Proč mají Češi nejméně dostupné bydlení ze 16 evropských zemí?
Na průměrný byt o rozloze 70 m2 musíme pracovat třikrát déle než Portugalci nebo Belgičané
Společnost Deloitte v červenci publikovala tzv. Property Index – jedná se již o 9. ročník statistické studie, která se věnuje vývoji rezidenčního trhu nemovitostí ve vybraných převážně evropských zemích. Jednou ze sledovaných statistik je i dostupnost vlastního bydlení. Aby bylo možné dostupnost vlastního bydlení napříč sledovanými zeměmi srovnat, využívá se ukazatel počtu průměrných ročních příjmů, které jsou zapotřebí ke koupi průměrného bytu o obytné ploše 70 m2. Česká republika se v tomto žebříčku již počtvrté za sebou umístila na nelichotivé první příčce. To znamená, že v rámci 17 srovnávaných zemí, z nichž je 16 evropských a 13 členem Evropské unie, je u nás již od roku 2016 nejméně dostupné bydlení.
Češi k pořízení bytu o výměře 70 m2 potřebují 11,4 násobek ročního příjmu, což znamená, že na něj vydělávají téměř třikrát déle, než obyvatelé Portugalska a Belgie, kde jim na pořízení stejného bytu postačuje pouze 4,0 resp. 4,1 násobek ročního příjmu.
Dostupnost vlastního bydlení - vyjádřená v násobcích průměrných hrubých ročních příjmů, které jsou zapotřebí ke koupi bytu o obytné ploše 70 m2
Zdroj: Deloitte – Property Index, 07/2020
Zdlouhavé povolovací procesy, rostoucí inflace a levné hypotéky
Důvodů, proč mají Češi nejméně dostupné bydlení z celé sedmnáctky srovnávaných zemí, je hned několik. K těm nejvýznamnějším patří pomalý povolovací proces, který způsobuje, že na trh se dostává jen omezené množství bytů a rodinných domů, které nedokáže uspokojit poptávku. Dalšími faktory jsou nárůst inflace, kdy rostoucí ceny stavebních materiálů a prací se samozřejmě promítají v rostoucích cenách nemovitostí. V neposlední řadě jsou to relativně nízké úrokové sazby, které způsobují, že domácnosti si mohou na pořízení vlastního bydlení výhodně půjčit. V důsledku těchto a dalších faktorů ceny rezidenčních nemovitostí v posledních letech výrazně rostly, a to bohužel rychleji než příjmy obyvatel, čímž docházelo ke zhoršování dostupnosti bydlení.
Ceny bytů rostou i nadále
Ceny nových i starších bytů navzdory stávající situaci okolo COVID-19 i nadále rostou. Metr čtvereční v pražské novostavbě se ve druhém čtvrtletí letošního roku v průměru prodával za 108 261 Kč, což představuje meziroční nárůst o více než 6 %. Metr čtvereční staršího bytu v Praze se ve druhém kvartále letošního roku prodával v průměru za 101 663 Kč, přičemž před rokem se tato cena pohybovala ještě pod hranicí 90 tisíc Kč. Došlo tak k meziročnímu nárůstu o více než 13 %. Ceny nemovitostí rostou i v regionech mimo Prahu – v meziročním srovnání se jedná o nárůst okolo 7 %.
Průměrná cena nových a starších bytů v Praze
Zdroj: Trigema, Skanska Reality a Central Group
V posledních týdnech úrokové sazby hypotečních úvěrů u většiny bank dále poklesly, což se v červnu i červenci pozitivně projevilo na počtu i objemu poskytnutých hypoték (7621 ks v červnu a 7867 ks v červenci) a banky tak zažívají rekordní léto. V následujících týdnech mohou hypotéky i nadále nepatrně zlevňovat, což může společně s faktem, že nedochází k výraznějšímu zhoršení finanční situace domácností, v následujících měsících opětovně podpořit poptávku po nemovitostech.
Rezidenční nemovitosti i nadále zůstávají atraktivní příležitostí pro české i zahraniční investory jakožto významný uchovatel hodnoty. Z pohledu drobného investora však může být omezující potřeba relativně vysokého vstupního kapitálu a nedostatek znalosti realitního trhu. Z tohoto pohledu mohou být vhodnou alternativou investice do aktiv zajištěných nemovitostmi.
Ing. Petr Golka
Petr Golka je analytikem a odborným poradcem společnosti RONDA INVEST. Vystudoval obor bankovnictví na Obchodně podnikatelské fakultě Slezské univerzity v Karviné, během studia absolvoval výměnný pobyt v rámci programu Erasmus na Karelia University of Applied Sciences ve Finsku. Petr má 14 letou praxi v bankovnictví a financích se zaměřením na risk management a produktový management.
RONDA INVEST
RONDA INVEST a.s. je českou P2B platformou, která se na jednu stranu zaměřuje na poskytování úvěrů zajištěných nemovitostmi pro malé a střední podnikatele v Česku a na Slovensku, a na straně druhé nabízí možnost firmám i lidem do těchto úvěrů investovat. Každý úvěr k investici je zajištěn bonitní nemovitostí se zástavním právem a notářským zápisem se svolením k vykonatelnosti. Výše poskytovaných úvěrů nepřesahuje 70 % hodnoty dané nemovitosti. Výnosy dostávají investoři každý měsíc na účet a neplatí žádné vstupní ani pravidelné poplatky.
Za společností stojí podnikatelská skupina Alphaduct, a.s. podnikatele Vladimíra Komára, kam patří mimo jiné značky Dermacol, Axigon, Krondorf a 15% podíl akcií patří podnikateli Gabrielu Kovácsovi, majiteli společností Citfin – Finanční trhy, a.s. a Citfin, spořitelní družstvo.
Investoři mají možnost investovat online s výnosem až 6 % ročně na stránkách: https://www.rondainvest.cz/investovani
Více na https://www.rondainvest.cz.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?