Turecká lira padá do propasti
"Společnost Goldman Sachs odhadla, že Turecko v letošním roce utratilo 101 miliard dolarů na podporu své měny. Ani to však turecké měně nepomohlo. Turci přestávají své domácí měně věřit a raději nakupují zahraniční měny a zlato. V těchto aktivech již nashromáždili rekordních 221 miliard dolarů," říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Turecký prezident Recep Erdogan řekl, že se jeho země nachází v „ekonomické válce“ proti „ďáblovu trojúhelníku“. Ten se skládá z úrokových sazeb, směnných kurzů a inflace. Nyní to vypadá, že Turecko svou válku prohrává. Inflace v zemi atakuje hranici 12 procent a turecká lira výrazně ztrácí na své hodnotě.
Ještě na začátku letošního roku si Turci mohli vyměnit 6,6 liry za jedno euro. Nyní však již potřebují více než 10 lir. Podobné je to i u směňování lir za dolary. Výrazné oslabení turecké měny vede ke zdražování dovozu do země, což navyšuje inflaci a výrazně zhoršuje životní úroveň Turků.
Proti pádu liry do propasti by mělo být zakročeno růstem úrokových sazeb, nicméně to by komplikovalo obnovu ekonomiky po koronavirové krizi. Takže i třetí vrchol „ďáblova trojúhelníku“ jde proti tureckým zájmům. Navíc tamní centrální banka má do značné míry svázané ruce a není zcela nezávislá na vládě.
Ministr financí Berat Albayrak tvrdí, že problémy turecké měny jsou způsobeny nejistotou ohledně volby amerického prezidenta. Toto vysvětlení je však v rozporu s tím, co vidíme u jiných měn na rozvíjejících se trzích. Ty v posledních dnech proti dolaru spíše posilují.
Za pád liry samozřejmě nemůžeme vinit americké volby. Tureckou měnu ničí domácí politika, která značně intervenuje do ekonomiky. Turecku rovněž škodí spory, které vede s Evropskou unií. Paradoxní přitom je, že Evropská unie je pro Turecko nejdůležitějším exportním trhem.
Ing. Štěpán Křeček, MBA
Na pozici hlavního ekonoma ve společnosti BH Securities a.s. zodpovídá za tvorbu makroekonomických a tržních analýz. Rovněž se věnuje komunikaci s veřejností a médii. Jako host televizních a rozhlasových pořadů se často vyjadřuje k aktuálnímu ekonomickému dění. V současné době patří mezi nejcitovanější české ekonomy. Vystudoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze, kde dále působí a vyučuje několik předmětů. Po odborné stránce se zaměřuje na analýzu české ekonomiky, sociální systémy a veřejné rozpočty. Na tato témata napsal řadu odborných prací. Rád sportuje, čte a poslouchá vážnou hudbu.
BH Securities a.s.
BH Securities je licencovaný obchodník s cennými papíry a člen Burzy cenných papírů Praha a.s. Společnost byla založena v roce 1993, krátce po vzniku kapitálového trhu v České republice.
Dnes je BHS jedním z nejvýznamnějších nebankovních obchodníků s cennými papíry na českém kapitálovém trhu a individualizované investiční služby bez změny jména či přístupu poskytuje kontinuálně již 25 let.
BHS nabízí široké portfolio investičních služeb. Vedle obchodování na kapitálových trzích jsou to především správa aktiv a individuálních portfolií (asset management), fondy kvalifikovaných investorů, emise a obchodování s dluhopisy, podílové fondy či investiční zlato.
Více informací naleznete na: www.investice.cz/ nebo na: www.bhs.cz.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI