Jonáš Mlýnek (LYNX)
Okénko investora  |  10.11.2020 10:12:01

3 nejoblíbenější dividendové strategie v 2020

Pasivní dodatečný příjem z úroků a dividend je to, na co cílí stále více investorů. Přestože v dobách s nízkými úrokovými sazbami nejsou výnosy z investic s pevným úrokem příliš lukrativní, s dobře promyšlenou dividendovou strategií je možné dosáhnout nadprůměrného výkonu a překonat zhodnocení největších akciových indexů.

Díky chytře sestavenému dividendovému portfoliu můžete po zdanění dosáhnout návratnosti kolem čtyř procent ročně. V tomto článku vám představíme některé z nejznámějších dividendových strategií a ukážeme vám, co byste měli mít na paměti při používání této stále populárnější investiční metody.

 Jak funguje dividendová strategie?

Dividendové strategie se zaměřují na akcie s vysokými dividendami. Rozhodujícím kritériem výběru je dividendový výnos. Investoři doufají ve stabilní zisky, které jsou určovány dlouhodobě vysokými dividendami a méně kolísavým vývojem ceny dané akcie. „Úrokový prvek“ proto hraje důležitější roli než u jiných investičních strategií.

Velké korporace se stabilně vysokými dividendami jsou navíc obecně v dobré ekonomické situaci a je u nich menší riziko bankrotu než u menších a středních společností s nízkými nebo kolísavými dividendami. Pokud dividendový výnos společnosti roste nadprůměrným tempem, např. vzhledem k poklesu ceny akcie, signalizuje to možné podhodnocení.

Výběr podle nejvyšších dividendových výnosů tak funguje jako filtr pro vyhledání podhodnocených akcií.

Známé dividendové strategie

1. Dividendová strategie podle Benjamina Grahama – „Dogs of the Dow“

Základní myšlenka této dividendové strategie pochází od legendárního investora Benjamina Grahama – intelektuálního otce všech hodnotových a dividendových strategií. Ve své klasické knize „The Intelligent Investor“, vydané v roce 1949, Graham doporučil koupit 10 akcií z indexu Dow Jones s nejvyšším dividendovým výnosem a případně tyto akcie po jednom roce vyměnit, pokud se nějaká z nich změní.

Graham doporučil investovat do velkých společností z indexu Dow Jones, protože třicet největších amerických společností je ze své podstaty považováno za ekonomicky zdravé a obvykle platí vysokou a stabilní dividendu. Z dlouhodobého hlediska umožňuje Grahamova dividendová strategie výrazný nadprůměrný výkon oproti indexu Dow Jones. Investiční strategie se stala populární pod hovorovým termínem „Dogs of the Dow“.

2. Dividendová strategie podle Michaela O’Higginse – „Low-5“

Michael O’Higgins vylepšil Grahamovu dividendovou strategii v roce 1991 odfiltrováním 10 společností s nejnižší cenou akcií. Ve své knize „Beating the Dow“ Higgins doporučuje rozdělit peníze mezi pět akcií, které mají opticky nejvýhodnější cenu („low five“). Investoři by měli ponechat své peníze investované do těchto akcií přesně jeden rok a poté je přeskupit podle stejného principu. O’Higgins zjistil, že akcie s opticky nízkou cenou na akciovém trhu mají obecně vyšší cenové výkyvy a při vysokém dividendovém výnosu často dříve či později opět dosáhnou vyšších cenových hladin.

Nadřazenost O’Higginsovy strategie nad vývojem výnosů Dow Jones lze také statisticky dokázat. V období 1973 až 1998 přinesla O’Higginsova dividendová strategie výnos +20,7 % ročně. Za posledních 20 let však akcie z indexu Dow Jones nedosáhly ve strategii „Low-5“ žádného významného převýšení – přinejmenším ne takového, pro které by se každoroční přeskupení vyplatilo.

3. Dividendová strategie podle Roberta Shearda – „Low-4“ a „Low-2“

Robert Sheard ve své knize „Unemotional Investor“ z roku 1998 zkoumal další dividendové strategie s cílem zvýšit dosažitelný výnos. O’Higgins v principu nepřikládal stejnou váhu pěti společnostem s nejnižší cenou akcií, protože si uvědomil, že tyto společnosti musí být v poměrně obtížné ekonomické situaci. Akcie s druhou nejnižší cenou si naopak v Sheardových studiích vedla velmi dobře, a proto je dvakrát vážena 40% portfoliovým podílem. Zbývající tři akcie mají v strategii „low-4“ váhu 20 %.

Ve strategii „Low-2“ jsou do portfolia zahrnuty pouze dvě akcie, které jsou drženy po dobu dvanácti měsíců. Je nakoupena akcie s druhou nejnižší cenou. Výběr druhé akcie závisí na tom, zda má akcie s nejnižší cenou také nejvyšší dividendový výnos. Pokud tomu tak není, přidá se do portfolia akcie se stejnou váhou, nebo se místo toho přidá akcie se třetí nejnižší cenou.

Sheard zjistil, že akcie s nejnižší cenou fungovala špatně, zvláště když měla také nejvyšší dividendový výnos. V minulosti metoda Low-2 přinesla v průměru o + 2,9 % vyšší výnos než strategie Low 5 nebo Low 4. Riziko je však také vyšší, protože kapitál je rozložen pouze mezi 2 jednotlivými akciemi. V testovaném období 25 let dosáhla strategie Low-2 návratnosti + 24,5 %, což je téměř dvakrát vyšší než zhodnocení indexu Dow Jones (+ 13,3 %).

Výhody a nevýhody dividendových strategií

Ani dividendové strategie vám nemohou zaručit dobrou výkonnost vašeho investičního portfolia a kromě mnoha výhod mají i své nevýhody.

 

1. Výhody dividendových strategií

Hlavní výhodou dividendové strategie je, že je snadno implementovatelná a vyžaduje minimální úsilí, zejména pokud jde o jednoduché výše zmíněné strategie od Grahama, O’Higginse nebo Shearda. Díky statisticky prokázaným historickým nadprůměrným výkonům jsou dividendové strategie ideální pro dlouhodobé investory, kteří se spoléhají na pasivní příjem s pravidelným rozdělením zisku. Návratnost dividendové strategie je celkově méně náchylná k cenovým fluktuacím než například strategie zaměřující se na růstové společnosti.


2. Nevýhody dividendových strategií

Kromě relativně vysokého rizika chyb ze strany managementu provozně slabých společností (viz. General Motors) mají dividendové akcie i řadu dalších nevýhod. Jednou z nich je, že portfolio s dividendovým zaměřením je nevyvážené a méně diverzifikované. Například v posledních letech si akcie mladších růstových společností (zejména technologických) vedly mnohem lépe než konzervativní dividendové akcie. Mohou také nastat daňové nevýhody kvůli vysokému výplatnímu poměru. Je to proto, že vyplácené dividendy podléhají zdanění.


Dividendové strategie v praxi – zaměření na stabilitu a spolehlivost

Pravděpodobnost, že porazíte trh dividendovou strategií, je dlouhodobě statisticky velmi vysoká. Jedná se ovšem o strategie s obrovským investičním horizontem. Během posledních deseti let si například růstové akcie vedly mnohem lépe než dividendové akcie. To ovšem neznamená, že situace bude stejná i za dalších 10 let.

Portfolio je dobré čas od času sledovat a případně držené akcie změnit podle výkonnosti. Dividendové strategie také nemusí být vhodné pro krátkodobé a střednědobé investory.

Dividendové strategie jsou velmi zajímavé pro investory, kteří chtějí implementovat jednoduchou dlouhodobou strategii nebo chtějí generovat nejvyšší možný pasivní příjem. Zaměřovat se na stabilitu a spolehlivost se vyplatí. 

 

Hledáte aktuální analýzy světových akcií a ETF od profesionálů?

Tituly, které se nyní vyplatí sledovat, akcie zralé na proražení nebo odraz. Každé úterý Vám zašleme aktuální analýzu 4 světových akcií a jednoho ETF. To vše včetně konkrétních úrovních vstupů a výstupů pro Váš obchod. Přihlaste se k investičnímu newsletteru Breakout trader a získejte ihned analýzu akcií a ETF na tento týden.

 

Upozornění: Všechny úrovně vstupů i výstupů z obchodů vychází z osobních strategií autorů newsletteru a mají pouze informativní charakter. Neměly by být chápány jako specifická nákupní a prodejní doporučení, ale jako podklad pro další analýzu se zohledněním Vašich investičních možností a zkušeností. Ujistěte se, že znáte podmínky investičního newsletteru.

---------

Investování na finančních trzích zahrnuje rizika. Vaše celková ztráta může převýšit Váš celkový vklad.  

 

Jonáš Mlýnek

Jonáš Mlýnek

Jonáš Mlýnek působí jako ředitel české a slovenské pobočky LYNX. Akciovými trhy se zabývá již od roku 2007. Specializuje se zejména na americké trhy a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. V současnosti studuje program CFA.


LYNX

Logo LYNX

LYNX broker je specialista na online investování. Českým a slovenským investorům poskytuje nejširší nabídku trhů a instrumentů v kombinaci s extrémně nízkými poplatky. Umožňuje obchodovat akcie, opce, futures, forex, ETF, dluhopisy, certifikáty a další instrumenty na jediném účtu. Akcie a ETF je možné obchodovat od $5 v USA nebo od €6 v EU.


Získejte tipy na akcie a ETF zdarma

Chce získat aktuální tipy na akcie a ETF na tento týden? Investiční newsletter Breakout Trader přináší pravidelně každé úterý podrobnou analýzu čtyř akcií a jednoho ETF včetně konkrétních úrovní vstupu a výstupu. Zaregistrujte se k odběru zdarma a bez závazků na www.lynxbroker.cz/breakout-trader.


Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Po 16:58  Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
14.11.2024  Totožná říjnová inflace ČR i USA na úrovni 2,6 % Radoslav Jusko (Ronda Invest)
13.11.2024  Benzín a nafta zlevní. Víme kdy! Petr Lajsek (Purple Trading)
11.11.2024  Spotřebitelská inflace (říjen 2024) Miroslav Novák (AKCENTA CZ)

Přečtěte si také:

08.11.2020Dividendová inverze 2020 Patria (Patria Finance)
20.05.2020Češi zvolili nejoblíbenější technologie roku 2020 Jana Brožková (Bydlet.cz)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688