Tuzemský průmysl vykázal v květnu další výrazný meziroční pokles výroby
Tuzemský průmysl vykázal v květnu další výrazný meziroční pokles výroby, avšak již mírnější, než v dubnu. Meziroční pokles výroby o 29,4 % byl nicméně výraznější, než čekal trh, přičemž hlavním tahounem poklesu byla výroba motorových vozidel. Meziměsíčně průmyslová výroba v květnu vzrostla o 13,8 %. Květen je napříč Evropou ve znamení meziměsíčního růstu průmyslové výroby s tím, jak se tento sektor ekonomiky oživuje díky postupnému uvolňování restrikcí a uzavírek spojených s koronavirem. Meziměsíční růst průmyslové výroby lze čekat i do dalších měsíců, meziročně ale výroba zůstane v mínusu po celý zbytek letošního roku.
Průmyslová výroba v dubnu klesla meziročně o 29,4 %, zatímco očekávání na trhu počítala s poklesem o 22,4 %. Letošní květen měl o dva pracovní dny méně než stejný měsíc loňského roku a po očištění o tyto kalendářní vlivy průmyslová výroba meziročně klesla o 25,7 %. Pokles byl, podobně jako v dubnu, tažen propadem výroby motorových vozidel, jež v květnu meziročně odepsala 45,2 %. Na zmíněném poklesu celkové výroby o 25,7 % se výroba motorových vozidel podepsala v rozsahu 8,9 procentního bodu.
Výroba se z uzavírek, způsobených koronavirem, rozjíždí jen pozvolna, jakkoliv meziměsíční nárůst o téměř 14 % může působit robustně. Meziměsíční růst výroby je ale třeba číst v kontextu dubnového kolapsu, neboť tehdy se výroba meziměsíčně propadla o více než 23 %. Tuzemská výroba tak má prostor pro oživení i o dalších měsíců, dynamika oživení ale bude záviset jak na situaci v domácí ekonomice včetně dění okolo koronaviru, tak na rozjezdu výroby u našich hlavních obchodních partnerů. Zde stojí za zmínku, že Německo dnes ráno reportovalo slabší meziměsíční růst průmyslové výroby pro květen, než se čekalo, tedy květnová čísla zůstala za očekáváním i v Německu. Obdobně, dnes ráno zveřejnilo údaje o květnovém výkonu průmyslu Maďarsko, a také v jeho případě je meziroční propad výroby i nadále výrazný a situace je obecně srovnatelná s vývojem průmyslu v české ekonomice.
Výrazný pokles i nadále vykazují nové průmyslové zakázky, jež v květnu meziročně propadly o 34,7 % (v dubnu propad činil o 42 %), přičemž exportní zakázky šly dolů o 36,8 %. Propad zakázek bude v meziročním vyjádření pokračovat i v dalších měsících a klesat bude i průmyslová výroba, nicméně tempo propadu se bude zmírňovat. Průmyslové aktivitě pomáhá odstraňování omezení spojených s koronavirem, nicméně návrat podniků do plného provozu bude pozvolný.
Za rok 2019 jako celek průmyslová výroba klesla o 0,2 %, letos se propad každopádně řádově prohloubí. Pro celý rok 2020 se začíná rýsovat pokles průmyslové výroby okolo 10 %, nejistota je ale i nadále výrazná.
Pokles aktivity v průmyslu má dopad i na zaměstnanost: ta v průmyslu samotném květnu meziročně klesla o 3,6 % a prohloubila tak dubnový pokles, jenž činil 3,2 %. Do několika dalších měsíců lze čekat, že se pokles počtu zaměstnanců bude ještě dále zrychlovat s tím, jak meziročně výrazně nižší výroba a aktivita v průmyslu povedou k nižšímu využití produkčních kapacit a obecně k tlaku na snižování nákladů.
Radomír Jáč
Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025