Nový zákon o ochránci práv dětí
„Skutečně mne těší, že nový zákon o ochránci práv dětí představujeme právě dnes, na Mezinárodní den dětí. Jedná se o zákon, který už dlouhá léta našim dětem dlužíme,“ zahájil seminář premiér Andrej Babiš.
„Krátce po sametové revoluci jsme se připojili mezi státy, které ratifikovaly Úmluvu OSN o právech dítěte. Na základě Úmluvy bylo těmto státům doporučeno zřídit speciální instituci, která by se právům dětí systematicky věnovala, sledovala, jak jsou dodržována, pomáhala těm, jejichž práva byla porušena, a posilovala společenské povědomí o právech dítěte mezi odborníky, širokou veřejností a v neposlední řadě i samotnými dětmi,“ připomněl premiér Babiš.
Mnohé státy již takovou instituci zřídily, např. 23 států EU, dále Norsko či Island. Česká republika mezi nimi však dosud chybí. „Diskuse o potřebnosti či nepotřebnosti speciálního orgánu určeného pro podporu a ochranu práv děti se vede téměř již dvacet let. Myslím si však, že si české děti takovouto speciální instituci, která se jim bude plně věnovat, zaslouží, a proto jsem se rozhodl takový návrh předložit k veřejné diskusi. Může-li takový úřad mít Slovensko, Polsko, Estonsko, či Švédsko, proč by ho nemohla mít i Česká republika?“ řekl premiér Babiš.
Na premiéra Andreje Babiše navázala zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková. Podle ní je předností samostatné instituce ochránce práv dětí jiný, specifický přístup k dětem, jiné postupy a také jiné, širší kompetence. „V novém zákoně navrhujeme, aby se dětský ombudsman věnoval právům dětí systémově, sledoval jejich dodržování ve všech situacích, předcházel problémům a jejich porušování a doporučoval cesty a postupy, jak práva dítěte lépe chránit a naplňovat. Dětský ombudsman by se měl průběžně zajímat o potřeby dětí a intenzivně s nimi komunikovat a podporovat jejich účast ve veřejné debatě,“ řekla zmocněnkyně Válková. Důležitou roli vidí zmocněnkyně pro lidská práva i v pravomoci ochránce práv dětí vstupovat do soudních řízení, která se dětí týkají.
Návrh zákona včetně důvodové zprávy připravil tým Odboru lidských práv ÚV ČR pod vedením zmocněnkyně pro lidská práva a bude v nejbližší době postoupen do legislativního procesu.
Poslední zprávy z rubriky Zákony a právo:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Sleva na dítě 2023: na 1. dítě 15.204 Kč, na 2. dítě 22.320 Kč, na 3. a další dítě 27.840 Kč. Daňové zvýhodnění dle počtu dětí
- Zákon stavební zákon č. 283/2021 Sb.
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
- Alimenty kalkulačka 2022 - výživné na dítě
- Kalkulačka přídavků na děti 2024: 2.660 Kč měsíčně dostanou na 2 malé děti rodiče s čistým příjmem 45.000 Kč měsíčně.
- Kurzy měn, akcie, komodity, zákony, zaměstnání - Kurzy.cz
- Ostatní příjmy, § 10 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Kurzy měn, akcie, komodity, zákony, zaměstnání - Kurzy.cz
- Provoz silnice 1 třídy v úplném znění zákonů
- Nový stavební zákon
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
?