O příspěvek pro dárce rekonvalescentní plazmy bude možné žádat do 20. ledna
Protilátky získané z darované plazmy mohou pomoci pacientům ve vážném klinickém stavu, proto je podání krevní plazmy jednou z úspěšně používaných léčebných možností. Rekonvalescentní plazma pacientů, kteří prodělali nový typ koronaviru, je však v současnosti stále nedostatkovým zbožím. Situaci se snaží zlepšit Zdravotní pojišťovna ministra vnitra ČR, která jako první v republice nabízí svým klientům, jež darují plazmu, příspěvek 1000 Kč na regeneraci. Dárci jej mohou využít např. na nákup volně prodejných léků nebo vitamínů, na pacientem placené stomatologické výkony a výrobky, pravidelné sportovní aktivity, fyzioterapii apod.
O příspěvek bude možné žádat do 20. ledna příštího roku a dostupný bude všem dárcům splňujícím nezbytná kritéria. „Vhodnými dárci plazmy jsou dospělí starší 18 let, kteří prodělali infekci SARS-CoV-2 s klinickými příznaky, jako jsou zvýšená teplota, bolesti hlavy, suchý kašel a dušnost. Nyní jsou prokazatelně vyléčeni a co je podstatné – od jejich uzdravení uběhlo 14 dní. Pozdější odběr by totiž snížil naději, že ještě bude v krevní plazmě dostatek protilátek,“ vysvětluje MUDr. Zdeňka Salcman Kučerová, MBA, ředitelka Úseku zdravotnického ZP MV ČR. Darovat krevní plazmu může dospělý člověk v dobrém zdravotním stavu bez závažné anamnézy. Plazmu běžně nemohou darovat ženy po porodu nebo, které byly těhotné.
Dárce plazmy neztrácí svoji imunitu
Darováním plazmy přitom člověk vlastní imunitu vůči koronaviru neztrácí. „Dárcovství plazmy znamená darování sérových protilátek, nikoliv těch sekrečních, které chrání sliznice. I za běžných podmínek je biologický poločas sérových IgG protilátek přibližně tři týdny, respektive v případě sérového IgA přibližně týden. A neustále se doplňují. To, co člověk – dárce daroval, tudíž organismus znovu doplní,“ vysvětluje prof. MUDr. Vojtěch Thon, Ph.D. z výzkumného ústavu Recetox Masarykovy univerzity.
Plazma je pacientům odebírána metodou tzv. plazmaferézy, při níž jsou buněčné složky krve převedeny zpět do krevního oběhu dárce. K odběru se používají speciální přístroje, tzv. separátory. Jeden odběr trvá asi 45 minut a odebrány jsou při něm tři jednotky plazmy. Pacientovi s onemocněním covid-19 se podávají dvě jednotky. Technika odběru a celá procedura je zcela bezpečná a odebranou léčebnou plazmu je možné uchovávat až po dobu tří let.
Kde darovat
Zájemci o darování rekonvalescentní plazmy se mohou hlásit na několika místech. V Praze se jedná o Thomayerovu nemocnici, Ústřední vojenskou nemocnici, FN Královské Vinohrady, Všeobecnou fakultní nemocnici a Ústav hematologie a krevní transfuze. Odběr plazmy je možné dále podstoupit ve FN Ostrava, FN Olomouc, v Krajské nemocnici Liberec, Krajské zdravotní, a. s. – Ústí nad Labem, Slezské nemocnici v Opavě, Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně, Nemocnici České Budějovice nebo ve FN Brno.
Poslední zprávy z rubriky Zdraví:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory