(Kurzy.cz)
Svět je zase v pořádku, výdělky rostou a to je příjemné překvapení
Průměrný Čech si ve třetím čtvrtletí oproti loňsku polepšil, když mu na pásce zasvítila cifra o 5,1 % vyšší. Nově tak pobírá 35 402 Kč. Vzhledem ke svižné české inflaci musí ovšem krotit nadšení, jelikož reálně si za výplatu může dovolit „jen“ o 1,7 % více nežli před rokem. Mediánová mzda, tedy ta, na kterou jedna polovina Čechů nedosáhne a druhé by přišla nízká, pak nově činí 31 183. Počet zaměstnanců se meziročně snížil o 3,1 %.
Zatímco druhý letošní kvartál přinesl poprvé po téměř 7 letech snížení reálných výdělků (-2,5 %), ten třetí se vyvedl znatelně lépe. Tržní odhady se přitom značně lišily a v souhrnu vyhlížely jen nepatrný růst o 0,2 %. My jsme byly znatelně většími optimisty, ovšem konečný výsledek příjemně překvapil i nás. S přihlédnutím k českému ekonomickému kontextu ovšem zas tak velký šok nepředstavuje. Ve druhém čtvrtletí pracovalo mnoho českých zaměstnanců vynuceně v omezeném režimu a jejich živobytí bylo větší či menší měrou podporováno vládními záchrannými programy. Tyto prostředky se ovšem pochopitelně nezapočítávají do mezd, a ty tudíž mohly budit zdání dramatického propadu. Po odeznění horké fáze první vlny epidemie se většina pracovníků vrátila do běžného režimu, a ve statistikách se tak opět projevily jejich před-pandemické vyjednané mzdy. A byť k výraznému nárůstu nezaměstnanosti dosud ani nedošlo, nejčastěji o práci kvůli koronaviru pravděpodobně přicházeli pracovníci s nižšími mzdami, což ve zbytku populace mechanicky zvyšuje průměr. Zároveň se projevilo letošní administrativní zvýšení platů ve státní sféře, která není ekonomickým poklesem obvykle bezprostředně zasažena.
To potvrzuje i sektorální pohled, podle kterého si nejvíce přilepšili pracovníci ve zdravotní péči (11,8 %), administrativě (11,6 %), veřejné správě (7,7 %) či vzdělávání (7,3 %). O něco překvapivější pak byl vývoj mezd v oblasti kultury, kde přibylo taktéž slušných 7,9 %, ovšem zároveň zde byl evidován odliv zaměstnanců o 4,1 %. Podle očekávání se dařilo i v informačních a komunikačních oborech (5,3 %) či v zemědělství (5,0 %) a potravinářství (6,1 %). Naopak neslavně dopadlo peněžnictví a pojišťovnictví, kde mzdy poklesly o 0,9 %, či výroba strojů a zařízení (-0,1 %). Na uplynulé čtvrtletí, a zřejmě i na celý rok 2020, budou neradi vzpomínat pracovníci v ubytování, stravování a pohostinství, kteří sice ve třetím kvartále nezažily v rámci ekonomiky nejslabší mzdový růst (1,1 %), ovšem rozloučili se s 15 % svých kolegů.
Vhledem k probíhající druhé pandemické vlně, a s ní spojenými restrikcemi, bude letošní mzdová dynamika zřejmě připomínat houpačku. Po slušném prvním kvartále, příšerném druhém a nadějném třetím, bude ten poslední pravděpodobně opět z těch slabších.
Autor: Vít Hradil, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?