Rumunsko – zemědělství, tradiční sektor s velkou perspektivou
Rumunsko – zemědělství, tradiční sektor s velkou perspektivou
12.08.2020 / 13:33 | Aktualizováno: 12.08.2020 / 13:37
Rumunské zemědělství je velmi specifickým, ovšem klíčovým hospodářským sektorem. Pro ilustraci jak důležitý sektor to je, je dobré si uvědomit, že podíl na tvorbě HDP je 4,5 %, a podíl tvorby pracovních míst je úctyhodných 22,45 %, což je zdaleka nejvíce v celé EU. Rumunsko je také hlavním vývozcem obilovin mezi členské státy Evropské unie a lídrem pokud jde o vývoz pšenice a kukuřice do jiných zemí.
Plán rumunské vlády na ekonomickou obnovu země po následcích pandemie COVID 19 tzv. „Rebuilding“ ze dne 1. 7. 2020 počítá se zemědělstvím jako s jednou z 20 prioritních oblastí. Vláda plánuje uvolnit na rozvoj široce pojatého zemědělství prostředky ve výši cca 5,5 mld. EUR během 10 let.
Naše velvyslanectví vytipovalo zemědělský sektor jako oborovou příležitost pro české firmy a zařadilo jej do mapy oborových příležitostí
Údaje o zemědělské produkci za rok 2019, zveřejněné Národním statistickým institutem (INS), je třeba číst v kontextu strategického významu tohoto sektoru.
Dle INS výrobní produkce zemědělského odvětví poklesla v roce 2019 o 3,8 % ve srovnání s předchozím rokem, na 89,997 miliard lei. Rostlinná výroba klesla o 5,6 % na 62,967 miliard lei, živočišná výroba klesla o 0,7 % a dosáhla 25,223 miliard lei. Zemědělské služby narostly o zajímavých 29,8 %, nicméně nominálně to je stále pouhých 1,793 miliardy lei.
Struktura hodnoty výroby se v loňském roce oproti roku 2018 příliš nezměnila, rostlinná produkce měla podíl 70 %, živočišná výroba činila 28 % a zemědělské služby 2 %.
Zvýšení podílu produkce bylo zaznamenáno u brambor (+1,9 procenta), pícnin (+0,3 procentního bodu) a zeleniny včetně melounů (+0,3 procentního bodu). Snížil se podíl u ovoce a hroznů (-1,4 procentního bodu), olejnin (-1,3 procentního bodu) a zrna (-1,2 procenta).
Pokud jde o strukturu živočišné výroby v roce 2019, bylo zvýšení podílu zaznamenáno u prasat (+1 procentního bodu) a ovcí a koz (+0,3 procentního bodu). Poklesl podíl skotu (-0,2 procentních bodů) a drůbeže (-0,2 procentních bodů).
Klíčovým imperativem rumunské vlády během pandemie COVID 19 byla a stále je potravinová bezpečnost. Nepřekvapuje proto, že vláda vyhlásila po dobu stavu nouze na počátku pandemie zákaz vývozu zemědělských výrobků.
Zveřejněný vládní program obnovy Rebuilding počítá s největšími částkami v rámci zemědělské kapitoly především na náročná inženýrská díla, konkrétně na vybudování kanálu Siret-Bărăgan, na celkovou rekonstrukci zavlažovací a odvodňovací infrastruktury a na protierozní opatření, a to ve výši 5 mld. EUR.
Na nejrůznější granty na rozvoj zemědělství a zemědělsko-potravinářského průmyslu je vyčleněno přes 360 mil. EUR. Uvažuje se o financování skladů zemědělských produktů, plánuje se podpora podnikání na venkově, včetně podpory mladých lidí, kteří se rozhodnout přestěhovat se na venkov za účelem obdělávání půdy.
Rumunsko vždy hrálo velmi důležitou roli ve vzájemných ekonomických vztazích, obchodu a investicích. S ohledem na význam zemědělského sektoru a plánovanou vládní podporu zemědělství a potravinářského průmyslu je jasné, že pro české firmy může být tento trh velice perspektivní.
Zájemci by měli sledovat např. možnosti exportu potravinových výrobků a strojního vybavení do potravinářských výrobních a zpracovatelských závodů.
Perspektivu s ohledem na chystanou masivní finanční podporu jistě mají dodávky zemědělské techniky a technologií, zemědělských strojů, zařízení a zemědělských hnojiv. Do Rumunska se již dovážejí traktory, zemědělské nástavby, ale možnosti jsou daleko širší. Výběrová řízení se objevují v oblasti vybavení vepřínů, drůbežáren a zavlažovacích technologií, které budou stát v centru pozornosti rumunských představitelů.
Velvyslanectví České republiky a CzechTrade v Bukurešti budou také věnovat pozornost přípravě české účasti na zásadním zemědělském veletrhu INDAGRA 2020, který by se měl konat ve dnech 28. 10. – 1. 11. 2020.
Rudolf Opatřil, ekonomický rada, Velvyslanectví ČR v Bukurešti
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?