Evropská rada začne projednávat záchranný fond Evropské unie (Ranní zpráva z finančního trhu)
Hlavní událostí dneška i celého týdne bude jednání Evropské rady o návrhu záchranného fondu EU na podporu ekonomiky. Ten počítá až s 750 mld. EUR pro členské země unie, ale obsahuje řadu sporných bodů. Hlavní otázkou je zdroj financování a podmínky přerozdělení. Neočekáváme tak, že by mělo dojít k dohodě, ale spíše k vymezení pozic jednotlivých zemí. Polský průmysl dnes ukáže, jak mohlo vypadat květnové oživení v průmyslu i u nás.
Dnes bude hlavní události dlouho očekávané jednání Evropské rady. Jediným tématem na programu je záchranný fond na podporu ekonomiky. Vzhledem k rozdílným názorům jednotlivých členů nepředpokládáme, že by mělo dojít k dohodě. Dnešní jednání tak odstartuje dlouhý letní maraton summitů a schůzí. Záchranný fond je totiž spojen s rozpočtovým rámcem unie pro roky 2021-27 a vyžaduje tak jednomyslné schválení všemi členskými zeměmi a Evropským parlamentem. Největší odpor očekáváme od Rakouska, Nizozemska, Dánska a Švédska, kteří by byly v aktuálním návrhu čistými plátci a budou pravděpodobně tlačit ostatní státy k úpravám podmínek fiskálních transferů. Dalším sporným tématem je zavedení některých celounijních daní, které by zvýšily celkové příjmy. Toto téma již narazilo v minulosti při diskuzích o jednotné korporátní či digitální dani.
Dále uvidíme první regionální data z průmyslu. Ten v Polsku v dubnu poklesl meziročně i meziměsíčně zhruba o čtvrtinu. Pro květen se již čeká jeho oživení, nicméně je otázkou, jak silné bude. Prozatím jsme viděli pouze průmyslová data z USA, kde bylo oživení spíše slabší. Polský průmysl tak naznačí, jak by mohla vypadat tuzemská čísla.
ČNB opět snížila proticyklickou kapitálovou rezervu
ČNB včera oznámila další uvolnění makroobezřetnostních opatření. Hlavní změnou je již druhé letošní snížení proticyklické kapitálové rezervy z aktuálního 1 % na 0,5 %. Tím se tak centrální bankéři snaží podpořit schopnost bank plynule úvěrovat nefinanční podniky a domácnosti. I přesto je ale kapitálová situace domácího bankovní sektoru „robustní“. ČNB je zároveň připravena snížit tuto rezervu až na nulu. Zároveň také zrušila limit ukazatele DSTI (poměr měsíční splátky dluhu k čistému příjmu) pro hypoteční úvěry, čímž tak navázala na předchozí zrušení ukazatele DTI (dluh k čistému příjmu). Platným doporučením zůstává pouze ukazatel LTV (poměr úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti) na úrovni 90 %. Po řadě uvolnění měnových podmínek tak následuje i další uvolnění makroobezřetnostních opatření, která by měla podpořit úvěrovou aktivitu a pomoci ekonomice v oživení.
Americká týdenní data z trhu práce ukázala pomalejší pokles nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, než očekával trh. V posledním týdnu se tak přihlásilo o podporu 1,51 mil. lidí, což je téměř stejně jako v předchozím týdnu. Týdenní data tak naznačují, že oživení na americkém trhu práce může být pomalejší, než jak ukazovaly předchozí statistiky.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?