Patria (Patria Finance)
Investice  |  12.08.2020 17:44:01

Tak maximálně jednou za 35 let

Data, která ohledně valuace akciového trhu pravidelně zveřejňuje Ed Yardeni, ukazují na jeden pozoruhodný jev. A to samé platí o jednom grafu, který nyní zveřejnili v JPMorgan a který se týká dlouhodobého vývoje ziskovosti obchodovaných společností. Podívejme se na obojí.

Zmíněný graf ukazuje, jak se od roku 1970 pohybují zisky na akcii v indexu SPX a zároveň je těmito fluktuacemi proložen dlouhodobý trend. Během boomu mají zisky jednoznačnou tendenci dostávat se nad trend, během recese padnout na něj, či spíše pod něj. Takovou výjimkou/nevýjimkou bylo období kolem roku 2016. Tehdy panovaly velké obavy, že americká ekonomika padne do recese kvůli poklesu cen ropy a následným defaultům na trhu s méně kvalitními obligacemi (vydávanými často ropnými společnostmi). A tehdy to nakonec skončilo jen ziskovou recesí, která se pak opět otočila k prudkému růstu ziskovosti obchodovaných společností.



Z grafu si může každý odnést, co uzná za vhodné, podle mne stojí za pozornost právě to, že: (i) onen trend si k sobě křivku ziskovosti zas a znovu přitahuje zpět a (ii) konec křivky se nyní nachází výrazně nad trendem. Implikace je zřejmá. Nyní krátce k oněm datům pana Yardeniho.

PE, růst a sazby se (ne)rýmují

Někdy od roku 1998 se poměr PE indexu SPX a analytiky očekávaného pětiletého růstu zisků pohyboval na celkem stabilní hladině kolem 1,3. Takže když například v roce 2000 dosahovala růstová očekávání cca 18 %, PE bylo kolem 23. V roce 2006 byl poměr 16 ku 13, v roce 2017 17 ku 14. Nešlo o žádný skálopevný vztah, ale v celkovém kontextu docela pozoruhodný.

Onen poměr PE a očekávaného růstu se většinou nazývá PEG a nyní dosahuje hodnoty kolem 2,3 (slovy dvě celé tři). Jak jsme se na něj dostali? Dlouhodobější očekávaný růst zisků klesl na necelých 10 %, zatímco PE se pohybuje kolem 23. Pokud by ale držel onen vztah „1,3“, tak by nyní měl být očekávaný růst nad 17 %, nebo PE kolem 13. Existuje nějaký fundamentální argument, proč by se mělo PE a růst tak moc odtrhnout (a PEG se přesunout z letové hladiny 1,3 na 2,3)? Ano a ne.

Oním fundamentálním důvodem jsou v principu mimořádně nízké sazby. Pokud se nic jiného nezmění, tak nižší sazby povedou k růstu PE (absolutně i relativně k očekávanému růstu). Tedy přesně to, co se stalo. Jenže je tu jedno „jenže“ a tím je vztah mezi sazbami na straně jedné a růstem na straně druhé:

Sazby neklesají jen tak, ale právě kvůli tomu, že se zhoršuje růstový výhled. Jak jsem zmínil, očekávaný růst zisků klesl na cca 10 %, ale to není nijak výjimečné číslo. Po roce 2003 se až do roku 2017 pohyboval mezi 10 – 12 % (pak se prudce zvedl, aby zase spadl na současné hodnoty). sazby byly v té době ale znatelně výše, než dnes. Jinak řečeno, dnešní mimořádně nízké sazby jdou nyní ruku v ruce s nižším, ale nijak mimořádně nižším, očekávaným růstem.

Pokud to tedy dáme dohromady: Máme tu graf, který ukazuje na celkem pevnou vazbu „fluktuace – trend“ a pokud by měla držet i nyní, zisky ještě nějaký čas neporostou, ale budou klesat. Ale dejme tomu, že grafu věřit nebudeme a tentokrát to „bude jinak“ – zisky se zase zvednou bez flirtů s trendem. Dejme tomu, že porostou o oněch cca 10 %. Pak by dávalo smysl, že sazby (výnosy dlouhodobějších obligací) budou o něco níže, ale tam, kde nyní jsou. A pak se hůře hledá důvod, proč by měl být PEG tak mimořádně vysoko.

Vybruslit se fundamentálně dá i z této hádanky. Třeba tím, že zisky porostou mnohem více, než celá ekonomika (právě její nominální růst je tím, co se promítá do výše sazeb). V takovém scénáři by akcie těžily z toho, že zisky budou dál zvyšovat podíl na celkových příjmech a růst rychleji než celá ekonomika. Jejíž dlouhodobější útlum bude zároveň držet dole sazby a monetární politiku celkově uvolněnou. Jenže to není žádný ideál, ale zase recept na další prohlubování příjmové nerovnosti. Z níž se lze také radovat jen těžko.

Je klidně možné, že vše se do sebe přes mimořádnost současné situace nakonec napasuje bez jakýchkoliv větších frikcí a zlomů. Každopádně ale platí, že data pana Yardeniho týkající se PEG jsou dostupná od roku 1985. A ukazují, že ono známé „maximálně jednou za deset let“ tu můžeme prodloužit klidně na „maximálně jednou za 35 let“. Možná mnohem víc.

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

13.08. 08:13  Trochu jinak (PetrT)
13.08. 07:56  Trochu jinak (Přemek)
Diskuse je uzavřena


Přečtěte si také:

14.11.2023Populisté umí tak maximálně zabrzdit ekonomický růst Research (Česká spořitelna)
04.10.2022Erasmus slaví 35 let, na oslavu prošel Brnem vlajkový průvod muni.cz (Masarykova univerzita)
15.06.2022V tuhle chvíli tak maximálně koala Patria (Patria Finance)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688