kč si na nemocenské letos mírně polepší.
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
- Alimenty kalkulačka 2022 - výživné na dítě
- Kalkulačka přídavků na děti 2024: 2.660 Kč měsíčně dostanou na 2 malé děti rodiče s čistým příjmem 45.000 Kč měsíčně.
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory