Důvěra v české ekonomice se v červnu zlepšila
Důvěra v české ekonomice se v červnu zlepšila, což je logické s tím, jak se v ekonomice a celé společnosti uvolňují restrikce spojené s koronavirem. Vývoj důvěry ale nebyl jednoznačný a v některých sektorech, konkrétně v průmyslu a stavebnictví, se nálada meziměsíčně snížila. Tahounem zlepšení tak byly obchod a služby, nahoru šla také důvěra mezi spotřebiteli. Celkově průzkumy důvěry naznačují jen pozvolné zlepšování z dubnového minima, přesto by ale důvěra měla jít nahoru i během léta a obecně ve zbytku letošního roku.
Celková důvěra v tuzemské ekonomice v červnu dále mírně vzrostla, z historického pohledu ale zůstává nízko a zlepšení z dubnového minima bylo v průběhu května a června jen pozvolné. V samotném červnu se důvěra zlepšila zejména v obchodu a ve službách, což souvisí s uvolňováním restrikcí a otevírání jednotlivých provozoven. Mírně se nálada zlepšila nálada mezi spotřebiteli: zde trochu odeznívají obavy z nezaměstnanosti, nicméně i nadále zůstávají poměrně výrazné.
Podnikatelská důvěra se v červnu zlepšila, fakticky šlo o první meziměsíční zlepšení od loňského prosince. Obrázek je ale smíšený: uvolňování restrikcí vedlo k prudkému nárůstu důvěry v obchodu a službách, zatímco průmysl a stavebnictví hlásí zhoršení. V případě průmyslu se dále zhoršilo hodnocení současné poptávky, a to i té zahraniční.
Výhled průmyslové výroby a exportů do dalších měsíců se ale v porovnání s květnem zlepšil. Červnový průzkum nicméně naznačuje, že stabilizace, respektive zlepšování situace v průmyslu nebude nijak rychlou a snadnou záležitostí. V případě stavebnictví očekávám, že dopady krize spjaté s koronavirem budou přicházet se zpožděním a nálada se tak může držet nízko anebo dále klesat i v následujících měsících.
Průzkum důvěry za letošní červen potvrzuje, že druhé čtvrtletí bude ve znamení prudkého propadu HDP v mezičtvrtletním i meziročním vyjádření. Ve třetím čtvrtletí by se česká ekonomika měla začít oživovat, vyjádřeno mezičtvrtletním růstem HDP. Přesto je ale z průzkumů patrné, že v případě průmyslu může být rozjezd pozvolný, byť červnový průzkum vyjadřuje pesimismus spíše u hodnocení stávající situace, zatímco výhled do dalších měsíců se aspoň v relativním smyslu zlepšuje.
Za celý rok 2020 čekám pokles HDP o 7,3 %, v roce 2021 by se ale česká ekonomika měla vydat k růstu a HDP by se měl za celý rok 2021 zvýšit zhruba o 5 %. V samotném letošním roce bude propad HDP nejhlubší ve 2. čtvrtletí, a to jak mezičtvrtletně, tak meziročně. Počínaje 3. čtvrtletím by se měl HDP vydat k mezičtvrtletnímu růstu, v meziročním vyjádření ale bude české ekonomika i ve zbytku roku klesat, tempo poklesů by se ale mělo se ale mělo zmírňovat.
Radomír Jáč
Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets