(Kurzy.cz)
Tento týden přijdou červnová data o průmyslové výrobě v USA a Evropě
Dnešek je na nová ekonomická data skoupý, nicméně ve zbytku tohoto týdne bude zveřejněna řada zajímavých ekonomických ukazatelů. Ve Spojených státech bude největší pozornost zaměřena na červnovou průmyslovou produkci, která by se podle očekávání měla meziměsíčně zvednout o více než 4 %. Poslední vývoj však může být negativně ovlivněn prudkým nárůstem počtu nově nakažených zejména v jižních státech unie, což by mohlo ekonomický restart značně přibrzdit. Oproti průmyslu si však podstatně lépe vede maloobchod. Už v květnu zaznamenaly tržby překvapivý rychlý meziměsíční nárůst o více než 17 procent, pro červen se pak počítá s dynamikou na úrovni 5 %. Mírně lepší data z června by tak mohla aspoň částečně vylepšit chmurný obrázek druhého čtvrtletí, kdy se předpokládá celkový ekonomický pokles v řádu -30 až -40 % mezičtvrtletně anualizovaně. Zároveň s těmito tvrdými ekonomickými daty bude publikována i řada předstihových ukazatelů jako např. Empire State Index či Philadelphia Fed Index, které však oceňují sentiment v regionech podstatně méně zasažených aktuálním vzestupem počtu nakažených a jejich vypovídací schopnost tak bude jen omezená.
Podobně jako ve Spojených státech zůstává situace v evropském průmyslu vážná a rychlost návratu na předchozí úrovně bude jen velmi pozvolná. To naznačila už dosud publikovaná data z jednotlivých zemí evropské měnové unie, kdy skutečnost v mnoha případech zaostala za optimistickými předpoklady. Jako celek by si měl evropský průmysl v květnu meziměsíčně polepšit o cca 15 %, což ovšem stále bude znamenat zhruba pětinový meziroční pokles. Kromě těchto tvrdých ekonomických dat budou zveřejněny některé další indikátory ekonomického sentimentu, např. ZEW index. Ve čtvrtek se pak pozornost trhů soustředí na pravidelné měnové zasedání Evropské centrální banky. Protože se ekonomická situace od posledního jednání příliš nezměnila, neočekává se ani žádná změna v nastavení měnových podmínek.
Koruna dnes během dopoledne ztratila několik haléřů a kurz se dostal mírně nad EUR/CZK 26,7. Po obědě však své ztráty dohnala a vrátila se zpět na hodnoty EUR/CZK 26,65. Poblíž této hladiny kurz osciluje již od počátku června. Polský zlotý i maďarský forint během dneška spíše mírně ztrácely.
Autor: Luboš Růžička, analytik
Editor: Vít Hradil, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři