Trh s nájemním bydlením se začíná stabilizovat, mezera mezi nabídkou a poptávkou se vytrácí
Pandemie koronaviru zapříčinila nestandardní situaci na trhu nájemních bytů, kdy nabídka dlouhodobých pronájmů výrazně převyšovala poptávku. V časech nejistoty lidé přestali hledat nové bydlení, majitelům navíc odpadla možnost krátkodobě pronajímat byty turistům. Po rozvolnění mimořádných opatření se však zájem o nové bydlení obnovil, a s návratem turismu začal objem inzerce dlouhodobých pronájmů opět klesat. Nabídka a poptávka na trhu nájemních bytů se tak začíná pomalu narovnávat.
Situace okolo pandemie koronaviru vedla především ve velkých městech, jako je Praha či Brno, k zlevnění nájemního bydlení. Kromě poklesu cen bylo však nestandardním jevem postupné rozevírání mezery mezi nabídkou a poptávkou: zatímco nabídka až skokově rostla, poptávka citelně ochladla. Největší propast mezi nabídkou a poptávkou je pak dle dat UlovDomov.cz vidět v posledním květnovém týdnu, kdy například v Praze rozdíl mezi počtem zveřejněných a stažených inzerátů přesáhl tři tisíce. V reakci na uvolňování krizových opatření a návrat turismu začal objem inzerce dlouhodobých pronájmů koncem června opět klesat.
„Ještě na začátku února se dle našich dat poptávka držela nad úrovní nabídky. O dva týdny později již setrvale klesala a nejnižšího bodu dosáhla kolem 20. března, kdy u nás koronakrize udeřila naplno,“ komentuje vývoj Martin Březina, CEO společnosti UlovDomov.cz. „Standardní cykly poptávky v minulých letech byly takové, že poptávka v létě obvykle rostla na dvojnásobek a kolem Vánoc klesala na polovinu. Letos neobvykle klesla na polovinu koncem března, aktuálně už ale roste zpátky k běžným letním číslům,“ dodává Martin Březina.
Co se týká nabídky pronájmů, tak dostupná data ukazují, že oproti obvyklým ročním cyklům byl letošní vývoj vskutku nestandardní. V uplynulých letech nabídka během roku fluktuovala maximálně o 50 %, obzvláště směrem nahoru v letních měsících. Letos jsme však v reakci na koronakrizová opatření viděli nárůst o více než 400 %.
Jak se trh s nájemním bydlením bude dále vyvíjet si odborníci zatím netroufají předpovídat, protože stále chybí pravděpodobné scénáře dopadu nemoci covid-19 na naši populaci, včetně případných dalších vln. Co se týče hypotečního trhu, tam lze podle Martina Březiny očekávat další postupný pokles zájmu. „Vzhledem k tomu, že na trhu nedošlo k razantnímu poklesu kupních cen nemovitostí a výstavba se také nezrychlila, předpokládáme, že poptávka po hypotékách bude oproti předchozím rokům pokračovat v klesajícím tempu,“ doplnil Martin Březina.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Bydlení:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun