Na úrovni 2,7 % je meziroční inflace nejnižší od loňského října
Listopad přinesl další zmírnění meziročního růstu spotřebitelských cen v české ekonomice. Na úrovni 2,7 % je meziroční inflace nejnižší od loňského října. Ke zmírnění meziroční inflace přispěly ceny potravin, ceny energií a také položky spadající do jádrové inflace. Celková i jádrová inflace se tak nacházejí pod prognózou ČNB.
Meziroční inflace v listopadu klesla z 2,9 % na 2,7 %: dosáhla svou nejnižší letošní úroveň a vyrovnala úroveň z loňského října. Finanční trh očekával listopadovou meziroční inflaci na úrovni 2,8 %, odhad ČNB činil 2,9 %.
Zmírnění inflace bylo taženo pomalejším meziročním růstem cen potravin a nealkoholických nápojů, energií pro domácnosti (zlevnění elektřiny a zemního plynu) a v neposlední řadě také zpomalením růstu cen u položek spadajících to tzv. jádrové inflace.
V rámci jádrové inflace hlásí výraznější zpomalení meziročního růstu cen odívání a obuv či bytové vybavení, pomaleji zdražují také hotely a restaurace.
Pokles
jádrové inflace?
Data o jádrové inflaci zveřejní ČNB během dneška, velmi pravděpodobně uvidíme pokles jádrové inflace z její historicky maximální úrovně 3,7 %, jež byla vykázána v září a říjnu.
Právě jádrová inflace je pro centrální banku velmi důležitým měřítkem vývoje cenových tlaků a prognóza ČNB počítala s tím, že jádrová inflace v závěrečném čtvrtletí vzroste v průměru na 3,9 % poté, co v letošním třetím čtvrtletí činila 3,7 %.
Nižší než očekávaná jádrová inflace spolu s posilováním koruny by měla bankovní radu utvrdit v názoru, že není třeba spěchat se zpřísněním měnové politiky a že zvýšení úrokových sazeb přijde později, než co předpokládá listopadová prognóza z dílny centrální banky.
Celková inflace i jádrová inflace budou velmi
pravděpodobně postupně klesat i v dalších měsících
Prostor k poklesu má především jádrová inflace, na níž by se mělo projevit jak předchozí pokles ekonomiky, tak stávající posilování kurzu koruny.
Měnová
politika
Čerstvá data o inflaci by měla utvrdit bankovní radu v jejím názoru, že zvyšování úroků může být pozvolnější a že hlavně může začít později, než jak vykresluje listopadová prognóza z dílny centrální banky, jež předpokládá první zvýšení úroků již na jaře 2021.
Za celý rok 2020 čekám průměrnou inflaci na úrovni 3,2 %, v roce 2021 by pak v důsledku předchozího poklesu ekonomické aktivity měla inflace klesnout do oblasti dvouprocentního cíle centrální banky: můj aktuální odhad průměrné celkové inflace pro rok 2021 činí přesně 2 %.
Co se týče měnové politiky ČNB, tak jako nejpravděpodobnější
scénář se mi i nadále jeví stabilita úrokových sazeb až do konce roku 2021
s tím, že příští pohyb úroků bude sice nahoru, ale stane se tak až
v roce 2022.
Radomír Jáč
Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Čína: Pokud USA budou chtít jednat, budeme jednat, pokud budou chtít bojovat, budeme bojovat
- Investiční poradna - Mám u SETUZY 21 akcií,co s nimi je?Přišla jsem o ně se slavným Pitrou???AP. - často kladené dotazy
- Bank of Canada: Bitcoin je gambling a je potřeba jej regulovat. Blockchain je ale geniální - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Počasí: V průběhu dne se bude postupně oteplovat, srážky budou většinou přecházet do deště a zároveň jich bude ubývat.
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2021, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziměsíční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2018, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2019, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2015, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory