Na tuzemský maloobchod v říjnu dolehla omezení. Dařilo se prodejcům potravin
Na tuzemský maloobchod v říjnu dolehla omezení související s druhou vlnou pandemie koronaviru. Maloobchodní tržby vyjma motoristického segmentu v říjnu meziročně mírně klesly, tahounem poklesu byly slabší prodeje pohonných hmot a nepotravinářského zboží, na nichž se projevila protipandemická omezení. Dařilo se naopak prodejům potravin, kde meziroční růst činil 3,9 %, což představuje nejsilnější výsledek od letošního února.
Maloobchodní tržby v říjnu meziročně klesly o 0,9 %, když trh očekával propad o 3,3 %. Omezení související s druhou vlnou pandemie měla předpokládaný nepříznivý dopad na prodeje nepotravinářského zboží, velmi dobře se ale naopak dařilo prodejcům potravin, kteří z pohledu růstu tržeb zaznamenali letošní druhý nejlepší výsledek, když silnější růst prodejů potravin přinesl pouze únor.
Omezení možnosti prodeje či úplné uzavírky prodejen měly na tržby za nepotravinářské zboží v některých případech devastující vliv: tržby za prodej oděvů a obuvi spadly meziročně o 36,5 %, tržby za výrobky určené pro kulturu, sport a rekreaci propadly o 18,8 %. Dařilo se naopak prodejcům farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží. Aspoň mírný meziroční růst tržeb hlásí také prodejny s výrobky pro domácnost.
V prostřední omezení provozu kamenných prodejen se dařilo prodejům přes internet a zásilkové služby: říjnový meziroční růst o 31,5 % představuje nejsilnější tempo od letošního května. Velmi silný růst prodejů přes internet a zásilkové služby lze z důvodu omezení kamenných prodejen čekat i pro letošní listopad.
Prodeje motorových vozidel klesly o 10,1 %
Prodeje motorových vozidel v říjnu klesly meziročně o 10,1 %, což po červenci představuje nejhorší výsledek za letošní druhé pololetí. Zde platí konstatování, že nepříznivou roli v případě prodejů motorových vozidel hrají a dle všeho i nadále budou hrát nejistoty ohledně vývoje celkové situace v ekonomice a finanční situace domácností.
Za letošních prvních deset měsíců klesly maloobchodní tržby kromě prodejů motorových vozidel meziročně o 0,4 %, ve zbytku roku se pokles pravděpodobně dále prohloubí.
Druhá vlna pandemie má nepříznivý dopad na spotřebitelskou důvěru: prosincové otevření prodejen situaci samozřejmě zlepší, otázkou ale je, nakolik bude fungování obchodu z hlediska pandemické situace udržitelné i do dalších týdnů. Pro srovnání, v roce 2019 vykázal maloobchod celoroční růst tržeb 4,8 %.
Jestliže z tuzemského průmyslu přicházejí i nadále příznivé signály s tím, jak tento sektor ekonomiky nebyl přímo zasažen uzavírkami v souvislosti s druhou vlnou pandemie, tak maloobchod a služby jsou bohužel právě těmi sektory, na něž uzavírky dopadají.
Říjnové výsledky za tuzemský maloobchod nejsou
v tomto smyslu až tak špatné, respektive celkový pokles tržeb byl
mírnější, než se čekalo. Přesto je ale vidět, že prodeje některého sortimentu,
zejména oděvů a obuvi, jsou zasaženy velmi silně a situace je pro tyto prodejce
jistě velmi obtížná.
Radomír Jáč
Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Opatření k nápravě ve vztahu k činnosti tuzemské pojišťovny a tuzemské zajišťovny, Díl 1 - Zákon o pojišťovnictví č. 277/2009 Sb.
- Informační povinnosti tuzemské pojišťovny a tuzemské zajišťovny ve vztahu k dohledu ve skupině, § 90 - Zákon o pojišťovnictví č. 277/2009 Sb.
- Přeměna tuzemské pojišťovny nebo tuzemské zajišťovny, § 122 - Zákon o pojišťovnictví č. 277/2009 Sb.
- Dohled nad činností tuzemské pojišťovny nebo tuzemské zajišťovny ve skupině, Díl 2 - Zákon o pojišťovnictví č. 277/2009 Sb.
- Odnětí povolení tuzemské pojišťovně a tuzemské zajišťovně, § 116 - Zákon o pojišťovnictví č. 277/2009 Sb.
- Zvláštní ustanovení ve vztahu k přeměně a likvidaci tuzemské pojišťovny nebo tuzemské zajišťovny, Hlava IV - Zákon o pojišťovnictví č. 277/2009 Sb.
- Likvidace tuzemské pojišťovny nebo tuzemské zajišťovny, § 123 - Zákon o pojišťovnictví č. 277/2009 Sb.
- Dohled nad činností tuzemské pojišťovny nebo tuzemské zajišťovny ve skupině, Díl 2 - Zákon o pojišťovnictví č. 277/2009 Sb., porovnání znění k 1.1.2010
- Tuzemské pojišťovny (v tis. Kč) (Rozvaha tuzemských pojišťoven a poboček zahraničních pojišťoven - Aktiva) - ekonomika ČNB
- Tuzemské pojišťovny (v tis. Kč) (Rozvaha tuzemských pojišťoven a poboček zahraničních pojišťoven - Závazky a vlastní kapitál) - ekonomika ČNB
- Tuzemské pojišťovny (v tis. Kč) (Rozvaha tuzemských pojišťoven a poboček zahraničních pojišťoven - Aktiva) - ekonomika ČNB
- Komentáře k maloobchodu - mzdy dále klesají, ale maloobchodu to nevadí
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets