Inzerce (Inzerce)
Investice  |  09.06.2020 09:18:25, aktualizováno 12.06.2020 15:41:33REKLAMA

Češi mají v bankách 3 biliony korun, které jim požírá inflace

Češi v důsledku krize okolo COVID-19 šetří výrazně více než dříve. Objem vkladů českých domácností v bankách se za posledních 20 let více než ztrojnásobil a blíží se 3 bilionům korun. V důsledku stávající vysoké inflace a nízkého zhodnocení depozit však peníze ztrácí výrazně na hodnotě. Češi tak obrací svou pozornost jinam.

Češi šetří nejvíce za posledních dvacet let

Ze statistik zveřejněných Českou národní bankou vyplývá, že vklady domácností u komerčních bank letos v dubnu výrazně stouply. Češi v tomto měsíci šetřili nejvíce minimálně za posledních 20 let. Průměrná celková úložka domácností u bank od počátku roku 2000 činí 10,5 miliardy korun. Letos v dubnu však vložili Češi do bank více než 56 miliard korun, objem byl tedy oproti průměru více než pětinásobný.

Podobný vývoj bylo možné zaznamenat i v dalších evropských zemích, kdy například Francouzi měsíčně ukládají u bank okolo 3,8 miliardy eur, v březnu to ale bylo 20 miliard. Podobně se střadatelé chovali také v koronavirem těžce zkoušené Itálii.

Měsíční změny vkladů domácností v bankách od roku 2000 (mld. Kč)

Zdroj: Databáze časových řad ARAD České národní banky

Nebylo co kupovat

Důvodů je několik, všechny ale nepříliš překvapivě souvisí se situací, která nastala v důsledku pandemie koronaviru. Kvůli zaváděným restrikcím byly zavřené mnohé obchody, ale také fabriky a další provozovny a za spoustu statků a služeb tak nebylo možné utrácet. Domácnosti také v době krize začaly více šetřit ve snaze vytvořit si finanční rezervu nebo naopak v době snížených příjmů nevyčerpat dříve vytvořenou finanční rezervu příliš rychle. Dalším důvodem bylo ukončování ztrátových investic klientů bank například v podílových fondech a jejich převod na vklady a vliv měla také přímá pomoc domácnostem ze strany státu například formou ošetřovného.

Vklady v bankách dosahují téměř 3 bilionů korun

Češi tak od počátku nového milénia své vklady v bankách již více než ztrojnásobili. Zatímco na začátku roku 2000 činily vklady domácností v bankách něco málo přes 800 miliard korun, v roce 2010 už to byl dvojnásobek této částky a aktuálně se již objem vkladů domácností u bank blíží hranici 3 bilionů korun.

Vklady domácností v bankách od roku 2000 (mld. Kč)

Zdroj: Databáze časových řad ARAD České národní banky

Sazby na spořicích produktech jen lehce nad nulou, úspory decimuje inflace

To, že v dobách zvýšené nejistoty více šetříme, je naprosto pochopitelné a správné. Je však potřeba si uvědomit, že naše úspory na běžných, spořicích účtech a termínovaných vkladech v bankách významně znehodnocuje inflace. Míra inflace byla v dubnu v České republice nejvyšší v celé Evropské unii – 3,2 %.

Zároveň celá řada bank na začátku června přistoupila ke snížení úrokových sazeb u spořicích produktů. Řada bank pak snížila sazby z depozit již v předchozích měsících a reagovala tak na opakované snížení základní sazby vyhlašované Českou národní bankou až na 0,25 %. Průměrná výše úrokové sazby na bankovním spořicím účtu s úložkou ve výši 100.000 korun tak dle informací z webu finparada.cz aktuálně činí 0,5 % p.a., v případě termínovaného vkladu na 1 rok se stejně velkou úložkou je to dokonce jen 0,24 % p.a. Při zohlednění inflace ve výši 3,2 % to znamená, že pokud necháme ležet 100.000 korun na spořicím účtu v bance, zchudneme za rok o 2.700 korun.

Zájem o investování roste

Češi jsou mimo jiné i z historických důvodů ve financích spíše konzervativní, jsme opatrní a neradi se pouštíme do rizikovějších investic. Proto jsme si tolik oblíbili bankovní termínované vklady a spořicí účty. Na druhou stranu jsme národem velice učenlivým, naše chuť a zájem o investování tak neustále roste. Významnou roli v tom sehrává stávající situace, kdy vyhlídky na lepší úročení bankovních depozit jsou mizivé. Vždyť kdo by chtěl, aby mu z jeho těžce vydělaných peněz každý rok „užírala“ inflace? Bereme tak finanční budoucnost do svých rukou a hledáme produkty, které přinesou zajímavé zhodnocení při nízké míře rizika.

Pozornost lidí se obrací k nemovitostem

Požadavky bezpečného přístavu splňují pro mnohé investice do nemovitostí. Nemovitost je hmotným statkem, na který si můžeme kdykoliv sáhnout. Ceny nemovitostí v České republice v posledních letech stabilně rostou, jsou poměrně dobře předvídatelné a bez výraznějších výkyvů. Všechny tyto faktory z nich dělají oblíbenou investici, která chrání peníze před inflací. Místo nákupu nemovitosti napřímo je navíc možné zvolit jednodušší a levnější řešení, kterými jsou investice do úvěrů zajištěných nemovitostmi.

Takové investice do úvěrů nabízí i společnost RONDA INVEST, která na jedné straně nabízí flexibilní financování malým a středním podnikatelům a na straně druhé umožnuje investorům do těchto úvěrů investovat. Přitom platí, že:

  • investoři mohou dosáhnout stabilního výnosu až 6 % p.a.,
  • investovat je možné již od 1.000 Kč,
  • všechny úvěry nejprve RONDA INVEST zafinancuje a až následně vybíráme to nejlepší z jejího portfolia pro investory,
  • je česká společnost v českém prostředí, u které nepodstupujete měnové riziko,
  • každý úvěr nabízený k investování je zajištěn likvidní nemovitostí v Praze, jejím okolí nebo krajských městech. Tato nemovitost představuje pro investory reálnou ochranu jejich investic pro případ, že by dlužník svůj úvěr přestal splácet,
  • cílová doba splatnosti se pohybuje od několika měsíců až do pěti let,
  • s investicí nejsou spojeny žádné vstupní ani pravidelné poplatky, jako je to obvyklé u tradičních forem investování,
  • investoři dostávají výnosy každý měsíc na svůj účet a mají tak své investice pod kontrolou,
  • všichni investoři RONDY INVEST dostali až dosud své výnosy včas,
  • investování do úvěrů je velmi jednoduché a jednoduše dostupné. Vše zařídíte ONLINE z pohodlí Vašeho domova.

Upozornění redakce Kurzy.cz: Články, jejichž autorem nejsou Kurzy.cz, nevyjadřují názor redakce či provozovatele portálu Kurzy.cz. Využijete-li v článcích poskytnutá sdělení jako investiční doporučení nebo poradenství, činíte tak z vlastního uvážení, na vlastní náklady a riziko.



Více zpráv k tématu Inflace







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688