(Kurzy.cz)
Změna času: O víkendu posuneme ručičku na hodinách o hodinu zpět - nastává vláda zimního času
V noci ze soboty na neděli se budou ručičky na hodinách posouvat o hodinu zpět, v neděli 25. října bychom tedy měli vstávat už za vlády zimního času, který je pro střední Evropu standardní. A naším standardním astronomickým časem, tedy SEČ, se budeme řídit až do 28. března 2021.
Konkrétně ve 3:00 se hodiny posunou zpět na 2:00. Těm, kteří budou v noci klidně spát, je vlastně jedno, kdy si čas na hodinách uzpůsobí, ale pro ty, kteří jdou do práce nebo někam cestují (poslední nařízení vlády cestování nicméně omezilo na nutné a nezbytné cesty za rodinou, prací, lékařem...) je to důležitá informace, kterou musejí vést v patrnosti, aby se jim cestování kvůli návaznosti některých spojů nezkomplikovalo. A týká se to nejen meziměstských spojů, ale pochopitelně i městské hromadné dopravy.
Bohužel posun času znamená, že možná budeme pár dní vstávat za světla (ale to brzo nebude pravda, až se den zase o něco zkrátí), ale odpoledne se začne časně stmívat a to neprospívá psychice. Ostatně jako zimní nedostatek světla celkově. Odborníci radí se splínu nepoddávat, zařadit více pohybu za světla a chodit včas spát. Prostě se slunečnímu rytmu trochu více podřídit a naopak, využívat období přirozeného světla i za zimních krátkých dnů co nejlépe.
Děti, které obvykle změnu režimu snášejí spolu se staršími lidmi nejhůře, budou mít celý příští týden na to, aby se s posunem vyrovnaly, čekají je totiž prodloužené podzimní prázdniny.
Problematice střídání letního a zimního času se věnují vědci i politici - vedou se debaty, který čas je vlastně pro nás vhodnější, výhodnější, energeticky úspornější. Zaznívá i názor, že pro člověka je problematické především přizpůsobování se samotné změně, než život "pod knutou" posunutého času (jako je v našem pásmu letní čas). Například energetický přínos (úspora) energií při posouvání letního a zimního času už dávno není patrný, z tohoto hlediska je to tedy zbytečné.
I proto se Evropská unie začala zabývat myšlenkou k přechodu na letní či zimní čas už nepřistupovat a naopak celou Evropu ujednotit. Jenže dříve, než mohlo dojít ke shodě, zda se sejdeme spíše na letním či na zimním čase a od kdy rozhodnutí bude platit, toto téma poněkud utichlo. Původně mělo platit sjednocení času už od roku 2021. Uvidíme, zda a kdy budou mít politici zájem a možnost se - v době bouřlivého jednání o Brexitu a rychlého přijímání opatření proti šíření i ekonomickým dopadům epidemie Covid-19 - k jednání o ukončení střídání zimního a letního času zase vrátit.
Poslední zprávy z rubriky Osobní finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun