Třetí čtvrtletí přineslo silné oživení také do zbytku středoevropského regionu (Ranní zpráva z finančního trhu)
Zveřejněny dnes budou předběžné odhady o vývoji HDP na Slovensku, a také v Polsku a Maďarsku. Z výsledků ostatních ekonomik, které už známe, víme, že třetí čtvrtletí bylo ve znamení rychlého oživení. I pro zbytek středoevropského regionu se tak čeká silný mezičtvrtletní nárůst HDP. Pokles evropské zaměstnanosti vlivem oživení ekonomické aktivity ve třetím čtvrtletí odezněl. ČNB dnes zveřejní zápis z posledního zasedání, kde bankovní rada překvapila prezentací trojího zvýšení úrokových sazeb během roku 2021.
Ekonomika eurozóny vzrostla ve 3Q o více než 12 %
Dnes se dozvíme, jak se ve třetím čtvrtletí letošního roku vedlo zbytku středoevropského regionu. Zveřejněny totiž budou předběžné odhady vývoje HDP pro Slovensko, Maďarsko a Polsko. Z výsledků ostatních ekonomik, včetně té české, které zveřejňují předběžné odhady o zhruba čtrnáct dní dříve, však již víme, že třetí čtvrtletí bylo ve znamení rychlého oživení. Po uvolnění restriktivních vládních opatření z první vlny koronavirové pandemie tak ve většině sektorů započal rychlý návrat k běžnému fungování. Slovenská ekonomika podle našeho odhadu vzrostla mezičtvrtletně o 6,5 %, po předchozím poklesu o 8,3 %. Pro Maďarsko trh očekává mezičtvrtletní nárůst o 10,2 % po poklesu o 14,5 % a pro Polsko růst o 8,0 % po předchozím snížení o 8,9 %.
Zveřejněn dnes rovněž bude zpřesněný odhad HDP pro celou eurozónu, trh však žádnou revizi nečeká. Mezičtvrtletní růst evropské ekonomiky tak bude zřejmě potvrzen poblíž 12,7 %. Přes toto výrazné oživení však evropská ekonomika v porovnání s loňskem i nadále ztrácela, a to více než 4 %. Tento pokles se navíc s největší pravděpodobností ve čtvrtém čtvrtletí opět prohloubí, když nemalá část evropských vlád byla nucena vlivem druhé vlny pandemie znovu přistoupit k restriktivním opatřením. Oživení ve třetím čtvrtletí zřejmě v eurozóně vedlo i k odeznění předchozího poklesu zaměstnanosti, a ta tak podle nás oproti druhému čtvrtletí stagnovala. V porovnání s loňským rokem, stejně jako v případě ekonomické aktivity, však podle našeho odhadu zůstává o 3 % nižší a závěr roku na tom již nic nevylepší.
Česká národní banka dnes ráno zveřejní záznam z posledního měnově politického zasedání, které se konalo minulý čtvrtek. To žádné překvapení nepřineslo, když centrální bankéři podle očekávání rozhodli o ponechání úrokových sazeb na současné nízké úrovni. Překvapující však byla nově zveřejněná prognóza centrální banky, která očekává trojí zvýšení úrokových sazeb v příštím roce. Guvernér Rusnok však na tiskové konferenci uvedl, že podle velké části bankovní rady zůstanou úrokové sazby nízké po delší dobu. Dnešní záznam by tak mohl poodhalit, v jakých ohledech jednotliví centrální bankéři s prognózou ČNB souhlasí a kde se naopak jejich pohled s pohledem sekce měnové rozchází. Podle nás zůstanou úrokové sazby ČNB na současné úrovni až do konce roku 2021. Proč podle nás centrální banka v příští roce sazby zvyšovat nebude, jsme popisovali také zde https://bit.ly/3kn64j9.
Vyznění dnešních ČNB minutes by ve výsledku mohlo zmírnit jestřábí vyznění poslední prognózy centrální banky a možná i trochu zchladit optimismus na korunovém trhu.
Americká inflace zůstává nad 1 %
Konečný odhad říjnové inflace v Německu potvrdil pokračující deflační vývoj tamní ekonomiky. Ten souvisí jak s výrazným poklesem poptávky, tak i s červencovým snížením daně z přidané hodnoty. Meziroční pokles spotřebitelských cen měřených indexem CPI v říjnu setrval na zářijových -0,2 %. V harmonizovaném vyjádření došlo k mírnému prohloubení poklesu ze zářijových -0,4 % na -0,5 % v říjnu.
Americká inflace sice také zůstává pod cílem centrální banky, i nadále se však pohybuje nad 1 %. Její říjnová hodnota činila 1,2 %, což bylo o dvě desetiny méně než v září a jen desetinu pod tržním odhadem. Jádrová inflace dosáhla hodnoty 1,6 % a oproti září se snížila o jednu desetinu.
Oživení na americkém trhu práce se ve čtvrtém čtvrtletí vlivem druhé vlny koronaviru v podstatě zastavilo. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti setrval v minulém týdnu nad 700 tis. V podstatě se tak naplnilo očekávání analytiků.
Včerejší ekonomický kalendář celkově nepřinesl mnoho zajímavého a devizové trhy tak po bujarém minulém týdnu měly čas si odechnout. Stejně jako ve středu, se tak i včera koruna obchodovala mezi 26,40 a 26,50 CZK/EUR, bez jasného trendu jedním či druhým směrem. Obdobný vývoj zaznamenalo také euro vůči dolaru. Evropské akciové trhy včera mírně klesaly, když jen nepatrně korigovaly předchozí výrazné zisky.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz