Pandemická pomoc byla vyplácena mrtvým lidem
"Rozdělování peněz v rámci pandemické pomoci budí emoce po celém světě. V některých zemích si lidé stěžují na zdlouhavé a byrokratické procesy, které rozdělování peněz doprovázejí. V jiných zemích je zas kritizována nedostatečná kontrola a zneužívání vyplácené pomoci," říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Zatímco v České republice se finanční prostředky na řešení důsledků pandemie vyplácí pomalu a byrokraticky náročným způsobem, ve Spojených státech řeší úplně odlišný problém. Americká státní pokladna v rámci řešení koronavirové krize vyplatila více než 1,4 miliardy dolarů mrtvým lidem.
Ministerstvo financí Spojených států, které mělo na starost zasílání finančních prostředků americkým rodinám, nekontrolovalo záznamy o úmrtích. V důsledku tohoto pochybení byly zasílány peníze i mrtvým lidem. Celkem již bylo vyplaceno 160 milionů přímých plateb v hodnotě 269 miliard dolarů.
Inspektoři, kteří kontrolují rozdělování vládní pomoci ve Spojených státech, dále sdělili, že pravděpodobně docházelo ke schvalování podvodných žádostí o úvěry. Tyto žádosti byly ve snaze o rychlou pomoc schvalovány ve vysokých počtech. Kontrolní mechanismy přitom byly jen velice slabé, takže téměř jistě docházelo k pochybením.
Kongres ve Spojených státech schválil pandemické výdaje ve výši přibližně 2,6 bilionu dolarů. To představuje zhruba 14 procent amerického hrubého domácího produktu. Přibližně 11 procent pandemické pomoci bylo určeno na přímé platby ve výši až 1 200 dolarů pro jednotlivce s nízkými výdělky.
Ing. Štěpán Křeček, MBA
Na pozici hlavního ekonoma ve společnosti BH Securities a.s. zodpovídá za tvorbu makroekonomických a tržních analýz. Rovněž se věnuje komunikaci s veřejností a médii. Jako host televizních a rozhlasových pořadů se často vyjadřuje k aktuálnímu ekonomickému dění. V současné době patří mezi nejcitovanější české ekonomy. Vystudoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze, kde dále působí a vyučuje několik předmětů. Po odborné stránce se zaměřuje na analýzu české ekonomiky, sociální systémy a veřejné rozpočty. Na tato témata napsal řadu odborných prací. Rád sportuje, čte a poslouchá vážnou hudbu.
BH Securities a.s.
BH Securities je licencovaný obchodník s cennými papíry a člen Burzy cenných papírů Praha a.s. Společnost byla založena v roce 1993, krátce po vzniku kapitálového trhu v České republice.
Dnes je BHS jedním z nejvýznamnějších nebankovních obchodníků s cennými papíry na českém kapitálovém trhu a individualizované investiční služby bez změny jména či přístupu poskytuje kontinuálně již 25 let.
BHS nabízí široké portfolio investičních služeb. Vedle obchodování na kapitálových trzích jsou to především správa aktiv a individuálních portfolií (asset management), fondy kvalifikovaných investorů, emise a obchodování s dluhopisy, podílové fondy či investiční zlato.
Více informací naleznete na: www.investice.cz/ nebo na: www.bhs.cz.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky