Největší banky v USA asi prošly nejhorším kvartálem od finanční krize
Výsledky bank za druhé čtvrtletí pravděpodobně ukážou, že trendy z úvodu roku v jeho druhé čtvrtině ještě zesílily. Budou to zřejmě narůstající rezervy na případné úvěrové ztráty a propadající se útraty spotřebitelů. Naopak zisky z obchodování některým bankám asi pomohou proplouvat bouří. Napsala to agentura Bloomberg.
Banky mají za sebou tři celé měsíce pandemie, která nyní prochází i jejich čísly. Podle analytika Kyle Sanderse z Edward Jones bylo druhé čtvrtletí pro banky a jejich výsledky pravděpodobně nejhorší od finanční krize.
Mnoho klientů amerických bank nedokázalo kvůli rostoucí nezaměstnanosti splácet svoje půjčky, ani si vzít nové. Banky si tak musely vyčlenit víc peněz na to, aby pokryly nesplácené úvěry. Velkou část dubna, května a června navíc kvůli karanténním opatřením zůstaly prázdné nákupní zóny a třídy. Bez újmy tedy asi nezůstal ani základní kámen růstu bank v posledních letech, totiž poplatky z plateb kreditními kartami a poplatky za služby.
Index S&P Financials klesl od konce prosince o 26 %, zatímco širší S&P 500 spadl jen o 2,4 %, což také ukazuje, jak tvrdě letošek na banky zatím dopadl. Nejhůře je na tom z velkých bank v USA zatím Wells Fargo & Co. s propadem o 55 %. Druhý kvartál by pro ni mohl být nejhorším minimálně od finanční krize. Banka, která už před pandemií bojovala se skandály, tento týden řekne, jak hluboko bude muset sáhnout do dividendy.
Většina firem si pravděpodobně dá stranou ještě víc peněz než v prvním kvartálu a zkombinované zisky čtyř největších bank v USA budou nejnižší za více než desetiletí, ukazují odhady posbírané Bloombergem.
Naopak vzpruhou by pro banky mohlo být obchodování na trzích a upisování. Po celém světě se podle expertů utíkalo k likviditě, takže poplatky narůstaly. Kombinovaný příjem z obchodování s dluhopisy a akciemi u všech pěti největších bank stoupl ve druhém čtvrtletí meziročně o 31 %, ukazují odhady. Asi nejvíce to bylo v JPMorgan Chase, a to cca o 50 %.
Zdravější než v předešlých krizích zůstaly také pravděpodobně další přívody tržeb.
V minulých cyklických propadech se příjem z investičního bankovnictví a tradingu propadl až o 30 %, ukazuje zpráva Credit Suisse. V letošním druhém čtvrtletí se emise amerického firemního dluhu s investiční známkou meziročně více než zdvojnásobily na 757,7 miliardy USD, ukazují data Bloombergu. Prodeje vysoce rizikových dluhopisů poskočily o 61 % na 130,1 miliardy USD.
Dalším silným místem by mohly být hypotéky. Úrokové sazby jsou na rekordních minimech, takže dlužníci refinancují svoje půjčky na bydlení. I v refinancování se aktivita v USA ve druhém čtvrtletí skoro zdvojnásobila a průměrná sazby se u 30leté hypotéky se propadla na 3,03 %.
Banky navíc prodají většinu půjček, které udělají. Rozdíl mezi tím, kolik účtují věřitelů, a za co jsou schopny úvěry potom prodat, byl v dubnu největší od roku 2008.
A vyhlídky? Prognóza se odvíjí od toho, které podniky se začnou znovu otvírat, nebo zda se kvůli viru USA znovu uzavřou. Nové případy ve státech jako Texas a Arizona vyvolávají obavy z druhé vlny.
Výsledky největších amerických bank dnes také startuje americká výsledková sezóna. Goldman Sachs v ní nejvíc čeká od utilit a technologií, naopak slabost u financí. Analytici podle společnosti Refinitiv očekávají, že firmám z indexu S&P 500 za druhé kalendářní čtvrtletí klesl souhrnný zisk meziročně o 44 %, což by byl nejhorší výsledek od čtvrtého čtvrtletí 2008, kdy propad zisku činil 67 procent. Ekonomika se tehdy potýkala s dopady krachu americké investiční banky Lehman Brothers a globální finanční architektura byla na pokraji kolapsu.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun